Kieliszki do białego wina MODERN 6 el
Czy wiecie, jakie kieliszki do białego wina należy wybrać? Na co zwrócić uwagę i skąd bierze się kształt tych naczyń? Dlaczego w ich przypadku warto postawić na produkt wysokiej jakości? Dowiedz się więcej na temat serwowania wina i stwórz piękną zastawę stołową!
Kieliszki do białego wina – dlaczego odpowiedni wybór to podstawa?
Białe wino to elegancki alkohol o łagodnych aromatach. Odpowiednio dobrany kieliszek nie tylko pozwala na jego odpowiednią prezencję, ale również pomaga w koncentracji jego smaku i zapachu, a także w utrzymaniu odpowiedniej temperatury napoju. Jeśli więc zależy Ci na odpowiednim podaniu tego typu trunków, koniecznie dobierz kieliszki odpowiednie do wina. Pamiętaj, że inny kształt jest wymagany przy winie białym, czerwonym czy szampanie.
Kieliszki do białego wina – jakie cechy powinny posiadać?
Kieliszki do białego wina powinny mieć węższą czaszę niż te do wina czerwonego, co pozwala na lepszą koncentrację aromatów. Powinna być też ona o nieco mniejszej pojemności. Nóżka kieliszka powinna być na tyle długa, aby móc go złapać, nie dotykając czaszy. Warto też zwrócić uwagę na jakość szkła, z którego został wykonany.
Jakie kieliszki do białego wina? Zwróć uwagę na jakość szkła!
Kieliszki do białego wina powinny być wykonane z wysokiej jakości szkła. Wpływa ono na kilka cech naczynia. Po pierwsze, są one przejrzyste i w piękny sposób odbijają światło. Mają też odpowiednią wagę i wyważenie, co pozwala na komfortowe korzystanie z nich. Nie bez znaczenia jest też wytrzymałość szkła. Twardy materiał wysokiej jakości będzie się wolniej rysował, co może mieć wpływ np. na ich mycie w zmywarce.
Warto też zwrócić uwagę na to, co producent komunikuje na temat składu szkła. Nie powinno ono zawierać ołowiu, który najczęściej można znaleźć w naczyniach vintage. Może on negatywnie wpływać na ludzkie zdrowie, a ponadto tego typu kieliszki nie nadają się do użytku w zmywarce.
Kieliszki do białego wina od marki Gerlach – poznaj je!
W ofercie marki Gerlach znajdziesz dwa modele kieliszków do białego wina. Obydwa zostały wykonane z crytalline premium glass, czyli kryształowego szkła bezołowiowego (znanego również jako krystalina). Charakteryzuje się ono wysokim poziomem przejrzystości, a także pięknym dźwiękiem wydawanym w trakcie toastów. To wyjątkowej jakości szkło, które w piękny sposób załamuje światło i jest naprawdę wytrzymałe.
Kieliszki nadają się do użytkowania w zmywarce. Dlatego też są wygodne w codziennym użytkowaniu. To także idealne kieliszki do wina na prezent – są pakowane w kolorowe kartoniki, w zestawach po 6 sztuk. Zostały wyprodukowane w Polsce.
Jakie kieliszki do białego wina Gerlach wybrać?
Jeśli szukasz kieliszków do białego wina od marki Gerlach możesz postawić na kieliszek FLOW lub MODERN.
Kieliszek do białego wina FLOW posiada obły kształt, który sprawia, że czasza idealnie pasuje do dłoni. Jest on uniwersalny i doskonale pasuje do większości wnętrz. Pojemność 280 ml pozwala na podanie mniejszej porcji trunku.
Z kolei kieliszek do białego wina MODERN posiada nieco nowocześniejszy, geometryczny kształt, przez co idealnie pasuje do współczesnych wnętrz. Pojemność 450 ml sprawia, że nie tylko nadaje się do podawania wina, ale również różnego rodzaju drinków, czy wody.
Wybór kieliszka zależy się od Ciebie i Twoich potrzeb. Pamiętaj, że w ramach tych samych linii znajdziesz nie tylko inne kieliszki, ale również szklanki, porcelanę i sztućce, co pozwoli Ci na stworzenie pięknej zastawy stołowej o jednolitym wyglądzie.
Jak nalewać białe wino do kieliszka?
Przed nalaniem białego wina do kieliszka należy je w odpowiedni sposób przygotować. Bardzo ważne jest to, aby schłodzić je do temperatury od 8°C do 12°C, zależnie od wybranego trunku. Możesz włożyć je do lodówki lub do wiaderka z lodem.
Następnie ostrożnie otwórz butelkę. Użyj do tego korkociągu, unikając mocnego potrząsania winem, aby uniknąć zmętnienia osadu. Następnie chwyć butelkę za jej dolną część lub dno, starając się nie nagrzewać jej nadmiernie dłonią. Nachyl ją pod kątem 45° i zacznij rozlewać trunek do kieliszków. Strumień powinien być stały i kontrolowany.
Napełniaj kieliszki do ok. 1/3 ich wysokości. Dzięki temu wino będzie mogło uwolnić wszystkie swoje aromaty. Pamiętaj, aby próbować trunek dopiero po kilku minutach od nalania. To pozwoli mu „otworzyć się”, a Tobie – cieszyć się jego zapachami i pełnią smaku.
Do czego jeszcze można użyć kieliszków do wina białego?
Kieliszki do wina białego możesz wykorzystać także w innych sytuacjach, niż serwowanie alkoholi. Nadają się również do podawania wody. Czasem degustuje się w nich również oliwę z oliwek, sprawdzając, która odmiana jest najbardziej aromatyczna i ma najlepszy smak. Kieliszki idealnie sprawdzają się również do serwowania deserów, takich jak musy, czy lody. Sprawdzają się jednak do tego najbardziej nieco większe modele.
Kieliszki do wina mogą również stanowić element ozdobny. Możesz stworzyć z nich różnorodne kompozycje, układając w nich kwiaty, lampki czy sztuczne świece. Uwaga, nie układaj w kieliszkach prawdziwych, palących się świec! Pod wpływem temperatury mogą one pęknąć. Ponadto przez długą nóżkę kieliszki nie są wystarczająco stabilne i taki sposób na ich wykorzystanie może doprowadzić do pożaru.
Jakie kieliszki do innych rodzajów win?
Kieliszki do innych rodzajów win niż białe wyglądają nieco inaczej:
- kieliszki do wina czerwonego mają szerszą czaszę, która pozwala na lepsze oddawanie aromatów;
- kieliszki do szampana to zazwyczaj naczynia typu „flet” o bardzo wąskiej czaszy, która pozwala na ograniczenie wydostawania się na zewnątrz bąbelków;
- kieliszki do wina deserowego są zwykle mniejsze, niż kieliszki do wina czerwonego, ponieważ podaje się je w mniejszych porcjach;
- kieliszki uniwersalne zwykle mają wyśrodkowane wymiary i nadają się do podawania najróżniejszych typów win, wody, czy też drinków, także bezalkoholowych.
Jak ustawić kieliszki na stole?
Zastawa szklana ma swoje określone miejsce na stole. Kieliszki należy układać powyżej talerza, po prawej stronie, zaczynając mniej więcej na wysokości talerza. Ich kolejność też ma znaczenie! Układaj je od najmniejszego do największego, zachowując pomiędzy nimi odpowiednie odległości. Pamiętaj, aby pominąć te naczynia, które nie będą użytkowane w trakcie spotkania.