ASSIST Sekator jednoręczny kowadełkowy
Czy wiesz, kiedy sadzić lawendę oraz w jaki sposób to zrobić? Oto nasze tipy, które pozwolą Ci na stworzenie pięknej rabatki lub grządki z ziołami. Poznaj akcesoria ogrodowe, które się do tego sprawdzą i stwórz piękny ogród, zachwycający swoim wyglądem i zapachem.
Lawenda – roślina ozdobna i zioło idealne do ogrodu
Lawenda to naprawdę niezwykła roślina, która łączy w sobie zarówno cechy dekoracyjne, jak i prozdrowotne. Charakteryzuje ją intensywny zapach o udowodnionych działaniach uspakajających, a także fioletowe kwiaty, które pojawiają się od czerwca do lipca. Przyciągają one zapylacze, dlatego też posadzenie jej wspiera bioróżnorodność.
To doskonała roślina rabatowa. Jej kulisty, zwarty pokrój i srebrzysto-zielone liście sprawiają, że pasuje do wielu różnorodnych kompozycji. Ponadto możesz stworzyć grządki z lawendą, która będzie zbierana do celów zdrowotnych, np. do przygotowania herbatek lub też do suszenia i wykorzystywania w aromaterapii. To wszystko sprawia, że warto posadzić ją w swoim ogródku. Jak jednak zrobić to skutecznie?
Jak lawendę do ogrodu wybrać?
Istnieje bardzo dużo odmian tej rośliny, dlatego nim przejdziesz do tego, kiedy sadzić lawendę, warto się zastanowić, którą z nich wybrać. W polskich ogrodach najczęściej spotykana jest lawenda wąskolistna – odporna na mróz, kwitnąca obficie i z mocnym zapachem. Do ogrodu możesz wybrać ją np. w kompaktowej odmianie Hidcote, czy też postawić na mocno pachnącą odmianę Blue Scent.
Ciekawą opcją może być też lawenda francuska, która posiada charakterystyczne „czubate” kwiaty i jest bardziej dekoracyjna. Jest jednak mniej odporna na mrozy. Można tu postawić na odmianę Ballerina o biało-fioletowych kwiatach, czy na bardzo ozdobną odmianę Papillon.
Istnieją też hybrydy lawendy wąskolistnej z francuską. Do bukietów często wykorzystuje się odmianę Provance, a do miejsc o trudniejszym klimacie dobrze sprawdzi się Phenomenal.
Kiedy sadzić lawendę?
Lawenda to roślina, która lubi ciepło i słońce. Dlatego też posadzenie ją w zbyt mroźnym czasie może szybko doprowadzić do jej obumarcia lub znacznego osłabienia. Aby przetrwała w polskim klimacie musi mieć szansę, aby odpowiednio się zakorzenić przed nadejściem mrozów.
Dlatego też dobrym terminem na jej sadzenie jest wiosna: od kwietnia do maja. Daje to lawendzie czas na ukorzenienie się. Dla bezpieczeństwa, w wielu miejscach zaleca się sadzenie po tzw. zimnej Zośce, czyli po 15 maja.
Jeśli chcesz posadzić ją w późniejszym terminie, warto zrobić to od sierpnia do września. Ta roślina potrzebuje przynajmniej kilku tygodni, aby się odpowiednio ukorzenić. W tym czasie warto wsadzać dorodne sadzonki z dobrze ukształtowanym systemem korzeniowym.
Jakie stanowisko wybrać dla lawendy?
Lawenda dobrze rośnie w środowisku, które jak najbardziej przypomina tereny śródziemnomorskie. Nie lubi więc gęstych, zbijających się gleb. Najlepiej rośnie w ziemi piaszczystej lub piaszczysto-gliniastej, przepuszczalnej i bogatej w wapń. Potrzebuje środowiska zasadowego o pH 6,5-7,5. Nie toleruje zalegającej wody.
Ponadto lawenda lubi dostęp do dużych ilości światła. Powinna mieć zapewnione min. 6 godzin dziennie. Im jednak więcej, tym lepiej. Dobrze doświetlona, lepiej rośnie i bujniej kwitnie.
Co jest potrzebne do sadzenia i pielęgnacji lawendy?
Do sadzenia lawendy na pewno przydadzą Ci się narzędzia, które pozwolą na wygodne stworzenie rabatki: grabie, szpadle ogrodowe i mniejsze akcesoria, takie jak kultywator czy motyczka. Zaopatrz się również w rękawiczki.
Do pielęgnacji lawendy przydadzą Ci się naturalne nawozy, konewka, czy sekatory ogrodowe, dzięki którym wygodnie przytniesz krzaczki, utrzymując je w odpowiednim pokroju. Możesz również zaopatrzyć się w łopatkę, dzięki której łatwiej wyplewisz chwasty, które mogą pojawić się na rabatce.
Jak posadzić lawendę?
Zacznij od przygotowania stanowiska. Przekop grządki lub rabatki, usuwając z nich chwasty. W razie potrzeby popraw ich pH i domieszaj do ziemi piasek, aby ją rozluźnić.
Następnie zacznij kopać dołki dla sadzonek. Każdy z nich powinien być ok. 2 razy większy niż bryła korzeniowa rośliny. Zachowaj ok. 30-40 cm odstępu dla odmian niskich i 50-60 cm odstępu dla odmian wysokich, chyba że chcesz stworzyć z nich żywopłot. Wówczas mogą być one mniejsze.
Sadzonki wyjmuj z doniczek i rozluźniaj im korzenie. Wsadzaj je do dołka i obsypuj ziemią tak, aby znajdowały się na tej samej wysokości, co w doniczce. Delikatnie ugnieć ziemię i w umiarkowany sposób podlej roślinę. Następnie możesz wokół sadzonki rozłożyć korę lub inną ściółkę.
Spraw, by Twój ogród zakwitł
Takie rośliny, jak lawenda sprawią, że Twój ogród będzie pięknie kwitł przez cały sezon. Warto dobierać gatunki i odmiany w taki sposób, aby przez cały rok coś bezustannie kwitło. Mądrze dobrane rośliny pozwolą Ci na zachowanie bioróżnorodności w ogrodzie, tworząc piękne kompozycje.
Doskonale wiemy, jak wymagająca może być praca w ogrodzie. Dlatego w naszej ofercie znajdziesz wysokiej jakości akcesoria, takie jak piły ogrodnicze, sekatory, czy nożyce do trawy. Sprawdź ofertę marki Gerlach i dbaj o swój ogród przez cały rok.