Czemu chleb pęka w trakcie pieczenia? Powodów może być wiele, ponieważ tego typu wypieki nie należą do prostych. Warto jednak sprawdzić najpopularniejsze błędy popełniane w trakcie przygotowywania swojego własnego bochenka.
Chleb – pieczywo obecne w wielu kulturach
W wielu kulturach na świecie występuje jakiś rodzaj chleba. Ludzkość spożywa go od tysięcy lat: najstarszy znaleziony datuje się na ponad 14 tys. lat temu. Był znany m.in. w starożytnej Grecji, Egipcie czy w Babilonii. Tworzy się go z mąki oraz wody, tradycyjnie na zakwasie, choć można wykorzystywać również drożdże.
Pierwotnie miał formę płaskich placków. Do dziś można znaleźć je np. na Bliskim Wschodzie. Przykładem może być lawasz, chleb przygotowywany przez Ormian.
Pamiętaj o nacięciu chleba przed pieczeniem
Nim włożysz chleb do piekarnika, koniecznie natnij bochenek. Dzięki temu ten będzie mógł urosnąć w piecu, nie tworząc dodatkowych, niekontrolowanych pęknięć. To najprostszy sposób na uzyskanie elegancko wyglądającego bochenka, jednak nie zawsze jest wystarczający.
Dobrym sposobem może być też dodatkowe nakłucie chleba w kilku miejscach z użyciem wykałaczki, co również pomoże w zmniejszeniu ciśnienia wewnątrz bochenka i może pomóc na problem z pękaniem.
Dlaczego chleb drożdżowy pęka?
Jeśli pieczesz chleb drożdżowy, musisz zwrócić szczególną uwagę na czas jego wyrastania. Ciasto powinno być odstawione na tyle, aby urosło możliwie jak najbardziej. Dzięki temu po włożeniu do ciepłego piekarnika nie zacznie nagle wyrastać, tworząc niezbyt eleganckie pęknięcia.
Pamiętaj, że takiej masy nie możesz zostawić na zbyt długo. Wtedy ciasto może opaść. Kluczowe jest więc wyczucie idealnego momentu, gdy masa nie nabiera objętości, ale też jeszcze nie opadła.
Pękający chleb? Sprawdź grzałkę swojego piekarnika
Innym powodem, przez który pęka chleb, może być nieodpowiednia temperatura wewnątrz piekarnika, zazwyczaj zbyt wysoka. W niektórych modelach zdarza się, że górna grzałka jest zbyt mocna i dlatego chleb może pękać. Jeśli podejrzewasz właśnie taki problem, wybierz inny tryb bądź piecz chleb nieco niżej, w większej odległości od grzałki.
Dlaczego chleb pęka? Sprawdź proporcje
Jeśli mimo wszystko chleb pęka, sprawdź, czy na pewno używasz odpowiednich proporcji, zgodnych ze sprawdzonym przepisem. Ponadto nie zapominaj, że samo ciasto powinno być dobrze wyrobione. W innym przypadku może okazać się, że np. wnętrze będzie odchodziło od skórki.
Jak upiec idealnie okrągły chleb?
Aby upiec okrągły chleb, nie potrzebujesz foremki. Przy odpowiedniej konsystencji ciasta i wprawie możesz piec go bezpośrednio na blaszce. Jednak łatwiejszym rozwiązaniem jest wybranie np. żeliwnego garnka 3 l NATUR IRON. Ciasto w trakcie pieczenia należy przełożyć do środka. Naczynie będzie pełniło funkcję wygodnej w użytkowaniu foremki, która zapewni idealnie okrągły kształt chleba.
Pamiętaj, aby przed pieczeniem bochenka w żeliwnym naczyniu rozgrzać garnek w piekarniku.
Domowy chleb z chrupiącą skórką to zawsze rozkosz dla podniebienia. Dlatego warto przynajmniej raz na jakiś czas samodzielnie go przygotować. Nie zrażaj się drobnymi problemami w trakcie jego przygotowywania. Z czasem na pewno zacznie Ci wychodzić idealnie za każdym razem!