Czy wiesz, jak dbać o miętę w doniczce? Dowiedz się krok po kroku, jaką odmianę wybrać, w jakiej doniczce i ziemi powinna rosnąć oraz jak często ją podlewać oraz wiele więcej. Dlaczego warto hodować to zioło w swoim mieszkaniu?
Mięta – zioło, które zawsze warto mieć pod ręką
Mięta jest jednym z najpopularniejszych ziół, które warto mieć pod ręką nie tylko w wersji suszonej. Jest ona łatwa w uprawie, a przy tym ma wiele zalet prozdrowotnych i smakowych, co sprawia, że doskonale komponuje się z wieloma daniami i napojami. W jej składzie znajdują się olejki eteryczne, takie jak mentol, który działa odświeżająco i chłodząco, a także wspomaga trawienie, działa przeciwbakteryjnie i może nawet łagodzić bóle głowy.
Charakterystyczny smak mięty sprawia, że idealnie nadaje się jako dodatek do dań, zwłaszcza kuchni bliskowschodniej i indyjskiej, dodając im wrażenia świeżości. Można dodawać ją również do napojów, np. do lemoniady, wody z cytryną i miętą, czy herbatą miętową. Ponadto jest prosta w uprawie, także w doniczce. Jednak jak to zrobić, aby rosła długo i bujnie?
Jaką odmianę mięty wybrać do domu?
Istnieje wiele odmian mięty, jednak nie każda z nich nadaje się dobrze do hodowli w doniczce. To jednak nie oznacza, że nie masz wyboru! Odmian botanicznych nie brakuje. Możesz na przykład wybrać swoją roślinę lub rośliny z poniższej listy:
- mięta pieprzowa – najbardziej znana i najmocniej pachnąca odmiana, która idealnie nadaje się do naparów, lemoniad oraz deserów;
- mięta zielona – jest łagodniejsza w smaku i idealnie komponuje się z sałatkami. Ma bardziej wydłużone liście od mięty pieprzowej;
- mięta cytrynowa – ma delikatnie cytrusowy aromat, przez co idealnie pasuje do herbat i deserów. Orzeźwia wnętrze;
- mięta czekoladowa – odmiana o subtelnym, czekoladowym aromacie; doskonale sprawdzi się jako dodatek do herbaty, kawy, czy nawet gorącej czekolady.
Do hodowli w warunkach domowych warto wybierać te odmiany, które nie rosną zbyt agresywnie, o zwartym pokroju.
Jak dbać o miętę w doniczce?
Aby odpowiednio zadbać o miętę w doniczce, trzeba wziąć pod uwagę kilka aspektów: dobór odpowiedniego stanowiska, gleby i doniczki, a także częstotliwość przycinania oraz sposób, w jaki należy to robić.
Jakie stanowisko wybrać dla mięty w domu?
Większość roślin najlepiej rośnie na stanowiskach jasnych o rozproszonym świetle i mięta nie jest wyjątkiem. Zadbaj o to, aby – zwłaszcza latem – nie padały na nią bezpośrednio promienie światła. Stanowisko półsłoneczne będzie dla niej doskonałe. W innym przypadku może dojść do poparzenia liści.
Zazwyczaj dobrym wyborem będzie wschodni lub zachodni parapet. Unikaj też miejsc z przeciągami i przy grzejnikach. W okresach zimowych zaś, jeśli zależy Ci, by wciąż rosła, zadbaj o dodatkowe oświetlenie lampą LED.
Wybierz odpowiednią glebę i doniczkę dla mięty
Mięta do odpowiedniego wzrostu potrzebuje gleby, która będzie żyzna, ale przepuszczalna. Dlatego też warto wymieszać ziemię uniwersalną lub do ziół z perlitem, lub piaskiem oraz z odrobiną kompostu bądź innych dodatków. To sprawi, że ziemia nie będzie się zbijać. Czemu to jest tak ważne? Dzięki temu powietrze będzie miało dostęp do korzeni, ograniczając ryzyko ich gnicia, a co ważniejsze, pozwoli wodzie na swobodny przepływ. Mięta lubi wilgoć, jednak jej korzenie nie mogą przebywać w błotnistym środowisku. Ziemia dla mięty powinna mieć odczyn obojętny lub lekko zasadowy.
Doniczka dla Twojej mięty powinna być jedynie nieco większa, niż objętość korzeni rośliny. Pamiętaj, aby miała odpowiedni otwór odpływowy. Warto też wybrać materiał, który przepuszcza powietrze, np. jakiś rodzaj niepokrytej szkliwem ceramiki.
Jak często podlewać miętę w doniczce?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi – dlatego że to zależy. Wpływ na to będzie miała pora roku, temperatura, rodzaj wykorzystanie gleby czy wielkość doniczki. Ważne jest to, aby zachować odpowiednią równowagę. Gleba powinna być właściwie zawsze lekko wilgotna, ale nie można dopuścić do sytuacji, w którym będzie przypominać błoto. Latem warto zwykle konieczne będzie podlewanie jaj 2-4 razy w tygodniu, zimą zaś może wystarczyć jeden raz na tydzień lub nawet półtora.
Pamiętaj, aby do podlewania mięty wykorzystywać odstanej, letniej wody. Unikaj zimnej, bezpośrednio z kranu.
Jak nawozić miętę w doniczce?
Mięta nie wymaga zbyt intensywnego nawożenia, ponieważ może ono osłabić aromat liści. Jednak odpowiednio dobrane, może ono pomóc roślinie we wzroście. Możesz wykorzystać do tego naturalne nawozy, takie jak biohumus. Dobrze sprawdzą się też inne gotowe środki, skomponowane specjalnie dla ziół.
Od początku wiosny do lata należy nawozić miętę 2-3 razy w tygodniu. Jesienią i zimą możesz stopniowo ograniczać nawożenie, a następnie zupełnie z niego zrezygnować. Po przesadzeniu przez 4-6 tygodni nie musisz w ogóle nawozić rośliny.
Jak zbierać i przycinać miętę?
Miętę należy regularnie przycinać, dlatego że przerośnięta roślina nie będzie wytwarzać tak aromatycznych liści. Ponadto częste zbiory pozwolą zapobiec kwitnieniu, które nie jest pożądane, gdy wykorzystujesz ją w kuchni. Do przycinania lub zbierania liści wykorzystaj ostre, czyste nożyczki.
Zbierając liście, przycinaj górne partie liści. Nie obrywaj pojedynczych liści, a zwłaszcza nie rób tego od spodu – to możne osłabić Twoją roślinę. W przypadku dużego krzaczka możesz przycinać ją nawet codziennie. Jeśli jednak nie korzystasz z niej tak często, pamiętaj, aby regularnie przycinać ją tak, by jej pędy znajdowały się 5-10 cm nad ziemią. Nie obcinaj przy tym więcej, niż 1/3 rośliny na raz. Możesz to rozłożyć na kilka dni. Jesienią możesz przyciąć miętę nieco mocniej.
Co zrobić z nadmiarem liści mięty?
Jeśli dobrze dbasz o swoją miętę, może się szybko okazać, że nie jesteś w stanie wykorzystać wszystkich liści naraz. Wówczas warto wysuszyć liście i wykorzystać je np. do przygotowywania naparów. Pamiętaj, że zimą roślina prawdopodobnie będzie rosła wolniej, dlatego warto stworzyć własne zapasy. Ponadto z liści, cukru i wody możesz przygotować syrop, który idealnie sprawdzi się jako dodatek do herbaty.