0

Styl prowansalski – wyjątkowy wygląd Twojej kuchni

Styl prowansalski łączy w sobie elegancję, naturalny wygląd zainspirowany francuską wsią oraz romantycznym klimatem. Liczne, często naturalne faktury nadają pomieszczeniom unikatowego charakteru. Wnętrza w tym stylu są jasne i przytulne. Jak stworzyć kuchnię w takim stylu i jak ją wyposażyć?

Jak wyglądają wnętrza w stylu prowansalskim?

Styl prowansalski wywodzi się najprawdopodobniej z otaczających Paryż wsi. To wnętrza, w których króluje drewno i inne naturalne materiały. Ważne jest w nich to, aby zmaksymalizować ilość światła w pomieszczeniu, stąd często jasne ściany i meble. Kolorystyka jest raczej ciepła, przełamana naturalnymi i pastelowymi odcieniami. Wszystko to okraszone jest eleganckimi dodatkami, takimi jak wysokiej jakości porcelana zdobiąca stół czy też wyjątkowe obrazy powieszone na ścianach. W tym stylu liczy się więc przede wszystkim:

  • duża ilość światła we wnętrzach;
  • różnorodne faktury uzyskane przez wykorzystanie drewna, dywanów, materiałów, płaskorzeźb itd.;
  • jasne wnętrza przełamane harmonijnie dobranymi barwami.

Dobierz odpowiedni wygląd ścian i meble

Choć to dodatki sprawiają, że wnętrza w stylu prowansalskim mają swój unikatowy charakter, to na początek warto zadbać o stworzenie odpowiedniej bazy. Postaw na jasne ściany. Nie muszą być zupełnie białe: przełamany, nieco ciepły kolor również doskonale spełni swoje zadanie. Jeśli chcesz, możesz przynajmniej na części ścian położyć płytki, najlepiej wybierając takie w nieco rustykalnym stylu.

Warto postawić na meble z litego drewna, które będą znacznie bardziej wytrzymałe od tych wykonanych z płyt. W ich przypadku możesz wybrać jeden z wielu różnych odcieni:

  • naturalny kolor drewna, najlepiej wpadającego w szarości bądź stosunkowo jasnego nada wnętrzu niezwykłej struktury;
  • jednolicie białe lub kremowe meble pozwolą na dowolne dobranie dodatków w przyszłości i dopasowanie wnętrza do aktualnych trendów;
  • pastelowe, jasne barwy sprawią, że wnętrze będzie wyglądać unikatowo, jednak warto stawiać na modele z wyraźnie widoczną strukturą drewna.

Wybierając wygląd mebli postaw na takie, które posiadają ozdobne, rustykalne fronty, które już same w sobie będą w piękny sposób ozdabiały wnętrze.

Jakie dodatki pasują do stylu prowansalskiego?

W stylu prowansalskim powinny królować naturalnie wyglądające bądź naprawdę eleganckie dodatki wysokiej jakości. W takiej kuchni warto postawić wazon z naturalnym bukietem kwiatów, a na ścianie może zawisnąć malowany na płótnie obraz w ramie z prawdziwego drewna. Można również postawić na kwiat w eleganckiej donicy, który zawiśnie przy drzwiach albo niewielką galerię rodzinnych zdjęć.

Warto zwrócić uwagę na wybór odpowiednich zasłon. Domy z francuskich wsi często posiadały niewielkie okna, dlatego rzadko kiedy używano mocnych, ciężkich materiałów do ich zasłaniania. Ważne było to, aby zawsze maksymalizować ilość padającego do wnętrza światła. Dlatego dobierając zasłony bądź firanki, można postawić na delikatny tiul, satynę, czy perkal z delikatnym, kwiecistym wzorem.

Wyposaż swoją kuchnię w stylu prowansalskim

Wybierając wyposażenie do kuchni w stylu prowansalskim, wybierz akcesoria, które posiadają dodatek naturalnego drewna. Stawiaj na produkty wysokiej jakości, które podkreślą unikalny charakter wnętrza. W ofercie GERLACH znajdziesz na przykład pojemniki COUNTRY, w których można w wygodny sposób przechowywać suche produkty (makarony, ryże, płatki, kasze itd.).

Warto postawić również na wysokiej jakości, drewniane deski, takie jak np. dębowe deski NATUR dostępne w czterech różnych rozmiarach i kształtach. Do krojenia można wybrać noże z tej samej linii bądź też wybrać model COUNTRY, który również zostały wykonane z drewna bukowego, jednak ich wygląd nawiązuje do rustykalnego stylu.

Warto wybrać również drewniane akcesoria, takie jak tasak do ziół bądź solniczka i pieprzniczka NATUR.

Wybierz idealne sztućce dla siebie

Chociaż współcześnie sztućce zwykle trzyma się w kuchni, to często nie są one eksponowane poza posiłkami. Jednak warto i je dopasować do stylu prowansalskiego, jeśli to w taki sposób chcesz wyposażyć swoje wnętrze. Warto zwrócić szczególną uwagę na sztućce z linii RETRO, które swoim wyglądem nawiązują do okresu dwudziestolecia i będą biżuteryjną ozdobą mieszkania. Dobrym wyborem będzie również ANTICA, która charakteryzuje się subtelnym zdobieniem w stylu vintage.

 

Styl prowansalski jest przytulny i elegancki, a dzięki temu, że stawia się w nim na jasne barwy, dobrze pasuje również do niewielkich wnętrz. To idealny wybór dla osób, które cenią sobie bliskość z naturą i mają duszę romantyka, ale nie tylko. Taka kuchnia po prostu sprawi, że będzie chciało się w niej gotować!

 

Nagrody
i wyróżnienia

© Gerlach 2023

Created by: Xann Marketing

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności