Jak dbać o muchołówkę amerykańską? Ta owadożerna roślina potrzebuje nieco innej opieki niż zwykłe kwiaty doniczkowe. Sprawdź, skąd ta roślina pochodzi oraz jakie warunki należy jej zapewnić w mieszkaniu.
Muchołówka amerykańska – co to za roślina?
Muchołówka amerykańska to owadożerna roślina, która w warunkach naturalnych rośnie w południowej części USA. Porasta bagienne granice, otwarte trawiaste tereny oraz rzadko zarośnięte, sosnowe lasy. W warunkach naturalnych niestraszne jest jej podtapianie, upalne letnie dni oraz okazjonalne przymrozki zimą.
Część nadziemna rośliny posiada liście ułożone w formie rozety. Z samego centrum wyrastają młode pędy, a dojrzałe liście posiadają wykształcone pułapki, które mogą przybierać najróżniejsze kolory.
Pod ziemią znajduje się kłącze oraz niezbyt bujne korzenie, które mogą sięgać do kilkunastu centymetrów. Młode pędy mają kolor biały.
Jak poluje muchołówka amerykańska?
Pułapka znajdująca się na końcu każdego liścia posiada dwie wypukłe blaszki liściowe, ułożone w kształt litery „V”. Na każdej z nich znajdują się po trzy włoski czuciowe, zaś na obwodzie charakterystyczne kolce.
Ofiara jest wabiona przez roślinę za pomocą słodkiego nektaru, który pojawia się na liściach. Gdy włoski czuciowe zostaną poruszone (minimum dwukrotnie w odstępie ok. 20 sekund), pułapka zamyka się gwałtownie. Nie robi tego jednak do końca, pozostawiając uchylone przejście pomiędzy kolcami. Dzięki temu bardzo drobne owady mogą uciec, a roślina nie traci energii na trawienie zbyt małych posiłków. Każda pułapka może zamknąć się ok. 10 razy.
Jeśli zaś owad, który wpadł do środka, zaczyna się szamotać, muchołówka zamyka się coraz bardziej. Po ok. 2 godzinach pułapka powinna być całkowicie szczelna i roślina zaczyna trawić ofiarę, co trwa 4-10 dni. Jedna pułapka może upolować owada do ok. 4 razy.
Jakie podłoże przygotować dla muchołówki amerykańskiej?
Muchołówka amerykańska wymaga kwaśnego podłoża złożonego głównie z torfu. Najlepiej wybierać ten o najniższym stopniu rozkładu i wówczas może to być jedyny składnik gleby. W innym przypadku należy wymieszać glebę z piaskiem lub żwirkiem. Przy średniej jakości podłożu należy stosować proporcję 70% torf, 30% dodatki.
Podłoże należy wymieniać co najmniej raz na dwa lata. Roślina powinna być wsadzona do doniczki z otworem na dnie, postawionej na podstawce.
Czy muchołówkę amerykańską należy nawozić?
Nie! Do muchołówki amerykańskiej wykorzystujemy glebę pozbawioną jakiegokolwiek nawozu, a następnie nie nawozimy roślin. Nie pobiera ona niemal żadnych substancji odżywczych z gleby, dlatego nie jest to wskazane. To wyróżnia większość roślin owadożernych i należy w ich przypadku zawsze o tym pamiętać.
Jakie stanowisko dla muchołówki amerykańskiej?
Muchołówka amerykańska lubi dużą ilość słońca. Dlatego też w warunkach domowych doskonale sprawdzi się w jej przypadku południowy lub ewentualnie wschodni parapet. Latem można ją również wystawiać na zewnątrz, co pozwoli jej na samodzielne polowanie na pokarm.
Roślinę można również doświetlać sztucznie. Wówczas czas naświetlania to ok. 16-18 godzin na dobę.
Jak podlewać muchołówke amerykańską?
Muchołówkę amerykańską należy podlewać na podstawkę. W przypadku średnicy doniczki ok. 7-9 cm należy nalewać do niej ok. 1 cm wody. Roślinę koniecznie należy podlewać wodą destylowaną, lub przefiltrowaną przez filtr RO. Zazwyczaj wystarczy podlać roślinę jeden raz na 3-5 dni.
Podłoże powinno być wilgotne, ale nie mokre. Choć w naturze muchołówka czasem jest podtapiana, w warunkach domowych czasem można ją przelać. Dlatego też np. w pochmurne dni warto ominąć podlewanie.
Roślina nie ma szczególnych wymagań co do wilgotności powietrza.
