Patelnia CONTRAST PROCOAT 20 cm z powłoką ceramiczną
Sycylijskie arancini ze śląskim twistem to sposób na wyspiarskie danie według Adama Borowicza. Sprawdź, jak przygotować je krok po kroku, tworząc naprawdę smaczne danie obiadowe. Do przygotowania tego dania na pewno przyda Ci się komplet wygodnych garnków oraz patelnia.
Co jest potrzebne na sycylijskie aracini ze śląskim twistem?
- 1 jajko
- 150 g boczku
- 1 ogórek kiszony
- 300 g ryżu arborio
- 100 ml passaty pomidorowej
- 200 g mielonego mięsa wołowego
- Garść groszku zielonego
- 100 g parmezanu
- Sól i pieprz do smaku
- 1 l oleju rzepakowego
- 100 g kapusty czerwonej
- Bułka tarta (do panierowania)
Marynata do kapusty:
- 3 goździki
- 200 g cukru
- 100 ml octu
- 1 laska cynamonu
- 300 ml przegotowanej wody
Składniki wystarczą na ok. 3 porcje.
Jak zrobić sycylijskie arancini ze śląskim twistem?
Zacznij od przygotowania ryżu. Najlepiej sprawdzi się do tego włoska odmiana arborio, która charakteryzuje się lepszymi walorami smakowymi i konsystencją – jest drobna i po ugotowaniu będzie bardziej lepka. Wodę zagotuj i posól. Ryż powinien być niemal w pełni ugotowany. Po przygotowaniu odcedź go i zaczekaj do jego wystygnięcia.
Następie zabierz się za przygotowanie farszu. Znajdzie się w nim mięso mielone wołowe, boczek, ogórek kiszony i passata.
Rozgrzej patelnię SMART STEEL, dodając na nią odrobinkę oleju rzepakowego. Możesz sprawdzić, czy temperatura jest odpowiednia, ucinając plasterek ziemniaka. Jeśli wokół niego zaczną tworzyć się bąbelki i pianka, ale on sam nie staje się od razu brązowy, to oznacza, że można zacząć smażenie.
Na początku na patelnię dodaj boczek. Gdy zacznie wydawać z siebie strzelające dźwięki, dodaj do niego wołowinę i wszystko wymieszaj. Po przygotowaniu mięsa, odstaw patelnię i zabierz się za przygotowanie kapusty, która odświeży smak całej potrawy.
Marynatę możesz przygotować już wcześniej, np. dzień przed rozpoczęciem gotowania, dzięki temu przejdzie wszystkimi smakami. Połącz ze sobą 300 ml przegotowanej wody, 200 g cukru i 100 ml octu. Do tego dodaj goździki i laskę cynamonu. Poszatkuj kapustę i dodaj ją do marynaty. Odstaw ją na minimum 30-40 minut.
Po przygotowaniu kapusty znów zacznij podgrzewać mięso na patelni. Wlej do niego passatę lub koncentrat pomidorowy. Przypraw całość pieprzem i solą. Gdy farsz będzie się podgrzewał na niewielkim ogniu, pokrój ogórka kiszonego w bardzo drobną kostkę. Dodaj go na patelnię i wymieszaj. Farsz powinien gotować się jeszcze przez ok. 5 minut. Wystudź całość.
Do ryżu dodaj jajko oraz potarty parmezan. Dokładnie wymieszaj całość. Składniki powinny idealnie się połączyć.
Następnie z ryżu uformuj placek. Rozłóż go na dłoni i stwórz kształt sakiewki. Połóż na nią ryż i ułóż na nim odrobinę groszku. Następnie zamknij całość, na ile jest to możliwe, i dodaj od góry jeszcze trochę ryżu, aby utworzyć zamkniętą kulkę. Przygotuj tak wszystkie arancini, a następnie obtocz je w bułce tartej.
Podgrzej olej. Kule wkładaj do środka za pomocą wygodnej łyżki z otworami np. NATUR. Aby uniknąć poparzenia, pod żadnym pozorem nie rób tego dłońmi! Kule będą gotowe, gdy zmienią swój kolor na złocisty. Po wyciągnięciu odsącz je na ręczniku papierowym.
Na talerzu rozłóż kapustę i ułóż na niej arancini. Polej je odrobiną sosu pomidorowego, a następnie obsyp odrobiną groszku i np. jeżeli masz akurat w kuchni świeżą cebulą i natką pietruszki.
Czym są arancini?
Arancini to smażone kule z ryżu, nadziewane różnymi składnikami. Jest to danie typowe dla mieszkańców Sycylii. Często dodaje się do nich groszek oraz mozzarellę. Ich nazwa wzięła się od włoskiego słowa oznaczającego pomarańczę, przez wzgląd na ich kształt, wielkość oraz barwę, która może kojarzyć się nieco z odcieniem tego owocu.
Kiedy powstało arancini?
Potrawa podobna do arancini zaczęła pojawiać się na Sycylii już w X-wieku, kiedy to wyspa była zamieszkana przez Arabów. Prawdopodobnie podobne pochodzenie ma libańska potrawa o nazwie kibbeh.
Kiedy podaje się arancini?
Tradycyjnie arancini podaje się w miastach Palermo, Syrakuzy oraz Trapani z okazji celebrowania dnia świętej Łucji z Syrakuz. Odbywa się to 13 grudnia. W ten dzień tradycyjnie nie je się chleba oraz makaronu. Jest to powiązane z rocznicą przybycia statku ze zbożem na wyspę w 1645 roku.
Adam Borowicz
Adam Borowicz – kucharz ze Śląska, popularny vloger, autor i gospodarz wielu znanych programów kulinarnych m.in. „To je Borowicz" w TVP oraz „Co je Borowicz na Śląsku" na antenie Canal+ Kuchnia. Charyzmatyczna postać i wymagający juror (możecie kojarzyć go m.in. z jury I edycji „Family Food Fight. Pojedynek na smaki"), który obecnie inspiruje kulinarnie w programach grupy mediowej Polsatu. Łączy pasję i pracę — w poszukiwaniu nowych smaków odwiedził ponad 40 krajów. Bardzo ceni różnorodność kuchni świata, ale kocha również śląskie smaki, tworząc z nich wyśmienite sezonowe dania.