Parmigiana to pomysł na obiad na bazie bakłażana. Poczuj się jak we Włoszech, tworząc tę warzywną zapiekankę. Możesz przygotować ją w odpornym na działanie wysokich temperatur naczyniu żeliwnym, które doskonale nadaje się również do tworzenia wielu innych różnych potraw.
Co jest potrzebne, aby przygotować parmigianę?
- 2 duże bakłażany
- 1 duża cebula
- 3 ząbki czosnku
- Olej rzepakowy
- 700g passaty pomidorowej
- 200 g parmezanu tartego
- Świeża bazylia
- 2 łyżeczki oregano
- Sól i pieprz do smaku
Jak zrobić parmigianę?
Rozpocznij od przygotowania bakłażana. Umyj go dokładnie pod bieżącą wodą i pokrój na plastry. Następnie ułóż je obok siebie, posyp delikatnie solą i pozostaw tak na około godzinę. Po tym czasie opłucz plastry bakłażana. Tak przygotowane warzywo możesz usmażyć na rozgrzanej patelni – wystarczą 3 minuty.
Na głębokiej patelni np. MONOLIT z powłoką ceramiczną podsmaż pokrojoną cebulę. Gdy zmięknie, wlej passatę pomidorową, dodaj czosnek przeciśnięty przez wyciskacz, bazylię, oregano, sól oraz pieprz. Całość dokładnie wymieszaj i duś pod przykryciem na małym ogniu przez 20 minut.
Do mieszania produktów na patelniach lub w garnkach ze specjalnymi powłokami polecamy akcesoria z linii NATUR, wykonane z wytrzymałego drewna akacjowego i wysokiej jakości silikonu pozbawionego szkodliwych substancji. Dzięki temu powłoka nie zostanie uszkodzona.
Na dno naczynia żaroodpornego lub do brytfanny wlej niewielką ilość sosu pomidorowego. Ułóż na nim plastry bakłażana, polej sosem pomidorowym, posyp startym parmezanem i listkami świeżej bazylii. Powtarzaj układanie warstw do momentu skończenia się składników.
Górną warstwę posyp parmezanem i włóż naczynie do piekarnika nagrzanego do 180°C. Parmigiana będzie gotowa po upływie 25 minut. Smacznego!
Czemu warto używać akurat parmezanu?
Parmezan to włoski ser, który jest dość twardy i suchy. Wyróżnia się intensywnym, lekko orzechowym smakiem. Doskonale podkreśla smak dań nawet po dodaniu niewielkich ilości. Właśnie z tego względu do takich dań jak parmigiana warto dodać właśnie ten typ sera.
Jak przygotować passatę pomidorową w domu?
Passata jest bardzo prosta w przygotowaniu. Obierz pomidory i pokrój je na mniejsze kawałki, a następnie gotuj, aż się rozpadną. Przesiej całość przez sito, a następnie użyj do dalszego gotowania bądź przechowuj w pasteryzowanych słoikach.
Skąd pochodzi parmigiana?
Parmigiana to danie, które prawdopodobnie pochodzi z południowej części Włoch: z Kalabrii, Kampanii, Apulii oraz Sycylii. Co ciekawe, jeden z pierwszych zapisanych przepisów, który jest podobny do współcześnie przygotowywanego dania, pochodzi z 1786 roku.