Sekator jednoręczny kowadełkowy
Istotnym zabiegiem w uprawie winorośli jest jej podcinanie, które zapewni prawidłowy wzrost rośliny i jej obfite owocowanie. Nie jest to jednak łatwe zadanie, gdyż zbyt rzadkie przycinanie winorośli spowoduje, że będzie się ona nadmiernie zagęszczać, a owoce będą małe i kwaśne. Natomiast częste cięcie może skutkować w braku jakichkolwiek plonów. Zatem zanim rozpoczniemy uprawę winorośli, zapoznajmy się z prawidłowymi metodami przycinania krzewów.
Kiedy przycinać winorośl?
Winorośl powinniśmy przycinać dwa razy do roku – podczas sezonu zimowego (listopad, grudzień) i wiosennego (koniec lutego, początek marca). Unikajmy wykonywania zabiegów w trakcie mrozów, gdyż może to doprowadzić do uszkodzenia pąków i pędów. W okresie wiosennym nie wykonujmy cięcia zbyt późno, szczególnie wystrzegajmy się cięcia winorośli w okresie płaczu łozy (wypływanie soku roślinnego), ponieważ miejsca cięcia rośliny bardzo wolno się goją i są podatne na zakażenie i zachorowanie.
Właściwa technika przycinania winorośli
Podczas uprawy winorośli staramy się uzyskać krótki, mocny pień. Od niego odchodzi kilka ramion, na których wyrosną łozy (część owoconośna) oraz latorośle (młode pędy).
Wiele osób podczas przycinania winorośli popełnia ten sam błąd – niewystarczające cięcie, które nie pobudzi odpowiednio rośliny do wypuszczania nowych pędów. Pamiętajmy, że tylko radykalne przycinanie pomoże w wytworzeniu dużych, soczystych i słodkich owoców.
Zimowe przycinanie
Podczas zimowego cięcie, przycinamy niezdrewniałe pędy i owijamy całą roślinę grubym włóknem, które możemy kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Formujemy również kopiec u podstawy winorośli tak, aby zabezpieczyć system korzeniowy przed niskimi temperaturami.
Wiosenne przycinanie
Przycinanie wiosenne rozpoczynamy od usunięcia uschniętych, zdrewniałych części za pomocą sekatora nożycowego jednoręcznego lub sekatora kowadełkowego jednoręcznego. Wybierzmy narzędzia, które są lekkie oraz które posiadają wytrzymałe ostrze ze stali nierdzewnej, zachowujące swoją ostrość na długo. Pędy winorośli możemy przyciąć na trzy sposoby. Pierwsza metoda polega na wykonaniu takiego cięcia, aby na łozie pozostawić od 1 do 5 pąków. Krzewy przycinane tą metodą mogą jednak nadmiernie się zagęszczać oraz rozrastać, a w konsekwencji nasze plony nie będą zadowalające. Kolejnym sposobem jest przycięcie od 5 do 8 pąków, a ostatnim przycięcie powyżej 8 pąków, dzięki któremu roślina jest dobrze prześwietlona.
Podczas przycinania starajmy się nie szarpać, ani nie rozrywać pędów, a jedynie przeciąć je zdecydowanym ruchem pod lekkim skosem, aby sok nie spływał na sąsiednie pąki. Rany po cięciu smarujemy specjalną maścią do zabezpieczania ran.
Czego użyć do przycinania winorośli?
Do przycinania żywych gałęzi winorośli, użyj sekatora nożycowego. Powinien być ostry, dzięki czemu stworzy łatwo gojące się rany. Z kolei do usuwania starych, suchych pędów przyda się sekator kowadełkowy. Ma on większą siłę cięcia, co ułatwi Ci pracę w ogrodzie. Warto również sprawdzić inne narzędzia od marki Gerlach.
ZRÓB WSPANIAŁY PREZENT DO KUCHNI Z PRODUKTAMI GERLACH:SZTUĆCE NA PREZENT NOŻE KUCHENNE NA PREZENT GARNKI NA PREZENT PATELNIE NA PREZENT PORCELANA NA PREZENT PREZENTY DO KUCHNI PREZENTY DO KUCHNI NA ŚWIĘTA GADŻETY DO KUCHNI NA PREZENT PREZENTY DO KUCHNI DO 100 ZŁ |