Deska do krojenia dębowa NATUR 45x30 cm
Gzik na dziko to idealne danie z ogniska. Ziemniaki z serem oraz ziołami smakują wyśmienicie, zwłaszcza w plenerze. Sprawdź przepis stworzony przez Kubę Korczaka. Do jego wykonania przydadzą Ci się akcesoria, takie jak tasak do ziół oraz obieraczka do warzyw.
Co jest potrzebne na gzik na dziko?
- jasnota – liście, kwiaty i łodygi (3 krzaki)
- 1 garść bluszczyka kurdybanka (same liście)
- 150 g serka mascarpone
- 100 g twarogu tłustego
- 50 g tłustej śmietany
- 1 łyżeczka chrzanu
- 4-6 ziemniaków
- 1 pomarańcz
- 3 rzodkiewki
- 2 cm korzenia imbiru
- 1/3 ogórka szklarniowego lub 2 gruntowe
- 1-2 ząbki czosnku
- 4-8 szparagów zielonych
- chili
- mielone nasiona kolendry
- sól
- pieprz z młynka Gerlach
Przepisy wystarcza na danie dla 4 osób.
Jak przygotować gzik na dziko?
Zacznij od ziemniaków. Umyj je dokładnie. Możesz je przygotować na ognisku, jednak jeśli nie masz zbyt dużo czasu warto je wcześniej podgotować na ok. 70-80% po umyciu. Sprawdzaj ich miękkość, wbijając w nie wykałaczkę grillową lub widelec. Następnie zawiń bulwy w folię aluminiową i umieść je w żarze ogniska – najlepiej tak, aby żar „otulał” je z każdej strony”. W międzyczasie przygotuj inne dodatki (wg. instrukcji poniżej).
Po wyjęciu z ogniska przechowuj je w naczyniu utrzymującym temperaturę, np. w garnku żeliwnym. Przed samym serwisem wyjmij je z folii, przekrój na pół i nakładaj obficie gzik. Dekoruj ziemniaki szparagami, plastrami marynowanej rzodkiewki oraz kwiatami jadalnymi.
Jak przygotować gzik i inne dodatki?
Przygotuj rzodkiewkę. Pokrój ją w cienkie plastry podobnej wielkości. Wygnieć pomarańczę, aby usunąć z niej sok. Polej nim rzodkiewkę. Możesz wyciskać sok przez dłoń i ściśnięte palce, aby zatrzymać wszystkie pestki.
Do przygotowania samego gziku przygotuj miskę. Za pomocą dużego noża zmiażdż ząbki czosnku, aby uwolnić je z łupin, a następnie użyj wyciskarki i przełóż je do miski. Zetrzyj imbir i połącz go z czosnkiem.
Ogórka zetrzyj do osobnego pojemnika lub posiekaj go na równej wielkości małe kawałeczki. Całość posól delikatnie i po kilku minutach odciśnij z ogórka nadmiar płynów.
Z zielonych szparagów odłam stwardniałe końcówki. Następnie przerój je wzdłuż na pół, lub przygotuj z nich wstążki, używając obieraczki do warzyw. Odłóż je na bok. Liście bluszczyka bez twardej łodyżki zgnieć razem z krzakiem jasnoty. Posiekaj je nożem. Możesz użyć do tego również tasaka do ziół NATUR.
Do miski dodaj twaróg, posiekane zioła, mascarpone, śmietanę, szczyptę chili i mielone nasiona kolendry, ogórek, chrzan i szczyptę pieprzu oraz soli. Wszystko wymieszaj bardzo dokładnie. Sprawdź smak i dopraw w razie potrzeby.
Jak serwować gzik na dziko?
Pokrojone ziemniaki, po przekrojeniu ich na pół, serwuj najlepiej na gorąco. Nakładaj na nie dużą ilość gzika i udekoruj wbijając plastry lub cząsteczki zamarynowanej rzodkiewki. Na górę układaj plastry szparagów, lub ich połówki. Całość posyp jadalnymi kwiatami oraz ziołami. Smacznego!
Skąd pochodzi tradycja przygotowywania gziku?
Gzik pochodzi z Wielkopolski, gdzie jest podawany jako dodatek do ziemniaków lub chleba. W zależności od regionu może być przygotowywany z różnymi dodatkami, takimi jak szczypiorek, cebula czy rzodkiewka.
Jakie inne dzikie zioła i kwiaty można dodać do gziku?
Oprócz jasnoty i bluszczyka kurdybanka, do gziku można dodać inne dzikie zioła, takie jak pokrzywa, mniszek lekarski czy stokrotki. Jadalne kwiaty, takie jak nasturcja czy fiołki, mogą również wzbogacić smak i wygląd dania.
Jakie są korzyści zdrowotne spożywania dzikich ziół?
Dziko rosnące zioła, takie jak bluszczyk kurdybanek czy jasnota, są bogate w witaminy, minerały i antyoksydanty. Mają również właściwości przeciwzapalne, wspierają trawienie i wzmacniają układ odpornościowy. Pamiętaj jedynie, aby spożywać tylko te, które pochodzą z pewnego źródła!
Autor przepisu:
Kuba Korczak
Kuba Korczak – szef kuchni i orędownik idei zero waste. Od ponad dekady zajmuje się promowaniem najdoskonalszych polskich produktów. Organizuje i realizuje pokazy, warsztaty, mistrzostwa i inne wydarzenia kulinarne na całym świecie.