Organizacja herbat w kuchni może być nie lada wyzwaniem, zwłaszcza jeśli naprawdę je lubisz. Odpowiednie ułożenie ich oraz przechowywanie może nie tylko ułatwić Ci sięganie po nie, ale również pozwoli na dłużej cieszyć się ich aromatami. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, gdy chcesz zorganizować swoją szafkę. Co warto wiedzieć, jeśli chodzi o przechowywanie herbaty w kuchni?
Organizacja w kuchni pomoże Ci w zachowaniu porządku
Kuchnia to miejsce – dla wielu przyjemnej – pracy. Dlatego ważne jest, aby panujące w niej warunki były do niej odpowiednie. Przy przygotowywaniu żywności niezwykle ważna jest higiena, a by ją zachować na wysokim poziomie, konieczne jest zadbanie o to, by każdy przedmiot miał w niej swoje miejsce. Warto więc sprawdzać pomysły na organizację kuchni i różnorodne tipy, które pozwolą Ci na odpowiednie ułożenie każdego elementów.
W większości polskich domów znaleźć można herbatę oraz inne suszone zioła czy owoce, wykorzystywane do przygotowywania ciepłych naparów. To produkty, które wymagają odpowiedniego przechowywania, by zachowały swoje właściwości. Sprawdź, jak to zrobić!
Przechowywanie herbaty w kuchni – na co zwrócić uwagę?
Suszone liście herbaty są bardzo aromatyczne. Jednakże jeśli będą nieodpowiednio przechowywane, mogą tracić swoje właściwości. Ważne jest to, aby przechowywać je w miejscu suchym, raczej chłodniejszym, z ograniczonym przepływem powietrza. Dlatego mogą Ci się do tego przydać akcesoria do organizacji kuchni, dzięki którym przechowywanie tego typu produktów będzie zdecydowanie łatwiejsze.
Czy herbatę można przechowywać w opakowaniu producenta?
Herbata, którą najczęściej można dostać w marketach, jest zazwyczaj zapakowana w niewielkie torebki pozwalające na przygotowanie jednej porcji. Są one umieszczone w kartonowe lub metalowe pudełeczka, a czasem poszczególne torebeczki są dodatkowo zapakowane w np. papier.
Tak przygotowaną herbatę można przechowywać w opakowaniu producenta, jednak zwykle lepszym rozwiązaniem będzie przełożenie jej do wyższej jakości pojemników wykonanych ze stali lub szkła. Metalowe opakowania herbat mogą być wykonane z aluminium, z którego lepiej je po prostu wyjąć.
Z kolei herbaty sypane często sprzedawane są w papierowych torebeczkach. Nie są one najlepszym rozwiązaniem do długotrwałego przechowywania suszonych liści, bo np. mogą w łatwy sposób łapać wilgoć. Dlatego taką herbatę lepiej przesypać do innych opakowań.
Organizacja herbat w kuchni – jak ją przechowywać?
Do przechowywania herbaty dobrze sprawdzą się pojemniki kuchenne wykonane ze szkła lub metalu. Warto wybierać takie pojemniki, jak np. model SUPERIOR, który pozwala na określenie daty przydatności do spożycia produktu. To pozwoli Ci na łatwe kontrolowanie świeżości liści.
Każdy rodzaj herbaty przesyp lub przełóż do osobnego pojemnika. Warto je opisać, aby od razu wiedzieć, po jaki produkt sięgasz. Wybieraj wysokiej jakości pojemniki, bezpieczne do kontaktu z żywnością, które nie zawierają szkodliwych dla ludzkiego zdrowia substancji.
Pojemniki na żywność z herbatą postaraj się ułożyć w wygodny dla siebie sposób. Na wierzchy powinny znaleźć się te herbaty, po które sięgasz najczęściej lub te, które mają najkrótszą datę ważności. W ich otoczeniu umieść też kubki, lub filiżanki, a także dodatki, takie jak cukier. Tak rozplanowana organizacja herbat w kuchni pozwoli Ci na wygodne przygotowywanie ulubionych naparów każdego dnia.
Jakie herbaty wybrać do kuchni?
Jeśli dopiero budujesz swoją kolekcję herbacianych naparów, warto przetestować różnego rodzaju herbaty. Kup niewielkie ilości produktów z różnych półek cenowych. Sprawdź zarówno te marketowe, jak i te z półki premium. Dowiedz się, jak je prawidłowo parzyć i określ, które smakują Ci najlepiej. Następnie przejdź do przygotowania zapasów.
W domu warto – niezależnie od preferencji – mieć przynajmniej 3-4 rodzaje herbat, tak aby w razie odwiedzin gości móc zaproponować im różne opcje. Na pewno zwróć uwagę na:
- herbatę czarną,
- herbatę zieloną,
- napary ziołowe, np. z czystka, czy mięty,
- owocowe herbatki na bazie hibiskusa.
Wśród tak przygotowanego zestawu herbat Twoi goście prawdopodobnie znajdą idealny napój dla siebie. Pamiętaj, że takie produkty mają stosunkowo długą datę ważności, dlatego nie musisz się obawiać o to, że zepsuje się przed zużyciem.
W czym pić herbatę?
Do picia herbaty możesz wykorzystać:
- filiżankę,
- kubek,
- szklankę termiczną.
Najbardziej tradycyjnym sposobem na podawanie herbaty jest oczywiście filiżanka. Zwykle pozwalają one na podanie mniejszych porcji. To eleganckie rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się podczas spotkań towarzyskich. Herbatę można zaserwować w czajniku, a goście będą nalewać sobie taką ilość napoju, na jaką będą mieli ochotę.
Współcześnie jednak większość osób pije herbatę w kubku. To dobre rozwiązanie, jeśli chcesz od razu przygotować dużą porcję. Takie rozwiązanie jest często stosowane podczas pracy czy czytania książki – z kubka łatwiej pić z użyciem jednej ręki. Uważaj jednak, aby się nie poparzyć!
Podobnym rozwiązaniem do kubka jest szklanka termiczna o podwójnych ściankach. Dzięki swojej konstrukcji przez dłuższy czas zachowuje ciepło napoju, a ponadto zapobiega poparzeniu rąk w czasie trzymania szklanki.