Nożyczki półkrawieckie 225 mm ASSIST
Kwiat kurkuma to roślina wywodząca się z Azji, która dobrze sprawdza się jako ozdoba doniczkowa. Jakie są jej cechy charakterystyczne i w jaki sposób należy o niego zadbać? Sprawdź nasze propozycje!
Kwiat kurkuma – co to za roślina?
Kurkuma, a właściwie ostryż (Curcuma) nazywana jest również tropikalnym tulipanem. To wieloletnia roślina należąca do tej samej rodziny, co imbir. W domach spotyka się przede wszystkim dwa gatunki: kurkumę wąskolistną (Curcuma alismatifolia) oraz kurkumę długolistną (Curcuma longa). To kwiat o charakterystycznym pokroju. Jej wysokość sięga 40-100 cm. Posiada ładne, lancetowate liście, a na końcu długich pędów, zebrane w kłosy, pojawiają się kwiaty. Często są różowe lub fioletowe, zależnie od gatunku lub odmiany.
Kwiaty kurkumy są bardzo efektowne, dlatego są chętnie wykorzystywane do różnego rodzaju wiązanek, w tym ślubnych. Roślina ta kwitnie raz do roku, a jej kwiaty utrzymują się przez 4-8 tygodni.
Jakie są odmiany kurkumy wąskolistnej?
Istnieją różne odmiany kurkumy wąskolistnej, co pozwala na wybranie odpowiedniego kwiatu dla siebie:
- „Pink sunrise” – posiada delikatne, różowe kwiaty,
- „Siam scarlet” – posiada intensywnie ciemnoróżowe lub czerwone kwiaty,
- „Chiang mai pink” – posiada kwiaty w odcieniach delikatnego różu, z białymi akcentami,
- „Snow white” – posiada białe kwiaty z zielonkawym odcieniem,
- „Emerald choco” – posiada kwiaty w odcieniach jasnej zieleni, z brązowymi akcentami na liściach,
- „Siam splash” – kwiaty różowo-białe, przypominające akwarelowe wzory,
- „Siam lavender” – posiada kwiaty w odcieniu lawendowego fioletu,
- „Thai beauty” – posiada intensywnie różowe kwiaty z białym wnętrzem.
Co jest potrzebne do hodowli roślin doniczkowych w domu?
Aby odpowiednio zadbać o rośliny doniczkowe, warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia i akcesoria. Na pewno przydadzą Ci się doniczki do przesadzania, łopatka i nożyczki do podcinania kwiatów. Powinny być ostre i regularnie czyszczone. Nie zapomnij też o ściereczkach, które pomogą Ci przeczyścić liście, a także o narzędziach do sprawdzania wilgotności gleby, czy wilgotności powietrza.
Warto zaopatrzyć się w takie akcesoria jeszcze przed zakupem roślin, aby móc sprawnie kontrolować warunki panujące w Twoim domu lub mieszkaniu. Znacznie ułatwią one opiekę nad nowymi kwiatami doniczkowymi, których potrzeb dopiero musisz się nauczyć.
Skąd pochodzi kwiat kurkuma?
To roślina tropikalna i subtropikalna, którą w naturze można spotkać w krajach Azji, takich jak Indie, Tajlandia i Indonezja. Rośnie w miejscach zacienionych i wilgotnych. Lasy deszczowe zapewniają jej wilgoć na wysokim poziomie. Tamte rejony posiadają również dość ubogie w składniki odżywcze gleby o dużej zawartości żelaza i glinu, które nadają im charakterystyczny, rdzawy kolor. Jednakże w lasach deszczowych występuje szybki obieg materii organicznej, ponieważ rośliny rosną szybko i równie szybko gniją, pozwalając na natychmiastowe wykorzystanie składników odżywczych przez rośliny.
Jak posadzić kwiat kurkumy?
Kwiat kurkumy powinien zostać posadzony do niezbyt dużej doniczki (powinna pomieścić korzenie z 1-3 cm zapasem) do odpowiedniej gleby. Ta powinna mieć lekko kwaśne pH, być bogata w składniki odżywcze, ale przepuszczalna, dlatego też warto wymieszać zwyczajną ziemię z perlitem, keramzytem oraz włóknami kokosowymi bądź korą. To pozwoli ją „rozluźnić” i sprawi, że do korzeni będzie docierało powietrze. Po przesadzeniu roślinę należy obficie podlać, aby gleba mogła odpowiednio się ułożyć.
Jakie stanowisko dla kwiatu kurkumy wybrać?
To roślina, która najlepiej rośnie w jasnych miejscach o rozproszonym świetle. Zbyt duża ilość światła padającego bezpośrednio na liście może doprowadzić do oparzenia ich. Nie należy zapominać, że w naturze kwiat ten rośnie w dolnych partiach lasów deszczowych, w których nie jest zbyt jasno. Latem roślinę można wynieść na dwór, jednak należy wybrać dla niej osłonięte przed wiatrem i bezpośrednim słońcem miejsce.
Jak często należy podlewać kurkumę?
Kurkuma lubi glebę wilgotną, ale nie mokrą. Nadmiar wody może niestety spowodować gnicie znajdujących się w ziemi kłączy. Latem warto robić to około dwóch razy w tygodniu, jednak pamiętaj, aby dostosować podlewanie do panujących w domu warunków. Zimą można je mocno ograniczyć, jednak w dalszym ciągu konieczne jest utrzymanie pewnego stopnia wilgotności gleby.
Jaka wilgotność powietrza oraz temperatura dla kurkumy?
Kurkuma najlepiej czuje się w temperaturze około 20–25°C. Nie należy dopuścić, aby roślina znalazła się w temperaturze poniżej 10°C, ponieważ może ona doprowadzić do uszkodzenia kłączy. Optymalna wilgotność powietrza dla tej rośliny to około 60-80%, dlatego w suchych miesiącach warto zadbać o dodatkowe nawilżanie powietrza (co jest również sprzyjające dla ludzkich mieszkańców).
Kwiat kurkumy wchodzi w stan spoczynku!
Warto pamiętać, że po kwitnieniu, czyli zwykle jesienią, kwiat kurkumy może przechodzić w stan spoczynku, co może prowadzić do obumierania części liści. Wówczas warto przenieść roślinę do chłodniejszego pomieszczenia o temperaturze ok. 15–18°C. Dzięki temu kurkuma będzie mogła odpocząć i zregenerować się przed kolejnym sezonem.
Czy kwiat kurkumy jest trudny w uprawie?
Kwiat kurkumy jest uznawany powszechnie za stosunkowo łatwą w uprawie roślinę. Ważne jest jednak, aby na początku ją obserwować i nauczyć się, jakie warunki preferuje. Gdy już „wyczujesz” zapotrzebowania rośliny opieka nad nią nie powinna stanowić problemu Posiada odporne kłącze, dzięki czemu nawet jeśli jej liście uschną, często odradza się w następnym sezonie. Zimą zaś niemal nie wymaga uwagi – wystarczy od czasu do czasu ją podlać.
Jakie są inne podobne rośliny do kwiatu kurkumy?
Jeśli zależy Ci na podobnej roślinie, co kwiat kurkumy, ale jednocześnie nie chcesz kupić akurat jej, bądź też nie możesz jej znaleźć, możesz zdecydować się na inne, podobne kwiaty doniczkowe. Dobrze sprawdzą się takie rodzaje, jak kalia, strelicja królewska, czy alokazja. Możesz zwrócić również uwagę na bromelię, czy helikonię. To rośliny o egzotycznym wyglądzie, które na pewno sprawdzą się również w Twoim domu.