Schabowy klasyk klasyków z mizerią to pomysł na smaczny obiad, który przygotujesz dla całej rodziny. Aby go stworzyć, wykorzystaj patelnie z nieprzywierającą powłoką. Przepis został przygotowany przez Adama Borowicza.
Co jest potrzebne do przygotowania schabowego klasyka klasyków z mizerią?
Schabowy klasyk klasyków
- 4 plastry schabu (bez kości) o grubości ok. 2 cm
- 1 duże jajko
- bułka tarta (drobna)
- mąka pszenna
- Słodka papryka 1 łyżeczka
- sól, pieprz
- smalec wieprzowy (najlepiej domowy)
- 2 jajka sadzone
- 300 g kurek
Mizeria słodko-kwaśna
- 500 g ogórków zielonych, gruntowych
- 1 łyżka posiekanego, świeżego koperku
- 3 czubate łyżki gęstej kwaśnej śmietany 18%
- odrobina octu jabłkowego ok 2 łyżek
- szczypta soli
- 2 łyżki cukru
- szczypta świeżo mielonego czarnego pierzu
Przydatne akcesoria
- dowolna patelnia z nieprzywierającą powłoką Gerlach
- tłuczek do mięsa SOLID
- ręczniki papierowe
- folia spożywcza
Jak przygotować schabowego klasyka klasyków z mizerią?
Zacznij od przygotowania schabu. Wybierz mięso dobrej jakości. Plastry schabu dokładnie umyj i osusz za pomocą ręcznika papierowego. Tak przygotowane kotlety ułóż na desce, przykryj je folią spożywczą i dokładnie rozbij tłuczkiem. Kotlet powinien mieć ok. 0,5 cm, ale w mięsie nie powinny powstawać dziury. Następnie powstałe kotlety oprósz solą, pieprzem i słodką papryką.
Przygotuj trzy talerze. W jednym dokładnie roztrzep jajko, do drugiego nasyp mąkę, a do trzeciego bułkę tartą. Zacznij obtaczanie mięsa. Najpierw wkładaj kotlety do mąki, potem do jajka i na końcu do bułki.
Na patelni rozgrzej smalec. Gdy będzie miał odpowiednią temperaturę, rozpocznij smażenie kotletów. Zrób to z obydwu stron. Ich kolor powinien zmienić się na idealnie złocisty. Mięso przewracaj co jakiś czas, aby usmażyło się równomiernie. Jeśli przygotowujesz większą ilość kotletów co jakiś czas wymieniaj tłuszcz. Dzięki temu unikniesz przypalenia się bułki pozostawionej na patelni.
Po usmażeniu przekładaj kotlety na ręczniki papierowe, aby odsączyć je z nadmiaru tłuszczu.
Jak przygotować mizerię słodko-kwaśną?
Zielone ogórki gruntowe umyj, obierz i odkrój końcówki. Zetrzyj je na cienkie plasterki, a następnie przełóż do miski lub porcelanowej salaterki. Wszystko posyp 1 łyżeczką soli i wymieszaj. Odstaw na 15 minut, aby ogórki puściły wodę. Odlej ją i odciśnij warzywo. Dodaj do ogórków śmietanę, posiekany koperek, cukier i ocet. Całość dokładnie wymieszaj. Jeśli jest taka potrzeba, dosól do smaku. Dopraw świeżo mielonym pieprzem.
Kurki confit – pyszny dodatek do schabowego
Kurki oczyść z piasku, używając gorącej wody, łyżki soli i łyżeczki cukru. Mieszankę wymieszaj, dodaj do niej grzybki, wymieszaj podobnie i zaczekaj, aż piasek osiądzie na dno. Za pomocą łyżki cedzakowej wyjmij kurki i osusz je ręcznikiem papierowym.
Kurki oprósz pieprzem według uznania i odstaw do zamarynowania. Po ok. 5 minutach włóż je na patelnie z gorącym masłem i z kilkoma łyżkami oleju rzepakowego. Duś na wolnym ogniu przez ok. 20 minut. Wyjmij je z wody za pomocą łyżki cedzakowej i ułóż na połówce kotleta. Możesz dodać również sadzone jajko.
Jak podawać schabowy klasyk klasyków z mizerią?
Kotlet schabowy z mizerią podawaj na porcelanowym talerzu obiadowym. Możesz również ugotować ziemniaki i podać je razem z mięsem. Jeśli nie chcesz wykładać mizerii od razu na ten sam talerz, co kotlety, przełóż ją do mniejszych salaterek.
Smacznego!
Kiedy olej na patelni ma idealną temperaturę?
Olej na patelni ma idealną temperaturę, gdy zaczyna skwierczeć po kontakcie z mięsem. Możesz to sprawdzić, wkładając na nią kawałek ziemniaka. Uważaj, rozgrzany olej przy kontakcie z wodą może zacząć „strzelać”!
Czemu kotlety schabowe należy smażyć na smalcu?
Smalec ma zdecydowanie więcej smaku, niż olej roślinny. Z tego powodu warto postawić właśnie na niego. Aby jeszcze bardziej podkreślić smak schabowego, możesz użyć masła klarowanego, które jak najbardziej nadaje się do smażenia.
Czemu warto mieć w domu tłuczek do mięsa SOLID?
Tłuczek do mięsa SOLID jest wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Jest trwały, kompaktowy i bezpieczny w codziennym użytkowaniu. Z tego powodu warto się w niego zaopatrzyć – to zakup na naprawdę długie lata!
Autor przepisu:
Adam Borowicz
Adam Borowicz – kucharz ze Śląska, popularny vloger, autor i gospodarz wielu znanych programów kulinarnych m.in. „To je Borowicz" w TVP oraz „Co je Borowicz na Śląsku" na antenie Canal+ Kuchnia. Charyzmatyczna postać i wymagający juror (możecie kojarzyć go m.in. z jury I edycji „Family Food Fight. Pojedynek na smaki"), który obecnie inspiruje kulinarnie w programach grupy mediowej Polsatu. Łączy pasję i pracę — w poszukiwaniu nowych smaków odwiedził ponad 40 krajów. Bardzo ceni różnorodność kuchni świata, ale kocha również śląskie smaki, tworząc z nich wyśmienite sezonowe dania.