Zestaw sztućców 68 szt. ANTICA połysk
Stół wigilijny często jest wyjątkowy. To zwykle jeden z niewielu dni w roku, kiedy przestrzeń jadalniana prezentuje się tak pięknie. Jednak jak ułożyć sztućce na stole wigilijnym, aby było to zgodne z zasadami dobrego wychowania? Co wyróżnia świąteczną zastawę stołową od tej stosowanej na co dzień?
Stół wigilijny – czas wyjątkowej zastawy
W okresie świąt Bożego Narodzenia w wielu domach zmieniana jest zastawa stołowa. Nie używa się tej codziennej, lecz wyjątkowej, wyciąganej tylko na święta. Czasem jest to po prostu inny model, zdarzają się też zdobione talerze, czy też modele tematyczne, np. z elementami świątecznymi. W tym czasie zdarza się również, że używane są inne sztućce, czy zastawa szklana. Te „codzienne” są często porysowane od regularnego mycia, dlatego na wyjątkowe okazje wystawiane są egzemplarze w lepszym stanie.
Poza inną zastawą na stole w tym okresie można znaleźć różnorodne ozdoby tematyczne, świeczki czy lampki, a także świąteczny obrus. Nie da się więc ukryć, że ten czas to nie tylko moment na spotkanie z rodziną i celebrowanie chwil spędzanych wspólnie, ale również to ta chwila, w którym stół naprawdę błyszczy, będąc wisienką na torcie świętowania z najbliższymi.
Czy ułożenie sztućców na stole czymś się różni od codziennego ułożenia?
I tak, i nie. W wielu domach na co dzień nie spożywa się posiłków wspólnie, przy wcześniej zastawionej wieczerzy, dlatego nikt raczej nie tworzy nakryć, nie planuje wielu dań i nie układa pod to sztućców. Wiele osób po prostu chwyta to, co jest pod ręką, lub nakłada sobie dania z kuchenki i po prostu je, nie czekając na innych. Jednak nie zmienia to faktu, że zasady dobrego wychowania są zawsze takie same. To, czy są to święta, czy zwykły, codzienny obiad z rodziną lub znajomymi nie wpływa samo w sobie na ułożenie sztućców. Wpływ zaś może mieć na to liczba dań i sposób ich podania. Zwróć więc na to szczególną uwagę.
Jak przygotować sztućce do położenia na wigilijnym stole?
Sztućce, które znajdą się na wigilijnym stole, powinny być do tego odpowiednio przygotowane. Zacznij od dokładnego wyczyszczenia ich i wypolerowania. Jeśli masz zamiar korzystać z tych samych, których używasz na co dzień, wymyj je dokładnie ręcznie, nabłyszczając poprzez oczyszczenie kwaskiem lub sokiem cytrynowym. Dopiero wówczas wypoleruj każdy po kolei za pomocą suchej ściereczki z mikrofibry. Uważaj, tylko aby ponownie ich nie popalcować!
Jakie sztućce ułożyć na stole wigilijnym?
W pierwszej kolejności zastanów się, jakie sztućce będą potrzebne Twoim gościom. Jeśli zakładasz, że zostanie podana zupa, a następnie będzie można nakładać sobie dania ze stołu, na pewno konieczna będzie łyżka, widelec i nóż. Być może warto dodać też sztućce deserowe, takie jak mała łyżeczka oraz widelczyk, jednak jeśli chcesz podawać deser, pamiętaj że gdy nadejdzie na niego kolej konieczne będzie wniesienie i podanie każdemu z gości talerzyka deserowego.
Jeśli dań jest więcej i będą serwowane w stylu amerykańskim, bezpośrednio na wnoszonym talerzu, pamiętaj, aby do każdego z nich były zaproponowane odpowiednie sztućce. Ponadto nie zapominaj, że np. do zup czystych podaje się inną dużą łyżkę, niż do rosołu, zupy ziemniaczanej itd.
Jak ułożyć sztućce na stole wigilijnym?
