ASSIST Sekator jednoręczny kowadełkowy
Czy wiesz, kiedy sadzić laurowiśnię? Ta piękna roślina sprawdzi się w wielu ogrodach. Dlatego też warto sprawdzić jej wymagania. Co ile sadzić laurowiśnie na żywopłot? Jak sprawić, by rośliny szybko rozpoczęły swój wzrost i jakie akcesoria ogrodowe będą przydatne? Sprawdź!
Laurowiśnia — czemu warto mieć ją w ogrodzie?
Laurowiśnia jest zimozieloną rośliną, co oznacza, że jej liście nie opadają nawet w chłodne miesiące. Dzięki temu zachowuje swój wygląd i pokrój przez cały sezon, co z kolei bardzo pozytywnie wpływa na wygląd ogrodu. Jest dekoracyjna i doskonale sprawdza się jako żywopłot. Można ją dowolnie formować, tworząc z niej zarówno imitacje ogrodzenia, jak i ozdobną roślinę na rabatki. Jest też dość odporna na umiarkowane mrozy, dobrze znosi zanieczyszczenie i czasowe przesuszenie. Wiosną zakwita na biało, przyciągając do ogrodu owady. Jest również dostępna w wielu odmianach.
Nie da się więc ukryć, że jest to roślina z wieloma zaletami. Jak jednak sprawić, by pięknie rosła na Twoim ogrodzie?
Najlepsze odmiany laurowiśni do ogrodu
Wybierając odmianę laurowiśni warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Przede wszystkim ważna jest mrozoodporność, zwłaszcza jeśli mieszkasz w chłodniejszym regionie. Sprawdzaj też tempo wzrostu, pokrój rośliny, maksymalną wysokość oraz stanowisko, jakie wymaga. Odmian laurowiśni jest wiele, jednak w pierwszej kolejności możesz sprawdzić poniższe:
- Rotundifolia – osiąga do 3-4 m wysokości, jest rozłożysta, charakteryzuje się szybkim wzrostem, idealna na żywopłoty;
- Caucasica – osiąga do 4 m, ma ciemnozielone, wąskie liście, dobra na strzyżone żywopłoty i formy geometryczne;
- Otto Luyken – osiąga do 1 m, ma ciemnozielone i błyszczące liście, rośnie powoli i jest doskonała na niskie obwódki na rabatkach;
- Novita – osiąga do 3 m wysokości, jest odporna na mrozy i choroby, dobrze sprawdza się na żywopłoty i nasadzenia soliterowe;
- Etna – osiąga do 2 m, ma zwarty pokrój, a jej młode liście mają czerwonawe zabarwienie, idealna na rabaty dekoracyjne.
Laurowiśnia – kiedy sadzić?
Najbezpieczniejszy okres sadzenia laurowiśni to wiosna, od końca marca do maja. W tym czasie ziemia jest już odmarznięta, a roślina ma czas, aby odpowiednio zakorzenić się przed nastaniem zimy. W chłodniejszych rejonach polski odradza się wsadzania tych roślin w innym terminie.
Jeśli jednak zapowiada się łagodna zima, laurowiśnie można sadzić również jesienią, od września do października. Wówczas jednak bardzo ważne jest to, aby odpowiednio zabezpieczyć młode sadzonki od mrozu.
Laurowiśnie możesz sadzić też latem, jednak warto unikać tygodni z największymi upałami i konieczne jest wówczas regularne podlewanie sadzonek.
Jakie narzędzia są potrzebne do sadzenia i pielęgnacji laurowiśni?
Do przygotowania stanowiska dla laurowiśni na pewno przydadzą Ci się grabie oraz szpadle ogrodowe. Może sprawdzić się również mniejsza łopatka, a także konewka i rękawiczki. Takie podstawowe narzędzia powinny znajdować się w asortymencie każdego miłośnika roślin.
Do dbania o laurowiśnie na pewno przydadzą się sekatory ogrodowe. Regularnie przycinanie pozwoli odmładzać rośliny, a ponadto dzięki temu zapewnisz im odpowiedni pokrój. Pamiętaj, aby używać czystych i ostrych narzędzi, które nie będą miażdżyć tkanek rośliny. W przypadku tego gatunku nie sprawdzą się piły ogrodnicze, ponieważ gałązki tego krzewu są zbyt delikatne. Nie musisz się więc martwić kupowaniem tego typu narzędzi.
Jakie stanowisko dla laurowiśni?
Laurowiśnia nie toleruje stanowisk w pełni słonecznych. Najlepiej wybrać miejsce półcieniste lub z rozproszonym światłem, chociaż będzie tolerować również cień. Postaw też na miejsce odsłonięte od wiatru, np. przy murze, płocie itd.
Roślina ta lubi glebę żyzną i próchniczą, o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie. Powinna być dobrze przepuszczalna, ale lekko wilgotna. Ważne jest to, aby unikać gliniastych i podmokłych terenów, ponieważ w takim miejscu korzenie laurowiśni mogą szybko gnić.
Jak sadzić laurowiśnie?
Po wybraniu stanowiska przekop glebę na 30-40 cm, aby ją spulchnić i pozbyć się innych rosnących tam roślin. Następnie wykop dół około dwukrotnie większy niż bryła korzeniowa sadzonki. Wyjmij roślinę z doniczki i przez ok. 40 minut namaczaj ją w wodzie. Dopiero wówczas umieść roślinę w dołku, zasypując ją ziemią i łagodnie ugniatając. Zwróć uwagę na to, aby laurowiśnia znajdowała się na tej samej wysokości, co wcześniej.
Na koniec podlej laurowiśnię i wokół niej rozłóż ściółkę, aby zapobiec wysychaniu gleby.
Co ile sadzić laurowiśnię na żywopłot?
Jeśli chcesz posadzić laurowiśnię na żywopłot warto rozmieścić sadzonki w miarę blisko siebie, tak aby mogły stworzyć gęste „ogrodzenie”. Na niski i gęsty żywopłot sadź je co 60-80 cm. Żywopłot wysoki będzie wymagał sadzenia co ok. 100-120 cm. Jeśli zaś zależy Ci na szybkim przyroście możesz sadzić rośliny co 50 cm, jednak wówczas trzeba liczyć się z koniecznością częstego cięcia.
Stwórz ogród swoich marzeń!
Laurowiśnia to jedna z tych roślin, która będzie idealnym dodatkiem do wielu kompozycji. Dzięki niej możesz stworzyć ogród swoich marzeń, tworząc ścieżki, naturalne ogrodzenia czy piękne rabatki. Mamy nadzieję, że dzięki naszym radom uda Ci się stworzyć wyjątkowe miejsce.