Czy muchołówkę amerykańską należy zimować?
Jak najbardziej tak! Muchołówka amerykańska to roślina, która w naturze niemal wstrzymuje wzrost w zimowym okresie i ten czas jest dla niej bardzo ważny. Pozwala roślinie zregenerować się i zebrać energię na wiosnę. Dlatego pomiędzy listopadem a marcem warto przezimować roślinę w chłodnym pomieszczeniu o temperaturze ok. 0-10℃. Wówczas liście mogą obumierać. Woda powinna być zaś rzadziej uzupełniana.
Przezimowana roślina powinna zakwitnąć niemal od razu, gdy zacznie się jej wzrost, czyli w okolicach marca.
Jak rozmnażać muchołówkę amerykańską?
Częścią tego, jak dbać o muchołówkę amerykańską, jest odpowiednie rozmnażanie rośliny. Można to robić na kilka różnych sposobów. Po pierwsze, roślina sama się dzieli. Jeśli zauważysz liście, które nie wyrastają z jej środka, to najprawdopodobniej w trakcie przesadzania będzie można je oddzielić. Ponadto można hodować je z liści, a także pozyskiwać nasiona. W warunkach domowych to może jednak wymagać ręcznego zapylenia. Należy pamiętać, że może to znacznie osłabić roślinę!
Czy muchołówkę amerykańską atakują szkodniki?
Jak każdą roślinę, tak i muchołówkę amerykańską mogą zaatakować szkodniki. Najczęstszym problemem są mszyce. Są one na tyle duże, że zwykle w początkowych fazach można usuwać je ręcznie. Jeśli jest ich dość dużo, należy stosować odpowiedni oprysk.
Dużo bardziej problematyczne są niewielkie przędziorki. Składają one wiele jaj i mogą być trudne do usunięcia. Dlatego też w ich przypadku niemal zawsze konieczny jest oprysk. Jeśli mocno zaatakowały roślinę, tę należy wyciągnąć z podłoża, usunąć wszystkie liście w odległości od 2 cm od kłącza. Następnie muchołówkę trzeba dokładnie opłukać, wykonać oprysk na części nadziemnej i wsadzić do nowej doniczki.
Starą doniczkę przed ponownym użyciem należy bardzo mocno oczyścić. Można ją wstawić np. do zamrażarki, aby pozbyć się ewentualnych jaj. Glebę najlepiej wyrzucić, bądź również przemrozić.
Muchołówce obumierają liście! Co robić?
Gdy Twojej muchołówce zaczynają obumierać liście, zwróć uwagę na to, jakie to są.
Jeśli obumierają stare, dojrzałe pułapki jest to zupełnie normalny proces i nie należy się tym przejmować. Należy zaczekać, aż taki liść zupełnie sczernieje, a następnie oderwać go (jeśli odchodzi samodzielnie) lub obciąć za pomocą domowych nożyczek.
Ponadto pułapki mogą gnić, gdy owad znajdujący się wewnątrz jest zbyt duży i trawienie zajmuje zbyt dużo czasu. Wówczas należy odciąć samą pułapkę.
Problem pojawia się, gdy obumierają młode pędy. Wówczas należy sprawdzić, czy roślina na pewno jest zdrowa.
Czy należy karmić muchołówkę amerykańską?
Jeśli w Twoim domu nie ma zbyt dużej ilości much to jak najbardziej. Muchołówkę można dokarmiać ok. 2-3 razy w miesiącu. Za pomocą pęsety należy wówczas włożyć do pułapki owada o adekwatnej do rozmiaru rośliny wielkości. W większości przypadków dokarmianie rośliny ręcznie nie jest konieczne.
Jak dbać o muchołówkę amerykańską? To nie takie trudne
Choć muchołówka amerykańska wymaga odrobiny specjalistycznej wiedzy, opieka nad nią nie jest aż tak trudna, jak mogłaby się wydawać. W gruncie rzeczy opieka nad nią skupia się na odpowiednim podlewaniu oraz regularnym przesadzaniu do odpowiedniej gleby. Pomocne w tym będą np. łopatka wąska bądź szeroka. Największe trudności może sprawić zimowanie rośliny, jednak jeśli nie masz na to odpowiednich warunków, to możesz z tego zrezygnować. Wówczas jednak kwiat może przestać kwitnąć i mieć zmniejszoną długość życia.
Bez wątpienia hodowla muchołówka w mieszkaniu jest fascynująca, dlatego, jeśli kusi Cię posiadanie owadożernej rośliny, warto dać jej szansę.