Sprawdź, jak przygotować tradycyjny kompot wigilijny. To naprawdę nie jest trudne, a tego smaku warto spróbować w świątecznym czasie. Aby go przygotować, wykorzystaj wygodne garnki z grubym dnem. Jeśli posiadasz kuchenkę indukcyjną, koniecznie sprawdź oznaczenia producenta. Wszystkie garnki Gerlach nadają się na tego typu kuchenkę.
Co jest potrzebne na kompot wigilijny?
- 60 g suszonych owoców: morele, figi, jabłka, gruszki, śliwki
- 10 g rodzynek
- 5 łyżek miodu
- 1 pomarańcza
- 1 cytryna
- 10 goździków
- Imbir
- Cynamon
- Gałka muszkatołowa
Jak przygotować kompot wigilijny?
Suszone owoce umieść w sitku, oparz je, a następnie przełóż do garnka i zalej 2 litrami przegotowanej wody. Dodaj do nich cynamon oraz goździki, a na koniec dobrze wymieszaj.
Odstaw garnek na 3 godziny. Po tym czasie umieść go na kuchence i gotuj przez 30 minut. Dodaj miód, imbir, gałkę muszkatołową. Gotuj jeszcze przez ok. 10 minut, mieszając co jakiś czas.
Po zdjęciu z ognia dodaj do kompotu wigilijnego plastry cytryny i pomarańczy. Odstaw garnek do wystudzenia.
Kompot wigilijny podawaj w temperaturze pokojowej lub lekko schłodzony. Sprawdź również przepisy na świąteczne pierniczki i aromatyczne chipsy jabłkowe.
Skąd wziął się kompot wigilijny?
Kompot wigilijny, czyli po prostu kompot z suszu, początkowo był podawany jako zimowy napój, serwowany do obiadu. Następnie przyjął się jako element wigilijnej tradycji. Według podań ludowych ma wręcz magiczne właściwości. Znajdujące się w nim śliwki odpędzają złe siły, a gruszki zapewniają długowieczność.
Jakie owoce tradycyjnie dodaje się do kompotu?
Tradycyjnie do kompotu dodaje się przede wszystkim suszone śliwki. Jednak tak naprawdę im więcej różnorodnych owoców dodasz, tym bogatszy będzie smak napoju. Dlatego nie ograniczaj się i wykorzystaj wszystkie możliwe owoce, jakie masz pod ręką.
Czym zastąpić miód w kompocie z suszu?
Miód jest jednym z tradycyjnych smaków, obecnych na wigilijnym stole, dlatego nie warto z niego rezygnować. Jeśli jednak postanowisz wybrać inny słodzik. Najlepiej sprawdzi się syrop z agawy bądź syrop klonowy. Możesz również wykorzystać cukier, jednak w tym wyjątkowym czasie warto postawić na inny produkt, który doda napojowi głębi smaku.