Wapnowanie ogrodu polega na wzbogaceniu gleby w wapń. Jest to zabieg pielęgnacyjny, który może poprawić strukturę gleby. Zdarza się, że jego wykonanie jest konieczne, jeśli chcesz sadzić rośliny o specyficznych wymaganiach. Kiedy wapnować ogródek? Dlaczego warto to robić i jakie akcesoria ogrodowe mogą się przydać?
Dlaczego wapnuje się ogródek?
Głównym celem wapnowania ogródka jest uregulowanie odczynu pH polegające na zmniejszeniu jej kwasowości. To niezwykle istotne, ponieważ niektóre rośliny po prostu nie lubią takiej gleby. Owszem, niektóre, takie jak np. borówki, wymagają właśnie takiej ziemi, jednak inne mogą nie rosnąć w niej odpowiednio. Dlatego też, jeśli chcesz sadzić rośliny preferujące glebę o odczynie neutralnym lub zasadowym, wapnowanie może okazać się koniecznym do wykonania zabiegiem.
Ponadto wapnowanie pomaga w zwalczaniu mchu, który lubi kwaśne środowisko, ogranicza rozwój niektórych szkodników, sprawia, że rośliny co do zasady lepiej przyswajają nawozy, a także może poprawić strukturę gleby. Jest to więc prosty sposób na poprawienie swoich plonów.
Kiedy wapnować ogródek?
Ogródek najlepiej wapnować na jesień, pomiędzy wrześniem a październikiem. Dzięki temu gleba przez zimowe miesiące będzie miała czas, aby wchłonąć i ustabilizować pH przed sadzeniem kolejnych roślin. Pamiętaj, aby wówczas nie łączyć wapnowania z nawożeniem!
Można również wapnować ogródek pod koniec zimy lub wczesną wiosną, od lutego do marca, jednak ważne jest to, aby zrobić to co najmniej 2-3 tygodnie przed sadzeniem roślin. Pamiętaj, aby nigdy nie wapnować ogródka w trakcie wegetacji roślin!
Pamiętaj, aby przed wapnowaniem sprawdzić pH gleby!
Jak sprawdzić pH gleby i jakie jest optymalne?
Nim zaczniesz wapnować ogródek, koniecznie sprawdź pH gleby. Wystarczy zakupić papierki lakmusowe lub specjalny płyn. To koszt kilku lub kilkunastu złotych, a samo badanie zajmie dosłownie chwilę. Możesz też zakupić elektroniczne urządzenie, które pozwoli Ci na przeprowadzenie badania – powinno być ono bardziej precyzyjne i wielokrotnego użytku, jednakże może okazać się dużo droższe.
To, jakie pH będzie optymalne, zależy od tego, jakie rośliny chcesz sadzić. Na przykład, rośliny kwasolubne, takie jak borówki czy hortensje lubią pH wynoszące 3,5-5,5. Z kolei trawa i większość kwiatów oraz warzyw (marchew, pomidory, sałata itd.) dobrze rosną przy pH ok. 6,0-7,0. Mocno kwasowa gleba może sprawić, że nie będą one w stanie pobierać składników odżywczych w wystarczającym stopniu.
Czym wapnować glebę?
Glebę można wapnować różnymi preparatami, zależnie od tego, jakie efekty chcesz uzyskać. I tak na przykład wapno węglanowe będzie najlepsze do gleb lekkich i średnich, a także przy wapnowaniu profilaktycznym. Działa ono łagodnie, poprawia strukturę gleby i jest bezpieczne dla mikroorganizmów. Z kolei wapno dolomitowe sprawdzi się, gdy gleba potrzebuje również wzbogacenia o magnez. Również jest dość łagodne.
Do gleb ciężkich, kiedy potrzebujesz gwałtownej zmiany pH gleby, możesz użyć wapna tlenkowego. Zwykle stosuje się je tylko na pustych polach i może bardzo negatywnie wpłynąć na żyjące w ziemi organizmy, dlatego należy sięgać po nie z rozwagą. Nieco łagodniejsze, choć wciąż dość agresywne, jest wapno gaszone. Istnieją również preparaty, w których wapno jest zmieszane z nawozem.
Jakie akcesoria przydadzą się do wapnowania ogródka?
Do wapnowania ogródka na pewno przydadzą Ci się takie narzędzia, jak grabie oraz szpadle ogrodowe, a także mniejsza motyczka czy łopatka. Jeśli masz stosunkowo duży teren może sprawdzić się również glebogryzarka. Możesz też zaopatrzyć się w taczkę, rękawiczki oraz ochronne okulary.
Jak wapnować ogródek?
Aby przeprowadzić wapnowanie, zacznij od przygotowania ogródka. Usuń resztki roślin i chwasty. Możesz lekko spulchnić glebę (nie musisz jej przekopywać). Pamiętaj też, aby nie wykonywać wapnowania na bardzo mokrej albo zamarzniętej ziemi. Następnie dobierz odpowiednią ilość wapna. Weź pod uwagę pH gleby oraz zalecenia producenta preparatu. W następnej kolejności zacznij mieszać warstwę orną ziemi (10-20 cm od powierzchni) z wapnem. Jeśli jednak sięgasz po wapno węglowe mieszanie może nie być konieczne. Posypanie górnej części gleby może okazać się wystarczające.
I to wszystko! Wapnowanie można powtarzać co 3-4 lata. Dobrym pomysłem jest robienie tego nieco częściej, ale z użyciem mniejszej dawki wapna.
Zaopatrz się w najlepsze akcesoria ogrodowe
Akcesoria ogrodowe to podstawa, jeśli chodzi o opiekę nad ogródkiem. Z wysokiej jakości narzędziami przekopywanie, wapnowanie, czy plewienie będzie po prostu łatwiejsze. Doskonale o tym wiemy, dlatego też w naszej ofercie znajdziesz wiele wysokiej jakości produktów. Gałązki krzewów przytniesz, sięgając po sekatory ogrodowe. Żywopłot będzie trzymał swoją linię, kiedy będzie regularnie przycinany specjalnymi nożycami, a piły ogrodowe sprawdzą się do przycinania gałęzi. Wysoka jakość i trwałość narzędzi Gerlach bez wątpienia pomoże Ci w wielu codziennych zadaniach, a spędzanie czasu w ogrodzie stanie się prawdziwą przyjemnością.