0

Oznaczenia garnków indukcyjnych

Szybkość gotowania to jedna z większych zalet kuchenek indukcyjnych. Płyta jest wygodna w użytkowaniu, ekonomiczna i łatwo utrzymać ją w czystości. Należy jednak pamiętać, że nie każdy garnek zostanie przez nią wykryty, dlatego warto sprawdzić to jeszcze przed zakupem.

Garnek na płytę indukcyjną powinien mieć idealnie płaskie dno oraz średnicę równą polu grzewczemu na kuchence (dno zwykle jest dość grube i zbudowane z kilku warstw). Tylko wtedy płyta wykryje naczynie i wytworzy zmienne pole magnetyczne (płyta nie włączy się, gdy średnica dna będzie mniejsza niż pole grzewcze). Dzięki temu szybko się nagrzeje, a Ty sprawnie przyrządzisz w nim swoją potrawę. Co ważne, kuchenka indukcyjna jest bezpieczna. Podczas gotowania płyta pozostaje chłodna, a zatem znika ryzyko przypadkowego poparzenia się.
 

Zestaw garnków 6 el. PRIME

Na zdjęciu: Zestaw garnków 6 el. PRIME
 

Symbol płyty indukcyjnej

Naczynia na indukcję oznaczone są charakterystyczną ikoną w kształcie pętelek, symbolizujących cewkę indukcyjną. Ten symbol producenci umieszczają najczęściej na opakowaniu oraz na dnie garnka.

Obok symbolu płyty indukcyjnej, często pojawiają się inne, informujące np. o możliwości korzystania z garnków na innych kuchenkach (ceramicznych, halogenowych, gazowych, elektrycznych), w piekarniku czy zmywania w zmywarce.
 

Zestaw garnków 8 el. BRAVA

Na zdjęciu: Zestaw garnków 8 el. BRAVA
 

Jak sprawdzić, czy garnek nadaje się na płytę indukcyjną?

Jeśli z jakichś przyczyn na Twoim naczyniu nie ma symboli stosowanych przez producenta, możesz samodzielnie zweryfikować, czy garnek sprawdzi się na kuchence indukcyjnej. Wystarczy, że do jego dna (po zewnętrznej stronie) przyłożysz magnes. Gdy Twój garnek ma właściwości ferromagnetyczne, magnes przyczepi się do naczynia, a Ty bez problemu ugotujesz smaczny obiad na swojej płycie grzewczej.
 

Wskazówka!
Przed zakupem garnków na płytę indukcyjną warto zwrócić uwagę na uchwyty, zwłaszcza ich odporność na wysokie temperatury. Dzięki temu nie nagrzewają się i chronią przed poparzeniem. Istotne są również pokrywki, które powinny posiadać specjalny otwór, umożliwiający uchodzenie pary.

 

Zestaw garnków 10 el. SUPERIOR

Na zdjęciu: Zestaw garnków 10 el. SUPERIOR
 

Rosnąca popularność płyt indukcyjnych sprawia, że na rynku jest coraz więcej garnków i patelni przeznaczonych do gotowania na tego rodzaju urządzeniach. Zwykle można używać ich także na innych kuchenkach, a nawet w piekarniku. Najczęściej naczynia na indukcję produkowane są ze stali nierdzewnej, która charakteryzuje się wytrzymałością i estetycznym wyglądem. Żeby jednak jak najdłużej służyły, warto o nie zadbać. Odpowiednia pielęgnacja i przechowywanie, zgodnie z zaleceniami producenta pozwoli cieszyć się nimi przez wiele lat.

Nagrody
i wyróżnienia

© Gerlach 2023

Created by: Xann Marketing

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności