Czy wiesz, kiedy przycinać róże i w jaki sposób to robisz? Sprawdź nasz poradnik, aby zadbać o swoje rośliny i wspomóc ich wzrost oraz kwitnienie. Dowiedz się więcej na temat tych wspaniałych, długo kwitnących roślin, obok których nikt nie przejdzie obojętnie. Jakie akcesoria ogrodowe mogą Ci się przydać do podcinania ich?
Róża – klasycznie piękny kwiat ogrodowy
Nie da się ukryć, że dla wielu osób to właśnie piękny krzew róż jest prawdziwym ukoronowaniem ogrodu. Te rośliny kwitną długo i barwnie, zazwyczaj od później wiosny aż do pierwszych przymrozków, a przy tym pięknie pachną. Ogrom odmian pozwala na wybranie odpowiedniego krzewu dla siebie: istnieją odmiany duże, małe, pnące i nie. Niektóre z nich nadają się także do hodowli w doniczce. Większość z nich jest odporna na warunki pogodowe i często nie wymagają wcale wiele uwagi, aby odpowiednio rosły.
Nie da się jednak ukryć, że przycinanie róż pomaga tym krzewom we wzroście. Dlaczego to jest tak istotne?
Dlaczego przycinanie róż jest ważne?
Jak w przypadku wielu krzewów, tak i w przypadku róż przycinanie jest kluczowe dla odpowiedniego wzrostu i kwitnienia. Dzięki temu roślina młodnieje i zdecydowanie chętniej rośnie, a także zachowuje odpowiedni pokrój. Przycinanie pozwala na stymulowanie krzewów do wzrostu, przez co chętniej i szybciej wypuszczają nowe pąki. Ponadto w ten sposób usuwa się również chore pędy, co pozwala ograniczyć ryzyko utraty całego krzewu. Jest to jeden z tych zabiegów pielęgnacyjnych, którego lepiej nie omijać, zwłaszcza że nie należy do trudnych – pędy róży nie są zazwyczaj aż tak grube, by konieczne było wykorzystanie piły ogrodniczej.
Kiedy przycinać róże?
Najważniejsze cięcie róż powinno mieć miejsce na wiosnę, od marca do kwietnia, gdy miną największe przymrozki, pogoda nie będzie zapowiadać minusowej temperatury, a kwiaty wyrażą pierwsze oznaki wegetacji. Celem takiego przycięcia jest przygotowanie rośliny do kwitnienia.
Ponadto o róże należy dbać regularnie w trakcie sezonu, usuwając za pomocą sekatorów ogrodowych górne części pędów, gdy przekwitną kwiaty. Warto usuwać też suche i schorowane gałęzie. To będzie regularnie pobudzało rośliny do wzrostu, pozwoli na zachowanie ich odpowiedniego pokroju i pozwoli na przedłużenie kwitnienia. Aby kwiaty były duże, warto również przycinać pędy tam, gdzie róż jest zbyt dużo.
Przed przymrozkami, od października do listopada, warto wykonać łagodne cięcie pielęgnacyjne, polegające na króceniu części pędów.
Czym przycinać róże w ogrodzie?
Róże w ogrodzie można przycinać za pomocą jednoręcznego sekatora. Do żywych pędów wykorzystaj ten nożycowy, który posiada dwa ostrza. Do tych martwych zaś użyj kowadełkowego. Zadbaj o to, aby sekator był czysty i ostry, a co za tym idzie: zostawiał czystą ranę o jak najmniejszej powierzchni. Warto wyczyścić go przed i po użyciu.
Jak przycinać róże ogrodowe na wiosnę?
Wiosenne cięcie róż powinno być naprawdę dość mocne. Standardowe krzewy należy skrócić do wysokości ok. 15-25 cm nad ziemią, pozostawiając ok. 3-5 oczek pędów. Róże miniaturowe należy przyciąć tylko delikatnie, a z kolei pnące częściowo przyciąć i nadać im odpowiedni kształt. Ważne jest też to, aby usunąć wszystkie martwe lub chore pędy.
Cięcie powinno być czyste, wykonane pod łagodnie skośnym kątem, skierowane na zewnątrz krzewu. Warto też zadbać o to, aby zostawiać jak najsilniejsze pędy.
Na co zwrócić uwagę po przycięciu róż?
Po przycięciu róż zwróć na swoje krzewy uwagę. Sprawdź, czy rany się dobrze zasklepiły. Ponadto zadbaj o regularne, lecz umiarkowane podlewanie (ziemia powinna być wilgotna, niebłotnista). Warto też sięgnąć po nawóz, który pozwoli im pięknie rosnąć, a także ściółkuj glebę, np. korą. To pozwoli na zatrzymanie w niej cennej wilgoci.
Jak przycinać róże ogrodowe jesienią?
Jesienne przycinanie róż powinno być typowym cięciem pielęgnacyjnym, które ma pomóc roślinie w odpowiednim przezimowaniu. Należy więc usunąć chore lub suche pędy, usunąć przekwitnięte pąki, a także skrócić krzewy, usuwając wiotkie, wysokie pędy. Warto kierować się rozsądkiem. Jeśli widzisz gałąź, którą może z łatwością złamać śnieg czy wiatr, usuń ją.
Ważne jest to, aby w tym okresie nie ścinać róży zbyt mocno. To może ją mocno osłabić przed nadejściem zimy.
Zaopiekuj się swoim ogrodem wraz z marką Gerlach
Twój ogród potrzebuje bezustannej opieki i troski, aby prezentował się naprawdę wspaniale. Dobrze wiemy, jak wiele pracy wymaga opieka nad roślinami, by rosły szybko i kwitły bujnie. Dlatego też nie tylko mówimy, kiedy przycinać róże czy też kiedy sięgnąć po szpadle ogrodowe, a kiedy po sekator, ale również oferujemy wysokiej jakości akcesoria ogrodowe, które pomogą Ci w codziennych wyzwaniach.
Sprawdź nasze produkty z linii ASSIST, które będą Cię wspierać w trakcie pracy w ogrodzie. W naszej ofercie znajdują się sekatory jedno- i dwuręczne, a także niewielkie narzędzia, takie jak widełki czy łopatki ogrodowe. Polecamy również produkowane w Polsce szpadle, widły, czy grabie, niezwykle przydatne w trakcie wsadzania roślin czy oczyszczania trawnika.