0

Zasady jesiennego przycinania drzew i krzewów

Główne cięcie drzew i krzewów wykonuje się wiosną, aby pobudzić rośliny do wzrostu, owocowania i zagęszczania się. Niemniej jednak, reguła ta nie dotyczy nowo posadzonych drzew i krzewów, gdyż najlepszą dla nich porą do przycinania jest jesień. Dlaczego akurat ta pora roku? Odpowiedź znajduje się w poniższym artykule.

Jesienne przycinanie nowo posadzonych drzew i krzewów

Jesień to najkorzystniejsza pora do przycinania nowo posadzonych drzew i krzewów – dzięki temu od samego początku rośliny będą mogły odpowiednio się rozwijać i wypuszczać więcej pąków. Musimy jednak pamiętać, że zasada ta dotyczy jedynie drzew i krzewów liściastych, które zrzucają liście. Natomiast drzew iglastych nie należy przycinać jesienią, gdyż nowe odrosty nie zdążą zdrewnieć przed zimą i istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, iż roślina przemarznie podczas dużych mrozów.

Podcięcie gałęzi drzew i krzewów pomoże również w wzmocnieniu całego systemu korzeniowego, który w trakcie zimnych miesięcy skupi się na rozwoju części podziemnej rośliny.

Jak przycinać nowo posadzone drzewa i krzewy?

W zależności od gatunku drzew i krzewów, będziemy w inny sposób je przycinać. Jednakże istnieje kilka bardzo ważnych zasad, o których nie możemy zapomnieć przycinając rośliny jesienią:

  1. Musimy koniecznie zabezpieczyć rany powstałe w wyniku przycinania. W tym celu smarujemy miejsca po cięciu maścią ogrodniczą ze środkiem przeciwgrzybicznym.
  2. Narzędzia, których używamy do cięcia powinny być ostre. Tępe sekatory spowodują rozszarpanie kory oraz powstanie często głębokich, wolno gojących się ran.
  3. Przed wykonaniem przycinania kolejnego drzewa lub krzewu powinniśmy zdezynfekować ostrze sekatora, aby uniknąć przenoszenia się chorób z jednej rośliny na drugą.
  4. Podczas jesiennego przycinania drzew i krzewów nie wykonujemy cięcia formującego (cięcie umożliwiające nadanie estetycznego wyglądu i pożądanego kształtu roślinie) krzewów kwitnących wiosną na pędach zeszłorocznych. Doprowadzi to do usunięcie pędów wraz z pąkami, które miały zakwitnąć w kolejnym sezonie.
  5. Unikajmy cięcia krzewów zimozielonych – nowe pędy roślin nie zdążą wystarczająco zdrewnieć przed zimą, co skutkuje przemarznięciem krzewu podczas mrozów.

Sekator teleskopowyNa zdjęciu: Sekator teleskopowy

Nagrody
i wyróżnienia

© Gerlach 2023

Created by: Xann Marketing

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności