Problem marnowania jedzenia powinien być objęty troską współczesnej cywilizacji. Każdy z nas, drobnymi krokami i małymi zmianami codziennych nawyków, może przyczynić się do pozytywnego rozwoju i zadbać o środowisko naturalne. Od czego zacząć? Oczywiście od kuchni! Dowiedz się jak marnować mniej jedzenia i gotuj z rozmysłem!
Dlaczego warto gotować świadomie?
Gotowanie z rozmysłem to kluczowy element minimalizacji ilości marnowanego jedzenia. Problem wyrzucania żywności ma szereg negatywnych konsekwencji zarówno dla środowiska, jak i dla nas, ludzi. Po pierwsze generuje ogromne koszty ekonomiczne. Ponadto produkcja nadmiaru pożywienia powoduje nierównowagę w łańcuchu dostaw, co oznacza, że gdy na jednym końcu świata marnowane jest jedzenie, to na drugim w dalszym ciągu miliony ludzi doświadczają głodu. Dlatego tak ważne są praktyki związane z obniżeniem ilości jedzenia, które trafia na wysypisko. Jednymi z nich są nawyki kulinarne. Odpowiednio planując posiłki, wykorzystując resztki i dbając o terminy ważności jedzenia na półkach lodówki oraz spiżarni, i Ty możesz przyczynić się do poprawy jakości życia na całym świecie.
Jak gotować, aby nie marnować?
Od czego zacząć przygodę ze świadomym gotowaniem? Przede wszystkim warto zacząć od wprowadzenia nawyku planowania posiłków. Stwórz plan posiłków na cały tydzień i to zgodnie z nim twórz listy zakupowe. Już na etapie planowania posiłków warto wziąć pod uwagę ilość potrzebnego jedzenia i dostosowanie wielkości porcji do realnych potrzeb. Optymalizacja ilości jest więc ważnym elementem dobrego planowania posiłków oraz minimalizowania nadmiarowego jedzenia. Aby gotować z rozmysłem, przyda się także odrobina finezji. Elastyczność i kreatywność są pożądanymi cechami każdego świadomego kucharza. Pozostałości i resztki z posiłków mogą stać się wspaniałą inspiracją do tworzenia nowych dań i smacznych przepisów. Świadome gotowanie, które wyklucza marnowanie i wyrzucanie jedzenia, to wyraz dbałości o środowisko naturalne, pozwalające również na ograniczenie własnych wydatków. Zachęcamy Cię do wprowadzenia w życie kilku praktyk i rozpoczęcia niezwykłej kulinarnej przygody!
Stwórz plan i gotuj z rozmysłem!
Świadome gotowanie bez marnowania jedzenia jest wspaniałą i twórczą drogą, która przynosi korzyści całej planecie. Przed Tobą kilka kroków, które warto wprowadzić w życie dla siebie i otaczającego Cię środowiska.
Tygodniowy plan i odpowiedzialne zakupy
To pierwszy etap drogi do zmiany nawyków. Tworzenie planu posiłków na cały tydzień pozwala precyzyjnie określić to, jakie produkty będą potrzebne oraz dostosować ilość jedzenia do realnego zapotrzebowania. Zanim przystąpisz do planu, sprawdź co możesz wykorzystać z lodówki czy spiżarki. Następnie zgodnie z tygodniowym planem przygotuj listę zakupów. Robienie ich z precyzyjnym spisem pozwala uniknąć impulsywnych decyzji, które mogą doprowadzić do tego, że kupisz zbędne rzeczy. Dobrą zasadą jest też robienie zakupów, będąc najedzonym. Głód może sprawić, że nasz apetyty będzie miał wielkie oczy, a w koszyku wylądują rzeczy spoza potrzebnej listy.
Wykorzystaj technikę mrożenia
Mrożenie jedzenia jest doskonałą opcją, aby zmniejszyć ilość wyrzucanego jedzenia. Ten proces przechowywania minimalizuje utratę składników mineralnych, co pozwala za zachowanie większości wartości odżywczych zawartych w jedzeniu. Mrożenie jest bezpieczną metodą zabezpieczania żywności przed psuciem i rozwojem grzybów oraz pleśni. Dzięki temu ewentualny nadmiar żywności możesz przez dłuższy czas przechowywać w warunkach umożliwiających ponowne wykorzystanie.
Doskonałym pomysłem jest też mrożenie całych posiłków. Dzięki temu możesz wykorzystać jeden dzień w tygodniu na przygotowanie porcji i zamrożenie ich z myślą o każdym dniu tygodnia. Zyskasz mnóstwo czasu i pewność, że żadne jedzenie się nie zmarnuje!
Aby mrozić zdrowo i bezpiecznie należy robić to z głową. Najlepiej skorzystać z wielorazowych naczyń do przechowywania żywności. Pojemniki SMART doskonale sprawdzą się do przechowywania mrożonych produktów w Twojej zamrażarce. Pojemniki wykonane są z wysokiej jakości szkła borokrzemowego, które umożliwia bezpieczne przechowywanie jedzenia w zamrażarce nawet do -20°C. Dodatkowo pojemniki możesz układać jeden na drugim, więc bez problemu zmieścisz je na półkach swojej zamrażarki. Wykorzystuj technikę mrożenia, bo to skuteczna strategia zarówno w kontekście zdrowego trybu żywienia, jak i ograniczenia marnowania jedzenia.
Gotuj z resztek
Gotowanie przy użyciu resztek jedzenia to kluczowa technika, która wpływa na ograniczenie odpadów żywieniowych. To, co zazwyczaj ląduje w koszu, wykorzystaj jako bazę do kreatywnych przepisów. Praktyka gotowania z resztek wpisuje się w ideę zero waste i przyczynia się bezpośrednio do minimalizacji marnowanego jedzenia. Warto jednak zauważyć, że jest to też wspaniała okazja do wprowadzenia do Twojej kuchni spontaniczności i kreatywności.
Zastanowisz się, od czego zacząć? Sprawdź co ugotować z resztek!
Bulion z obierek
Zanim obierki z warzyw wyrzucisz do kosza lub na kompost, możesz je z powodzeniem wykorzystać w kuchni. Obierki można wykorzystać do zrobienia pysznych chipsów, albo przygotować z nich aromatyczny bulion! Jak go zrobić?
Warzywa, które planujesz obrać namocz w roztworze octu i wody (1:10) i dokładnie oczyść. Pozostałe obierki odkładaj do pojemnika na żywność i przechowuj je w zamrażarce. Jak uzbiera się odpowiednia ilość obierek — z dodatkiem liścia laurowego, ziela angielskiego i soli przygotujesz pyszny bulion warzywny. Możesz wykorzystać różne kompozycje warzywne.
Tarta z resztkami
Pieczenie tarty jest świetnym sposobem na wykorzystanie resztek jedzenia. Podstawą tego dania jest kruche lub półkruche ciasto. Zacznij od przygotowania i wypieczenia tarty i uzupełnij ją składnikami, które Ci zostały np. z poprzedniego obiadu. Jak przygotować danie?
Składniki:
- 250 g mąki
- 2 jajka
- 100 g masła
- 1 łyżeczka soli
- resztki warzyw, mięsa lub ryb
- ser do zapiekania
Przygotowanie:
Przygotuj miskę z mąką. Pokrój zimne masło w kostkę i dodaj do mąki razem ze szczyptą soli. Rozcieraj masę aż do momentu połączenia się wszystkich składników i powstania kruszonki. Do powstałej masy dodaj 2 jajka i uformuj z ciasta kulę. Następnie zawiń ją w folię przezroczystą i odstaw do zamrażarki na 15 minut. Po tym czasie wyjmij ciasto, umieść na stolnicy posypanej mąką. Rozwałkuj je na placek o średnicy nieco większej niż średnica Twojej formy.
Ciasto wyłóż na formę tak, aby przykryło jej dno oraz boki. Do wykonania tego przepisu polecamy silikonową formę do pieczenia tarty 22 cm SMART.
Ciasto w formie osłoń folią aluminiową, na górze wysyp ryż i wstaw do nagrzanego na 190°C piekarnika na ok. 20 minut. Zdejmij folię i piecz ciasto jeszcze przez 15 minut na złoty kolor. Następnie na tartę wyłóż resztki jedzenia: ugotowane ziemniaki, warszawa z bulionu, mięso lub rybę, posyp delikatnie serem do zapiekania i ponownie wstaw na 15 minut do piekarnika. Gotowe!
Używaj przypraw całego świata
Do przerabiania resztek warto nie bać się używać nieoczywistych przypraw. Takie eksperymenty kulinarne mogą całkowicie odmienić Twoją kuchnię, dodając jej świeżości i zupełnie nowego smaku. Poznaj ciekawe przyprawy, które mogą zamienić przepisy z resztek w prawdziwe rarytasy!
Kurkuma
To niezwykła przyprawa, która niesie zdrowie i piękną barwę potraw. Doskonale sprawdzi się do dań z ryżu, a także do warzyw, mięs i sosów.
Garam masala
Mieszanka przypraw z kuchni indyjskiej, która nadaje intensywny, korzenny smak. Doskonale pasuje do dań mięsnych, a także tych, których głównym składnikiem są pomidory.
Kmin rzymski
Kmin (kumin) rzymski to przyprawa, która nada zupełnie inny wymiar klasycznym potrawom z ziemniaka. Wystarczy odrobina, a przeniesiesz się do kulinarnego świata Azji.
Ucz najbliższych świadomego gotowania
Rozpowszechnianie gotowania z rozmysłem i rozbudzanie świadomości na temat problemu marnowania jedzenia oraz jego skali wśród bliskich, także sprzyja zmianom. Dziel się swoimi przepisami i zachęć znajomych oraz rodzinę do kreatywnego gotowania. Im więcej osób wkroczy na drogę świadomego przygotowywania posiłków, tym większa szansa na sukces naszej planety. Gotuj z rozmysłem, smakuj z uwagą i ciesz się każdą chwilą doceniając niezwykłe skarby natury, które są wokół nas.