Scyzoryki to niezwykle przydatne narzędzia, o czym mógł się przekonać każdy, kto miał okazję z nich korzystać. Dla wszystkich tych, którzy wciąż rozważają możliwość jego zakupu, poniżej zamieściliśmy garść najważniejszych informacji związanych z wyborem oraz użytkowaniem scyzoryków.
Kupowanie scyzoryka
Decydując się na zakup scyzoryka, powinniśmy przede wszystkim określić dla kogo będzie on przeznaczony oraz w jakich sytuacjach najczęściej będziemy po niego sięgać. Scyzoryki damskie oraz te dla dzieci są stosunkowo mniejsze, oraz lżejsze w porównaniu do scyzoryków męskich. Nie jest to jednak prawdą, że scyzoryki damskie muszą się różnić diametralnie pod kątem wyposażenia od tych męskich. Różnice będą wynikać raczej z różnych zastosowań scyzoryka – inne funkcje znajdziemy w scyzorykach dla grzybiarzy, a inne w narzędziach dla pasjonatów żeglarstwa, czy survivalu.
Ponadto, kupując scyzoryk zwróćmy uwagę przede wszystkim na jakość materiałów z jakich został on wyprodukowany oraz na jego wytrzymałość. Sprawdźmy, czy ostrza noży nie zaczynają się wyginać już pod małym naciskiem, czy łatwo i bez większego oporu potrafimy otwierać i zamykać poszczególne elementy, czy rękojeść samego scyzoryka jest wygodna i dopasowana do naszej dłoni oraz, czy jest wykonana z materiału, który zapobiega nadmiernemu ślizganiu się narzędzia w dłoni. Pamiętajmy, że ze scyzoryka często korzysta się w trudnych lub wręcz ekstremalnych warunkach, gdzie narzędzie jest poddawane dużym siłom, ma kontakt z wodą, piaskiem, błotem, niską temperaturą, dlatego niezwykle ważne jest, aby zainwestować w wysokiej jakości sprzęt, który sprosta tym oczekiwaniom i będzie służyć latami.
Pielęgnacja i użytkowanie scyzoryka
Gdy zakupimy już nasz wymarzony scyzoryk musimy zdać sobie sprawę, że nawet najwyższej klasy sprzęt przestanie być niezawodny jeśli nie będziemy dbać o niego w odpowiedni sposób. Niedomyte resztki jedzenia pozostawione na przykład na ostrzu noża, zawierają kwasy, które w reakcji ze stalą mogą wywoływać korozję. Korozję może powodować również brak lub niedokładne wysuszenie wszystkich części narzędzia. Ponadto, zabrudzenia typu piasek lub ziemia w szczelinach scyzoryka będą przyczyniać się do większych zarysowań oraz mogą negatywnie wpływać w przyszłości na wysuwanie się poszczególnych elementów.
Samo czyszczenie nie należy do zbyt trudnych czynności. Pamiętajmy jedynie, że należy je wykonywać bardzo starannie. Najlepiej wykorzystać do tego celu wilgotną szmatkę nasączoną płynem do mycia naczyń. Każdy z elementów, który był intensywnie użytkowany musi zostać dokładnie opłukany i przetarty wilgotną szmatką. Zwracajmy szczególną uwagę na miejsca pomiędzy poszczególnymi częściami scyzoryka oraz na mechanizmy otwierania i zamykania.
Postarajmy się kilka razy otworzyć i zamknąć poszczególne części, do momentu, gdy przestaną stawiać większy opór. Pod koniec czyszczenia koniecznie musimy opłukać oraz wysuszyć wszystkie te partie, które były myte – używamy w tym celu suchej, cienkiej szmateczki lub suszarki do włosów (będzie przydatna zwłaszcza podczas osuszania zakamarków scyzoryka). Jeśli pominiemy ostatni etap czyszczenia jakim jest suszenie, w przyszłości nasze narzędzie może pokryć się rdzą.
Nie zapominajmy również od czasu do czasu naoliwić paroma kroplami ruchomych miejsc naszego scyzoryka oraz naostrzyć te elementy, które nie pracują już tak efektywnie jak kiedyś. Odpowiednia pielęgnacja wpływa nie tylko na żywotność naszego narzędzia, ale również na komfort podczas wykonywanej przez nas pracy.