Tłusty czwartek to święto dla prawdziwych smakoszy. I choć wspomnienie tego dnia przywodzi na myśl świeże, ociekające jeszcze ciepłym lukrem pączki, okazuje się, że nie tylko one mogą być gwiazdami tego dnia. Jeśli chcesz uczcić tradycje, ale niekoniecznie objadać się przy tym tłustymi smakołykami, podpowiemy czym zastąpić pączki w tłusty czwartek i jak zasmakować świątecznej radości w alternatywny sposób!
Tłusty czwartek – symboliczne pożegnanie zimy
Tłusty czwartek to święto, które znaleźć można w kulturze wielu krajów Europy. Było to symboliczne celebrowanie nadejścia końca zimy, które w religii chrześcijańskiej poprzedzało czas Wielkiego Postu charakteryzującego się refleksją, wyciszeniem i umiarkowaniem w jedzeniu i piciu. W Polsce tradycja spożywania pączków i innych smakołyków zaczęła kształtować się w czasach panowania króla Stanisława Leszczyńskiego. Od tego czasu pączki stały się nieodłącznym elementem tłustego czwartku. Niestety jednak spożywanie ich w nadmiernej ilości może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie, dlatego nawet w tłusty czwartek jedzenie tych przysmaków powinno mieć raczej symboliczny charakter.
„Jak pączek w maśle” – o przysłowiu
To przysłowie znane było już w XVI wieku. Oznacza nie mniej, nie więcej niż: czuć się dobrze, dobrze wyglądać, mieć doskonałe warunki życia. Pączek symbolizuje zatem życie pełne dostatku i dobrobytu, choć sam w sobie wcale nie specjalnie niesie zdrowie czy wartości odżywczych. Przeciwnie, pączek należy do wysokokalorycznych potraw, które w większych ilościach mają niekorzystny wpływ na zdrowie. Aby spalić jednego zjedzonego pączka, potrzebny jest 30-minutowy, intensywny trening. Dlatego jeśli naprawdę chcesz żyć „jak pączek w maśle” to lepiej ogranicz pączki w swojej diecie!
Czym zastąpić pączki w tłusty czwartek?
Aby uczcić tłusty czwartek, wcale nie trzeba zajadać się pączkami, bowiem istnieje mnóstwo ciekawych, słodkich zamienników. Zdrowsze alternatywy dla tradycyjnych pączków pozwolą uczcić święto, a nie będą tak niekorzystnie wpływać na zdrowie. Poznaj zdrowe przepisy na tłusty czwartek!
Pączki bezglutenowe z ksylitolem
Składniki:
- 3 jajka
- 70 g ksylitolu
- szczypta soli
- 250 g twarogu sernikowego
- 300 g mąki ryżowej
- 2 łyżeczki bezglutenowego proszku do pieczenia
- 5 g cynamonu mielonego
- olej winogronowy do smażenia pączków
Przygotowanie:
W misce za pomocą miksta lub silikonowej trzepaczki ubij jajka oraz 50 g ksylitolu. Dodaj szczyptę soli oraz towarów i dokładnie wymieszaj. Wsyp mąkę ryżową oraz proszek do pieczenia.
W rondlu rozgrzej olej do temperatury 175°C i piecz w nim uformowane z masy kulki, aż do ich zarumienienia. Pozostały ksylitol oraz cynamon wsyp do salaterki i obtaczaj w nim gorące pączki!
Słodkie muffinki z bananami
Składniki:
- 125 g masła (nie może być twarde)
- 3 łyżki mleka
- 1 łyżka ekstraktu z wanilii
- 2 jajka
- 100 g mąki pszennej
- 1 łyżeczka przypraw korzennych
- 50 g cukru trzcinowego
- 50 g suszonej żurawiny
- 75 g płatków owsianych
- 1 banan
Przygotowanie:
Rozgrzej piekarnik do 180°C. Obierz banana i rozgnieć go. Zmiksuj masło, mleko, ekstrakt z wanilii i jajka. Dodaj do nich kolejne składniki: mąkę, przyprawy korzenne, cukier, żurawinę, banana oraz płatki owsiane. Ponownie zmiksuj wszystkie składniki. Gotową masę przełóż do formy silikonowej SMART. Każdą foremkę wypełnij maksymalnie do ¾ wysokości. Dzięki usztywnianym brzegom formy, ciasto nie będzie wyciekać na zewnątrz. Muffiny bananowe wstaw do nagrzanego piekarnika i piecz przez ok. 30 minut. Gdy babeczki się zarumienią, wyjmij je z piekarnika i odstaw na bok do wystudzenia.
Gofry, czyli alternatywa dla pączków
Doskonałą alternatywą dla smażonych w głębokim tłuszczu pączków są gofry. Idealnie sprawdzą się jako deser na tłusty czwartek i zaspokoją kubki smakowe nawet największych smakoszy! Przepisy na gofry mogą być także bardzo różne. Dodatkowym plusem gofrów jest to, że każdy może je zjeść z innym, ulubionym dodatkiem. Największe łasuchy mogą spróbować pysznego przepisu na gofry bananowe, które są nie tylko pyszne, ale i bardzo odżywcze!
Gofry na tłusty czwartek
Składniki:
- 300 g mąki pszennej
- 375 ml mleka
- 80 g oleju
- 3 jajka
- łyżeczka proszku do pieczenia
- łyżeczka cukru
- szczypta soli
Przygotowanie:
Zacznij od tego, aby udzielić białka od żółtek. Do żółtek dodaj mleko (w temperaturze pokojowej lub lekko podgrzane) oraz olej (rzepakowy, ryżowy lub z pestek winogron) oraz wsyp mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Całość wymieszaj szpatułką NATUR na jednolitą masę. Białka ubijaj razem z cukrem przez około 2 minuty, a następnie obie masy delikatnie ze sobą wymieszaj.
Płytki gofrownicy posmaruj olejem i nagrzej do maksymalnej temperatury. Następnie używając chochli SOLID odmierz odpowiednią ilość masy na gofry i piecz przez ok. 4 minuty do pierwszego zarumienienia (to ile będziesz piekł zależy od mocy gofrownicy).
Gofry bananowe
Składniki:
- 175 g mąki pszennej
- 100 ml mleka
- 50 g oleju
- 1 jajko
- łyżeczka proszku do pieczenia
- łyżeczka cukru pudru
- cynamon
- banan (dojrzały)
Przygotowanie:
Zacznij od rozgniecenia banana – możesz do tego wykorzystać tłuczek SOLID. Następnie dodaj mleko, olej oraz jajko, a także proszek do pieczenia i cynamon. Taką masę delikatnie wymieszaj szpatułką NATUR i piecz do zarumienienia na gofrownicy.
A po tłustym czwartku...
Czas na spalanie kalorii! Nawet jeśli wybrałeś alternatywę dla tradycyjnych pączków, to po obfitej uczucie warto zadbać o aktywność fizyczną, aby spalić nadmiar kalorii i utrzymać kondycję. Zacznij od długiego spaceru, aby dotlenić i rozruszać ciało. Znajdź czas na krótki trening w ciągu dnia. Może to być pilates, joga albo tenis. Zadbaj również o dobrze zbilansowaną i lekkostrawną dietę, aby dać odpocząć swojemu organizmowi. Wybierz delikatne warzywa gotowane na parze lub chude mięso z warzywami z szybkowaru SOLID.