Układając sztućce, kieruj się tym, w jakiej kolejności będą podawane dania. Te używane pierwsze powinny być ułożone od najbardziej zewnętrznej strony. Jeśli więc podajesz zupę, danie główne i deser mogą być one ułożone tak (wymienione od zewnątrz):
- łyżka do zupy po prawej stronie talerza;
- nóż po prawej stronie talerza, z ostrzem ułożonym w jego stronę;
- widelec po lewej stronie talerza;
- widelczyk nad talerzem z trzonkiem skierowanym w prawo;
- łyżeczka nad talerzem z trzonkiem skierowanym w lewo.
Jeśli w trakcie będą np. dwa dania główne ułóż adekwatnie większą liczbę sztućców, dostosowując je do tego, co znajdzie się na stole (np. rybę należy podać ze specjalnym płaskim nożem). W sytuacji, w której byłoby ich dużo można je również dokładać w trakcie. Pamiętaj, że przy kilku daniach posiłki powinny być rozdzielane drobną przekąską pomiędzy.
Czy warto i jak ułożyć sztućce na stole wigilijnym w serwetce?
Jeśli chcesz, możesz ułożyć sztućce w serwetce i tak zaprezentować je na wigilijnym stole. Wówczas należy złożyć ją w kieszonkę i wszystkie elementy ułożyć razem, po prawym stronie gościa. To może być dobry sposób na np. dodatkowe przyozdobienie świątecznego stołu. Jednakże nie jest to sposób tak elegancki i oficjalny jak proste ułożenie sztućców przy talerzu. Wybór ten zależy jednak od Ciebie – jeśli nie zależy Ci tak bardzo na oficjalnym wyglądzie stołu, możesz wykorzystać metodę z serwetką.
Jaki kolor obrusu wybrać w trakcie wigilii?
Nie da się ukryć, że najbardziej oficjalnym kolorem używanym podczas serwowania posiłków jest biel. Obrus w takim odcieniu tworzy poczucie elegancji, spokoju, czystości i piękna. Jest to więc bardzo dobry wybór. Oczywiście po inne barwy również możesz sięgać, jednak miej na uwadze, że wówczas spotkanie może stracić na poczuciu wyjątkowości.
Możesz postawić na obrus w świątecznym kolorze, mniej lub bardziej intensywny. Obrus w odcieniach mocnej zieleni czy czerwieni może ożywić przestrzeń, jednak jeśli źle dobierzesz dodatki stanie się on zbyt krzykliwy i może odwracać uwagę rozmówców.
Sprawdź też nasze akcesoria do organizacji kuchni.
Jak odłożyć sztućce w trakcie kolacji wigilijnej?
Sposób odłożenia sztućców w trakcie kolacji ma znaczenie. Jeśli ułożysz je równolegle, z nożem skierowanym w stronę widelca, oznaczać to będzie, że nie będziesz już jeść. Sztućce skrzyżowane to informacja, że wrócisz do stołu i chcesz kontynuować posiłek. Jest to szczególnie ważne w trakcie spotkań w restauracji – to sygnały, które powinny być czytelne dla każdego kelnera.
Kiedy należy zacząć jeść i skończyć posiłek?
Nie bez znaczenia jest też, to kiedy sięgniesz po swoje sztućce. Każde oficjalne spotkanie ma gospodarza (np. pana domu w trakcie kolacji wigilijnej) i to na jego zachowanie należy zwrócić uwagę, jeśli chcesz zaczynać i kończyć posiłek zgodnie z zasadami dobrego wychowania.
Jeśli dania serwowane są bezpośrednio na stół na talerzach nie należy zaczynać jedzenia, jeśli każdy nie dostał swojej porcji. Gospodarz powinien zacząć ostatni i to on rozpoczyna jedzenie. Gdy on je, Ty też również możesz zacząć. On też powinien jako ostatni skończyć. Gdy odłoży swoje sztućce, kelnerzy tak naprawdę mogą po prostu zabrać talerze, nawet jeśli Twoja porcja jeszcze nie jest skończona. Dlatego dobrym gestem ze strony takiej osoby jest jedzenie powoli i spokojnie, tak aby każdy z gości miał czas porozmawiać i zjeść do woli.
Zasady dobrego wychowania przy stole, takie jak ułożenie sztućców, naprawdę nie są trudne. Wystarczy przyswoić sobie kilka podstawowych reguł. Ponadto nie martw się, jeśli coś pomylisz, lub czegoś nie wiesz – najważniejsze jest w końcu to, aby traktować siebie nawzajem ze wzajemnym szacunkiem.