Gotowana kukurydza to doskonała przekąska, którą można jeść przez cały rok, choć sezon przypada na koniec lata. Zawiera błonnik, białko, wiele składników mineralnych (m.in. potas, wapń, magnez, selen, cynk, jod, żelazo) oraz witamin, a wśród nich D, E, K, B. Jak gotować kukurydzę?
Gotowanie kukurydzy nie zajmie Ci wiele czasu!
Gotowanie kolby jest naprawdę szybkie. Wybierz odpowiednią kukurydzę, ugotuj ją, korzystając ze swojej ulubionej metody i ciesz się jej wyśmienitym smakiem.
Jak długo gotować kukurydzę?
Gotowanie kukurydzy zazwyczaj trwa od 5 do 10 minut, w zależności od jej świeżości i wielkości kolb. Świeżą kukurydzę najlepiej gotować przez 5-7 minut w osolonej wodzie, aby była miękka, ale wciąż chrupiąca. Starsze kolby mogą potrzebować około 10 minut. Kukurydza powinna być zanurzona w gotującej wodzie i gotowana pod przykryciem.
Jak wybrać kukurydzę?
Idealna kukurydza do gotowania powinna być przede wszystkim świeża. Jeśli kupujesz kolbę z liśćmi, które ją okrywają, zwróć uwagę na ich kolor. Świeże są jasnozielone i ciasno owinięte, a wystające „frędzle” i łodyga lekko wilgotne, co świadczy również o tym, że warzywo niedawno zebrano.
Jak dobrze ugotować kukurydzę?
Popularnym sposobem na przygotowanie kukurydzy jest ugotowanie jej w wodzie. To jednak niejedyna metoda, ponieważ można to zrobić m.in. na parze, w piekarniku lub na grillu. Najlepiej przyrządzić ją w dniu zakupu i zjeść, gdy jeszcze jest ciepła.
Rozpocznij od oczyszczenia kukurydzy z liści, podobnie jak obiera się banana, usuń włókna i dokładnie umyj.
Do gotowania wybierz większy garnek (dostosuj go do wielkości oraz ilości kukurydzy, którą chcesz przyrządzić), wypełnij go wodą do połowy i dodaj łyżeczkę cukru, aby podkreślić jej lekko słodki smak. Gdy woda zacznie się gotować, włóż oczyszczone kolby. Gotuj pod przykryciem przez ok. 5-15 minut. Im młodsza i świeższa kukurydza, tym krótszy czas gotowania (zależy on również od odmiany tego warzywa). Warto kontrolować co jakiś czas i sprawdzać, czy jest odpowiednio miękka.
Uwaga!
Zbyt długi czas gotowania oraz dosypanie soli do wody sprawiają, że kukurydza staje się twarda.
Po ugotowaniu kukurydzy wyjmij ją z wody, najlepiej zrobić to szczypcami lub przy użyciu drewnianych łyżek. Uważaj przy tym, aby się nie oparzyć. Nie trzymaj jej zbyt długo w gorącej wodzie, ponieważ jej ziarna mogą zrobić się twarde i niesmaczne.
Jeśli gotujesz kukurydzę na parze, pamiętaj, że wkład do garnka nie może zostać zanurzony w wodzie.
Wskazówka
Kukurydza najlepiej smakuje na ciepło. Jeśli nie jesteś w stanie utrzymać jej w dłoniach i chcesz ochronić swoje palce przed poparzeniem, możesz wspomóc się wykałaczkami, wbijając po jednej z każdej strony. To sposób, który pozwoli Ci utrzymać ją i zjeść, zanim wystygnie.
Ugotowana kukurydza doskonale smakuje zarówno bez dodatków, jak i z odrobiną masła, solą i pieprzem. Świetnie sprawdza się jako składnik wielu dań np. sałatek, zup, farszów lub jako dodatek do mięs.