Knedle czeskie to przepis na doskonały dodatek do mięs, czy różnego rodzaju warzyw. Możesz podać je również z aromatycznymi sosami i używać ich zamiast zwykłego makaronu. Są naprawdę proste w przygotowaniu. Użyj do ich przygotowania czerstwe bułki z poprzedniego dnia. Wcześniej warto przygotować również wygodny garnek.
Co jest potrzebne na knedle czeskie?
- 400 g czerstwej bułki
- 500 ml mleka 2%
- 250 g mąki
- 3 jajka
- 50 g masła
- 50 g słoniny
- sól wg. uznania
Jak przygotować knedle czeskie?
Czerstwą bułkę pokrój w drobną kostkę tak jak na grzanki. Następnie na patelni rozpuść masło, dodaj posiekaną słoninę i wymieszaj je z bułką. Zarumień je delikatnie. Mleko wymieszaj z jajkami w osobnej miseczce i dodaj do niej grzanki. Pozostaw je na ok. 1 godzinę.
Do masy dodaj mąkę oraz sól. Wymieszaj ciasto ręcznie lub za pomocą łyżki, a następnie wyrabiaj mokrymi rękami, tworząc kluski wielkości kurzego jajka.
W garnku zagotuj wodę, posól ją i dodawaj do niej stopniowo kluski. Podawaj jako dodatek do np. mięs duszonych. Smacznego!
Do czego podać knedle czeskie?
Poza duszonymi mięsami knedle czeskie doskonale pasują do różnorodnych gulaszy. Można podać je też z warzywami, z dodatkiem surówki itd. To typowy dodatek do obiadu, który zastąpi ziemniaki, ryż lub makaron.
Jak wyciągnąć knedle z gotującej się wody?
Aby wyciągnąć knedle, możesz po prostu odcedzić wodę. Jednak zwykle gotuje się je partiami i nie jest to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. Wówczas warto użyć łyżki cedzakowej, która pozwoli na wygodne przełożenie knedli na talerz bez konieczności wylewania wody.
Dlaczego ciasto należy wyrabiać mokrymi rękami?
Do wilgotnych rąk ciasto nie klei się tak mocno, jak do suchych. Dlatego jest to po prostu wygodna i prosta metoda, która pozwala na usprawnienie pracy w kuchni. Możesz nawet nalać wodę do miseczki, postawić ją obok stanowiska i regularnie zwilżać ręce w czasie pracy.