Sekator jednoręczny kowadełkowy
Lawenda to niezwykle popularna roślina, która gości w wielu ogrodach. Popularność wynika z jej walorów zapachowych, smakowych, zdrowotnych oraz dekoracyjnych. Niezwykły, ożywczy zapach lawendy działa na nas kojąco i relaksacyjnie. Natomiast kwiaty lawendy w kolorze pięknego, głębokiego fioletu zachwycają każdego tak bardzo, że nie można przejść obok niej obojętnie. Dzisiaj podpowiadamy jak dbać o tę wyjątkową roślinę.
Wymagania lawendy
Przede wszystkim najkorzystniej będzie, jeśli wybierzemy mrozoodporne odmiany lawendy, dzięki temu nie będziemy musieli się martwić, czy przetrwa ona zimę i srogie mrozy.
Jeśli chodzi o miejsce uprawy, zadbajmy, aby było ono ciepłe i dobrze nasłonecznione, gdyż lawenda źle znosi pozostawanie w cieniu. Podczas sadzenia, zachowajmy odstęp około 40 cm między każdą rośliną i znajdźmy miejsce o dobrej cyrkulacji powietrza, na przykład na skarpach lub skalniakach.
Lawenda do prawidłowego wzrostu potrzebuje przepuszczalnego i zdrenowanego podłoża o dużej zawartości wapnia (gliniaste podłoże powinniśmy spulchnić). Dodatkowo roślina nie przyjmie nam się na terenach podmokłych i bardzo suchych. Najlepiej zapewnić jej glebę o stałej wilgotności.
Jak pielęgnować lawendę w ogrodzie?
Lawenda to względnie prosta i mało wymagająca roślina w uprawie. Jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki (o których pisaliśmy powyżej), powinna nam się odwdzięczyć pięknym i długim kwitnieniem.
Najważniejsze w codziennej pielęgnacji lawendy jest systematyczne odchwaszczanie. Lawenda nie lubi towarzystwa chwastów, które osłabiają cyrkulację powietrza wokół rośliny.
Oprócz systematycznego odchwaszczania pamiętajmy o stosowaniu kompostu jesienią, który odżywi naszą roślinę i poprawi kondycję gleby.
Pozytywnym aspektem w uprawie lawendy jest fakt, iż nie jest ona podatna na występowanie chorób. W wyjątkowych przypadkach, gdy podłoże jest zbyt wilgotne, może zostać zaatakowana przez choroby grzybowe.
Jak przycinać lawendę w ogrodzie?
Ładny wygląd lawendy zapewni systematyczne cięcie. Przycinanie wykonujemy po kwitnieniu, wtedy usuwamy kwiatostany i część łodygi, oraz wiosną, aby pozbyć się przemarzniętych i uschniętych partii. Staramy się nie przycinać zdrewniałych pędów lawendy, ponieważ mają one mniejsze zdolności regeneracyjne. Kilkuletnie rośliny możemy odmłodzić poprzez cięcie na wysokości 15 cm, natomiast jeśli chcemy zagęścić nasze młode okazy, ścinamy je o połowę długości. Do przycinania lawendy możesz użyć naszego sekatora jednoręcznego nożycowego. Sprawdź również inne narzędzia ogrodowe marki Gerlach!