Zestaw sztućców 68 szt. ANTICA połysk
Łyżka, widelec, nóż i łyżeczka to podstawowe sztućce, które znajdują się w każdej kuchni. Używane są na co dzień i trudno się bez nich obejść. Zastawa stołowa może być jednak bardziej rozbudowana.
Istnieje wiele rodzajów sztućców, które różnią się między sobą kształtem i przeznaczeniem. Przy kilkudaniowym menu oprócz standardowych sztućców do dań głównych często podaje się te do ryb, przystawek, deserów, masła oraz kawy czy herbaty.
Sztućce do dań głównych
W skład tych sztućców wchodzą łyżka, widelec i nóż. Wszystkie mają tę samą wysokość. Łyżka służy do jedzenia zupy, a nóż i widelec do pozostałych potraw. Widelec posiada 4 długie, regularne zęby. Z kolei nóż ma niewielkie ząbki i jest średnio ostry. Używa się go wyłącznie do krojenia (najczęściej mięsa).
Ułożenie sztućców nie jest przypadkowe. Łyżkę kładzie się zawsze z prawej strony. Pomiędzy łyżką a talerzem jest miejsce na nóż, natomiast widelec powinien leżeć po lewej stronie talerza.
Sztućce do przystawek
Wyglądają niemalże jak te, używane do dania głównego. Jedyną różnicą jest ich wielkość – sztućce do przystawek są nieco mniejsze.
Sztućce do ciast i deserów
Najczęściej zalicza się do nich łyżeczkę (desery) i widelczyk (ciasta), które kładzie się nad talerzem (widelczyk skierowany jest rączką w lewą stronę, a znajdująca się nad nim łyżeczka ma rączkę z prawej strony). Wyjątkiem jest sytuacja, gdy kelner dostarcza deser później i przynosi inne, dopasowane do niego sztućce (mogą to być np. łyżeczki z niewielką miseczką i długimi rączkami).
Sztućce do kawy i herbaty
Łyżeczka do kawy przypomina deserową pod względem wielkości – ma wąską, niewielką miseczkę. Czasem stosuje się dodatkowy podział ze względu na rodzaje kaw np. espresso, latte itp. Łyżeczka do herbaty różni się miseczką, która jest nieco większa.
Sztućce do ryb
Widelec występuje w dwóch wariantach – z trzema szeroko rozstawionymi zębami (krótszy od widelca do przystawek) do spożywania potraw rybnych oraz z czterema zębami do ich serwowania. Przy jedzeniu ryb używa się również charakterystycznego noża, przypominającego łopatkę do ciasta. Pomaga on głównie w oddzielaniu kawałków ryby od ości.
Oprócz tych spotykanych najczęściej istnieją także sztućce do spożywania mniej popularnych dań (np. raków, homarów, ostryg, ślimaków, kawioru, steków, owoców cytrusowych) oraz serwowania potraw (np. zup, sosów, sałatek, cukru).
W zależności od menu, na stole mogą pojawić się różne rodzaje sztućców. Jeśli nie masz pewności, do czego służą niektóre z nich, pamiętaj, aby rozpoczynać zawsze od tych, ułożonych po zewnętrznych stronach. A gdy nie wiesz, w jaki sposób zjeść wybrane danie, zapytaj o to gospodarza, z pewnością chętnie Ci wytłumaczy i rozwieje Twoje wątpliwości.