Jakie są trujące kwiaty ogrodowe? To warto wiedzieć, kreując przestrzeń przyjazną dzieciom i zwierzętom domowym. Sprawdź, na jakie rośliny należy uważać i jakie sadzić w miejscach, do którego nie mają dostępu Twoje pociechy.
Dlaczego warto wiedzieć, jakie rośliny są trujące?
Wiele ozdobnych roślin ogrodowych nie nadaje się do spożywania i może być trująca. Trudno więc całkowicie z nich zrezygnować. Warto jednak mieć świadomość, które rośliny mogą zrobić krzywdę dzieciom, czy zwierzętom domowym, aby w odpowiedni sposób rozplanować ogród. Na przykład, możesz sadzić trujące rośliny w oddzielonych skarpach i w miejscach, do których nie mają łatwego dostępu, a np. główny trawnik, na którym znajduje się miejsce zabaw obsadzić wyłącznie bezpiecznymi kwiatami. To sprawi, że wraz ze swoją rodziną będziesz czuć się bezpieczne w swojej przestrzeni.
Świadomość tego, które gatunki są trujące i jakie symptomy powodują może pomóc Ci ułatwić wykrycie ewentualnego zatrucia jak najszybciej, co w niektórych sytuacjach może uratować Twoim bliskim zdrowie lub życie. Warto więc mieć świadomość tego, jakie rośliny możesz znaleźć w ogrodach, przy ulicach lub w parkach.
Jakie kwiaty ogrodowe są trujące?
Wśród trujących kwiatów ogrodowych można wymienić takie popularne rodzaje roślin jak:
- azalie,
- amarylis,
- narcyzy,
- lantanę,
- bluszcz pospolity,
- oleander,
- konwalię majową,
- szkarłatkę,
- naparstnicę.
Jak wpływ na zdrowie może mieć spożycie części którejś z tych roślin? Sprawdź poniżej!
Azalie – piękne kwiaty, toksyczny krzew
Azalie zachwycają swoim bujnym kwieciem, jednak wykazują toksyczne właściwości. Ich liście, kwiaty, łodygi, czy pyłek posiadają grayanotoksyny. Wpływają one na funkcjonowanie kanałów sodowych w komórkach, co nadmiernie pobudza nerwy i mięśnie. Jest to roślina trująca zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Może powodować ślinotok, wymioty, czy ból brzucha. Zdarza się również, że zaburza akcje serca i powoduje problemy z oddychaniem.
Amarylis i narcyzy – pięknie pachnące kwiaty, ale…
Amarylis to rodzaj roślin wywodzący się z Afryki, który charakteryzuje się pięknie pachnącymi kwiatami. Nic dziwnego więc, że trafiły one do ogrodów Europy. Jednakże posiada ona alkaloidy, w tym likorynę. Znajduje się ona we wszystkich częściach kwiatu, a zwłaszcza w cebulce. Spożycie tej rośliny może doprowadzić do bólów brzucha, skurczów, wymiotów, nudności, drżenia mięśni i zawrotów głowy.
Likorynę w cebulkach posiadają również narcyzy. Uważaj więc, aby np. Twoje zwierzęta nie wykopywały ich i nie próbowały ich nosić, bawić się nimi, zjadać ich itd. Ponadto narcyzy mogą posiadać kryształki szczawianu wapnia, które mogą podrażniać jamę ustną i układ pokarmowy.
Lantana – kolejny pięknie kwitnący i trujący kwiat
Lantana to cały rodzaj roślin, obejmujący ok. 150 gatunków. To zwykle bujnie kwitnące krzewy, które można znaleźć w wielu ogrodach. Są trujące m.in. przez występujące w roślinie triterpenoidy. Występują one przede wszystkim w liściach oraz kwiatach. Spożycie lantany może doprowadzić m.in. do drżenia mięśni, zawrotów głowy czy biegunki. Należy również uważać na soki rośliny, które mogą podrażniać skórę i powodować wysypkę.
Dlaczego bluszcz pospolity jest toksyczny?
Bluszcz ogrodowy to piękne pnącze, które często można spotkać na starych domach, cmentarzach itd. Jego charakterystyczne liście wiele osób rozpoznaje już z daleka. Jest on jednak toksyczny przez wzgląd na występujące w nim saponiny oraz falkarionol. Te substancje mogą prowadzić do licznych podrażnień, a także wywoływać reakcje alergiczne. Spożycie bluszczu może powodować trudności w oddychaniu, mocne podrażnienia skóry oraz podrażnienia błon śluzowych.
Saponiny możesz znaleźć również w szkarłatce.
Oleander to jedna z najbardziej trujących roślin ozdobnych
Na oleander warto szczególnie uważać. Posiada on w swoim składzie glikozydy nasercowe, takie jak oleandrynę i nerynę. Działają one silnie na układ sercowo-naczyniowy, co może prowadzić do zawrotów głowy, trudności w oddychaniu, drżenia mięśni, zaburzeń rytmu serca, a w skrajnych wypadkach może nawet doprowadzić do śmierci. Dlatego naprawdę warto o tym pamiętać, jeśli posiadasz ją w swoim ogrodzie.
Inne rośliny, które są dość popularna w ogrodach, a zawierają w swoim składzie glikozydy nasercowe to konwalia majowa i naparstnica.
Co zrobić w razie zatrucia roślinami?
Jeśli zobaczysz objawy zatrucia u ludzi lub u zwierząt jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem bądź weterynarzem. Szybkie działanie może być w tym przypadku kluczowe, zwłaszcza jeśli nie znasz dawki oraz konkretnego rodzaju gatunku rośliny, która spowodowała zatrucie.
W sytuacji, w której zauważysz, że zwierzę lub dziecko zjadło trującą roślinę można spróbować wywołać wymioty – dzięki temu znacznie zmniejszysz ryzyko zatrucia się. Nawet mimo tego należy jednak szybko skonsultować się ze specjalistą.
Jakie rośliny ogrodowe są bezpieczne dla zwierząt?
Wybierając rośliny ogrodowe, możesz postawić też na te, które są bezpieczne dla zwierząt i ludzi. W swoim ogrodzie możesz posadzić np.:
- nagietka – używany w ziołolecznictwie, może być stosowany w kuchni;
- lawendę – szczególnie cenioną za swój zapach;
- fiołek – piękny jako dekoracja ogrodu, jak i talerza (jego kwiaty są jadalne);
- kapustę ozdobną – sprawi, że w Twoim ogrodzie będzie naprawdę kolorowo;
- petunię – jest popularna i posiada kwiaty w wielu kolorach;
- hibiskus – posiada duże, efektowne kwiaty;
- paprocie – występują w wielu rodzajach i mogą rosnąć w ciemniejszych miejscach;
- jabłonie – te drzewa zapewnią Ci cień i dostęp do smacznych owoców.
Jak zadbać o swój ogród?
Aby zadbać o swój ogród, przede wszystkim doglądaj go regularnie, usuwając chwasty oraz wymieniając te rośliny, które tego wymagają. Do tego na pewno przydadzą Ci się wygodne narzędzia ogrodowe, takie jak łopaty, kultywator czy motyczka. Pamiętaj też, aby odpowiednio zabezpieczać rośliny na zimę. Dotyczy to zwłaszcza tych nieco delikatniejszych gatunków, które mogą wymagać np. zakrywania na okres zimowy.