ASSIST Sekator jednoręczny kowadełkowy
Jak myślisz, co sadzić w lipcu na balkonie, aby stworzyć wyjątkową kompozycję? Dowiedz się, jak zadbać o tę niewielką przestrzeń i wpuścić nieco natury do miejskiego życia. Na co warto zwrócić w tym czasie szczególną uwagę? Jakie akcesoria ogrodowe mogą Ci się przydać?
Jak przygotować balkon do lipcowych nasadzeń?
Nim zabierzesz się za lipcowe nasadzenia, warto przez jakiś czas uważnie obserwować przestrzeń. Zwróć uwagę na to, gdzie jest najwięcej słońca, które miejsca najbardziej się nagrzewają oraz po jakiej stronie świata znajduje się balkon. To wszystko będzie miało wpływ na dobór odpowiednich kwiatów na balkon. Warto również posprzątać przestrzeń i sprawdzić, czy masz wystarczającą liczbę donic z przygotowanymi odpływami. Pamiętaj, że to niezmiernie ważne, aby rośliny sadzić wyłącznie do pojemników z odpowiednio przygotowanym drenażem. Zadbaj też o to, by mieć pod ręką ziemię, pelit i – ewentualnie – inne dodatki do gleby, a także dobrze dobrane akcesoria.
Jakie akcesoria do sadzenia roślin na balkonie?
Nim zabierzesz się do sadzenia roślin na balkonie musisz przygotować trochę narzędzi. Oczywiście w takiej przestrzeni nie będą potrzebne długie szpadle ogrodowe czy inne duże akcesoria, przydatne w ogrodzie. Jednakże na pewno warto zaopatrzyć się w kilka mniejszych narzędzi.
Dobrze jest przygotować konewkę dla roślin. Przydają się również łopatki, dzięki którym łatwiej będzie Ci przesadzać rośliny. Do mniejszych doniczek używaj tych wąskich, do większych – szerszych. Jeśli Twój balkon jest mocno nasłoneczniony, koniecznie zakup siatki cieniujące. Warto też przygotować różnego rodzaju podpórki i półki, które pozwolą Ci na zwiększenie przestrzeni, na której będą hodowane rośliny.
To, co możesz również przygotować, to sekatory ogrodowe. Przydadzą się, zwłaszcza jeśli chcesz sadzić w tej przestrzeni niewielkie krzewy, np. róże czy rośliny zimozielone. Dzięki nim przytniesz te pędy, które będą się zbyt mocno i zbyt szybko rozrastać.
Warzywa i owoce – co sadzić w lipcu na balkonie?
Lipiec to dobry moment do posadzenia warzyw i owoców na późniejsze, jesienne zbiory. Warto tu jednak pamiętać o tym, aby w balkonowych donicach sadzić te rośliny, które mają krótki okres wegetacji lub też są dość odporne na mrozy. Jest to więc na przykład dobry moment, aby zrobić nasadzenia z sałaty, rzodkiewki, czy buraka. Możesz posadzić również fasolę karłową albo groszek cukrowy. Jeśli uda Ci się zdobyć pomidory karłowate z rozsady również w lipcu możesz posadzić je na balkonie.
Jeśli chodzi o owoce, wybór jest nieco mniejszy. W tym okresie możesz sadzić poziomki oraz truskawki, a także karłowate odmiany malin, które przy odpowiedniej pielęgnacji mogą owocować jeszcze latem.
Zioła – co sadzić na balkonie w lipcu?
Lipiec to wręcz doskonały moment na to, by zadbać o swoją kolekcję ziół. Większość z nich jest ciepłolubna, dlatego powinna dobrze sobie radzić w letnich warunkach. Możesz sadzić je z sadzonek lub wykorzystać nasiona, zależnie od rodzaju ziół oraz preferencji. I tak na przykład bazylia może być posadzona na obydwa sposoby. Szybko kiełkuje i rośnie, a przy tym jest doskonałym dodatkiem do wielu dań. Możesz posadzić też koper ogrodowy, kolendrę, rzeżuchę, tymianek czy miętę. Jeśli chcesz, możesz wsadzić do gleby również cebulę dymkę, aby uzyskać szczypiorek. Nie zapomnij też o oregano czy melisie.
Kwiaty – co sadzić w lipcu na balkonie?
Jeśli chcesz uzupełnić swój balkon kolorami, lipiec jest ku temu naprawdę świetnym momentem. W tym czasie możesz posadzić kwiaty jednoroczne, byliny oraz rośliny, które będą kwitły jesienią. I tak na przykład jeśli chcesz stworzyć rabatki kwitnące jeszcze latem, posadź do donic nagietki, aksamitki, nasturcje, czy smagliczki. Z gotowych sadzonek możesz sadzić pelargonie czy begonie.
Chcesz stworzyć kompozycje, które zakwitną na jesień? Posadź w balkonowych donicach chryzantemy, astry, jeżówki czy lawendę. Dobrze sprawdzi się również szałwia omszona, która powinna przyciągać owady.
Jakie krzewy sadzić w lipcu na balkonie?
Lipiec może być też dobrym momentem na sadzenie miniaturowych krzewów czy roślin zimozielonych. Dzięki nim Twój balkon przez cały rok będzie wyglądał niczym miniaturowy ogród. I tak na przykład możesz posadzić bukszpan, hortensję ogrodową, jeżynę, borówkę amerykańską, czy aronię karłowatą.
Na balkon sprawdzą się doskonale również róże. Kluczowe jest jednak, aby wybrać odmiany dobrze radzące sobie w donicach. Możesz postawić na przykład na odmiany miniaturowe, np. Little Sunset, czy rabatowe, takie jak The Fairy czy Rumba. Dobrze sprawdzają się również róże rabatowe (Swany, Fairy Dance) oraz pienne. Kwiaty te często kwitną od czerwca aż do pierwszych przymrozków, tworząc wyjątkowe i wieloletnie kompozycje balkonowe.
Stwórz piękną przestrzeń na balkonie!
Balkon często jest zbyt mały, aby stworzyć wielki ogród z drzewkami owocowymi, do których pielęgnacji potrzebne będą piły ogrodnicze, ponieważ niewielki sekator nie da sobie rady z ich konarami. To jednak nie oznacza, że nie możesz stworzyć pięknej, barwnej przestrzeni, z której z przyjemnością będziesz korzystać. Warto zadbać o to, by i ta część Twojego mieszkania była miła dla oka i jak najbardziej użyteczna – połącz nasadzenia ziół, drobnych warzyw z pięknymi i ozdobnymi gatunkami roślin. Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Ci stworzyć wymarzoną przestrzeń. Sprawdź akcesoria ogrodowe Gerlach, aby z łatwością dbać o swój miejski ogród każdego dnia.