0

Na co zwrócić uwagę kupując scyzoryk?

Kupno odpowiedniego scyzoryka to nie lada wyzwanie. Jest wiele aspektów na które warto zwrócić uwagę, aby w przyszłości to małe narzędzie nie rozczarowało nas, a było nieocenioną pomocą przez wiele lat - jakość narzędzia, odpowiedni rozmiar, waga, poręczność, ilość dostępnych elementów oraz zastosowanie.

Zastosowanie scyzoryka

Zanim wybierzemy się na zakupy w poszukiwaniu idealnego scyzoryka, zastanówmy się do czego będziemy go używać. Przeznaczenie konkretnego narzędzia ma duży wpływ na późniejsze użytkowanie. Wiele producentów tworzy specjalne modele, które przynależą do konkretnej kategorii, na przykład, majsterkowanie, żeglarstwo, turystyka, jeździectwo lub ratownictwo. Dobrze dobrany scyzoryk powinien posiadać uniwersalny rozmiar i zawierać wszystkie niezbędne narzędzia. Jest to kwestia osobistych preferencji, które elementy będą dla nas najbardziej potrzebne – lupa, ostrze, śrubokręt, korkociąg, otwieracz, nożyczki, wykałaczka, pęseta, pilniczek. Scyzoryki często będą różnić się między sobą pod kątem swojego wyposażenia np. nożyczki zamiast kombinerek, małe precyzyjne ostrze zamiast pilniczka do paznokci, śrubokręt zamiast korkociągu.

Jeśli wybierzemy scyzoryk z mniejszą ilością elementów będzie on zdecydowanie lżejszy i bardziej poręczny, jednocześnie dla niektórych posiadaczy może okazać się nieprzydatny. Z drugiej strony bardziej specjalistyczne scyzoryki o większej ilości narzędzi mogą być bardziej problematyczne w użytkowaniu ze względu na zbyt duży rozmiar lub wagę. Przykładowo, jeżeli planujemy często korzystać z ostrza w scyzoryku, lepiej zastanowić się nad zakupem większego scyzoryka, natomiast jeśli scyzoryk ma być jedynie poręcznym gadżetem da nas, w zupełności wystarczy mniejszy, który posiada ostrze o długości 91 mm.

Wiek i płeć

Pamiętajmy, że wiek odgrywa istotną rolę w doborze scyzoryku. Inne narzędzie zakupimy dla siebie, dla młodzieży lub młodych zuchów. Jeśli zdecydujemy się na kupno scyzoryka naszym najmłodszym dzieciom, wybierzmy ten o zaokrąglonym bezpiecznym ostrzu, nastolatkom polecamy scyzoryki o długości 84 mm lub 91 mm, natomiast dla dorosłych sprawdzi się scyzoryk o długości 111 mm.

Płeć to kolejny aspekt, który warto wziąć pod uwagę, kupując scyzoryk. Chociaż scyzoryk wydaje się typowo męskim gadżetem to pamiętajmy, iż wiele kobiet również potrzebuje takiego sprzętu na co dzień w swoim życiu. Scyzoryki damskie posiadają mniejsze gabaryty od tych z półki z męskim asortymentem, ale niekoniecznie różnią się pod kątem dostępnych elementów.

Wysoka jakość narzędzia

W doborze scyzoryka zwróćmy uwagę na jego wykonanie. Wysokiej jakości scyzoryki produkowane są ze stali nierdzewnej, która posiada zwiększoną odporność na występowanie korozji, uszkodzeń i zarysowań. Ponadto, narzędzia wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej zachowują ostrość i wytrzymałość przez dłuższy okres czasu. Obudowa scyzoryków również nie powinna umknąć naszemu zainteresowaniu – wyprofilowana osłona z wytrzymałego tworzywa sztucznego lub antypoślizgowa powierzchnia odwdzięczą nam się komfortowym i bezpiecznym użytkowaniem przez lata.

Scyzoryk Assist 12Na zdjęciu: Scyzoryk Assist 12

Nagrody
i wyróżnienia

© Gerlach 2023

Created by: Xann Marketing

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności