Jak urządzić funkcjonalną kuchnię? W trakcie projektowania wnętrza zwróć uwagę na materiały oraz odpowiedni układ mebli. Sprawdź, jak sprawić, by korzystanie z kuchni było naprawdę przyjemne.
Jak urządzić funkcjonalną kuchnię? Trójkąt roboczy
Jeśli chcesz urządzić funkcjonalną kuchnię, przede wszystkim zwróć uwagę na stworzenie trójkąta roboczego. Chodzi o to, aby pomiędzy kuchenką, zlewozmywakiem i lodówką tworzył się trójkąt, z którego łatwo się korzysta. Dzięki temu najważniejsze punkty są tuż obok siebie, co sprawia, że wnętrze staje się dużo bardziej funkcjonalne.
Ważne jest też to, aby – jeśli jest taka możliwość – wszystko znajdowało się nad jednym blatem. To sprawia, że np. gorący garnek można w łatwy sposób przenieść nad zlew, aby zalać go wodą czy odcedzić.
Zaplanuj strefy kuchenne
Kuchnię można podzielić na pięć stref, które powinny znajdować się w odpowiednich odległościach od siebie. Dzięki temu znacznie łatwiejsze jest późniejsze przygotowywanie posiłków. Z tego też powodu dobrze jest rozpisać sobie wszystko i rozplanować jeszcze przed powstaniem mebli. Oczywiście mogą pojawić się pewne ograniczenia wynikające z np. dostępu do prądu, czy odpływów, ale i tak warto zwrócić na to uwagę.
Wśród pięciu stref znajdują się:
- strefa mokra – czyli ta zawierająca zlewozmywak, zmywarkę, czy miejsce na suszenie naczyń;
- strefa przechowywania naczyń – powinna znajdować się blisko strefy mokrej oraz gotowania;
- strefa gotowania – czyli ta zawierająca kuchenkę (gazową, indukcyjną ird.), piekarnik czy mikrofalówkę;
- strefa przechowywania pożywienia – czyli lodówka, szafki z suchymi produktami itd.;
- strefa przygotowywania pokarmów – czyli blat. Powinna znajdować się blisko strefy przechowywania jedzenia.
Im więcej blatu roboczego, tym lepiej
W kuchni powinny znaleźć się przynajmniej 2 metry bieżące blatu roboczego. Jeśli jednak możesz pozwolić sobie na więcej, warto to zrobić. Zwłaszcza jeśli spędzasz w kuchni więcej czasu. Należy pamiętać o tym, że na blatach często rozkłada się różne sprzęty, np. czajnik, toster, blender czy mikser. Nie wszystkie z nich chowa się po użyciu, a ponadto w trakcie np. przygotowywania niektórych dań potrzebne jest miejsce, aby je gdzieś ułożyć (dotyczy to np. pierogów). Dlatego blat roboczy jest w kuchni naprawdę potrzebny.
Należy pamiętać, że przestrzeń, na której znajduje się kuchenka czy też zlewozmywak nie zalicza się do blatu roboczego!
Z czego powinny być wykonane meble? Funkcjonalna kuchnia
Wybierając meble, warto zwrócić uwagę na materiał, z których są wykonane oraz na ich wzór. Na przykład lakierowana płyta meblowa w jednolitym kolorze może dobrze wyglądać po wyczyszczeniu, jednak łatwo jest ją wybrudzić przez samo dotykanie. Dlatego zwłaszcza w domach pełnych dzieci lepiej postawić na inne wykończenie.
Brud będzie mniej widoczny na meblach o niejednolitym kolorze, np. ze wzorem drewna, czy kamienia. Dlatego też to właśnie takie wykończenie jest polecane, zwłaszcza w przypadku blatów, na których często pojawiają się okruszki czy inne pozostałości po przygotowywaniu posiłku.
Warto postawić na granitowy lub inny kamienny blat, jednak jest to stosunkowo duży wydatek. Jeśli nie ma takiej możliwości, płyta meblowa będzie wystarczająca, ale należy pamiętać, że jej trwałość na dłuższą metę może być niższa.
Postaw na szuflady i odpowiednie podświetlenie
W funkcjonalnej kuchni warto postawić na szuflady, zamiast zwykłych szafek. Są one wygodniejsze w użytkowaniu i pozwalają na szybsze i sprawniejsze wyciąganie naczyń, czy produktów żywnościowych.
Ponadto warto zwrócić uwagę na to, aby w kuchni było jak najwięcej źródeł światła. Podświetlane szafki czy szuflady są znacznie przyjaźniejsze w użytkowaniu. Dobrze jest też zadbać o to, aby można było doświetlić blat, np. używając lamp sufitowych.
Piekarnik i mikrofalówka – rozmieść je odpowiednio!
Jeśli masz taką możliwość, umieść piekarnik oraz mikrofalówkę na wysokości. Dzięki temu będą one łatwiejsze w codziennym użytkowaniu. Nie będzie się trzeba do nich schylać, a wyciąganie gorących produktów będzie bezpieczniejsze.
Ważne jest też to, aby piekarnik nie znajdował się w rogu. Dla swojego własnego bezpieczeństwa zadbaj o to, aby przejście do niego znajdowało się z obydwu stron.
Co dać na kuchenną ścianę?
Wiele osób decyduje się na płytki w kuchni. I choć one same są wygodne w czyszczeniu, zwykle nie można tego powiedzieć o fugach. Dlatego jeśli decydujesz się właśnie na płytki, postaw na te możliwie duże. Możesz również zastosować łatwą w czyszczeniu fugę żywiczną.
Co poza płytkami można dać na ścianę w kuchni, tak by wnętrze było jak najbardziej funkcjonalne? Dobrym rozwiązaniem może być lacobel, czyli tafla kolorowego szkła, którą wystarczy przetrzeć, aby zachować czystość. Dobrze sprawdza się również płyta meblowa, zwłaszcza o kolorowej strukturze. Jeśli masz dość duży budżet możesz postawić również na granit lub na inny kamień.
Staraj się unikać cegieł, czy betonu, ponieważ wpajają one brud i są trudne w czyszczeniu. Należy je też regularnie impregnować, dlatego jeśli zależy Ci na wygodzie i mało brudzącym się wnętrzu, nie jest to najlepszy wybór.
Co dać na podłogę w kuchni?
Na kuchennej podłodze najlepiej sprawdzają się płytki. Choć tak jak w przypadku ścian, fugi mogą się brudzić, problem można zniwelować dopierając odpowiedni materiał oraz wybierając możliwie duży model. Są one najlepszym wyborem, ponieważ nie ścierają się, można je w łatwy sposób wyczyścić i nie nasiąkają wodą.
Inną dobrą opcją są panele winylowe, które co prawda mogą mieć mniejszą trwałość, ale są odporne na działanie wody. Ponadto często mają naniesiony wzór imitujący drewno, a to sprawia, że we wnętrzu brud nie jest aż tak widoczny.
Staraj się unikać zwykłych paneli, ponieważ w przypadku kuchni są one po prostu niezbyt praktyczne.
Okap i uchwyty – też są nie bez znaczenia!
W kuchni ważny jest też dobór odpowiednich uchwytów i okapu.
Wiele osób decyduje się na szafki bez uchwytów, ponieważ to obecnie modny design. Są one jednak praktyczne. Można na nich powiesić ręcznik, czy fartuszek. Są też intuicyjne w obsłudze. Ponadto osoby z długimi paznokciami mogą mieć problem z wygodnym używaniem szafek pozbawionych uchwytów.
W przypadku okapu najskuteczniejszym rozwiązaniem jest wybór takiego, który jest podłączony do komina. Jeśli nie ma takiej możliwości można wybrać filtr węglowy. Ten jednak musi być regularnie wymieniany, aby okap działał. Ponadto, zwłaszcza jeśli kuchnia jest połączona z salonem, zwróć uwagę na jego głośność. Zwykle im droższy model, tym jest cichszy. To często wymaga więc pewnej inwestycji, ale możliwość swobodnego rozmawiania przy włączonym okapie jest tego warta.
Dobierz funkcjonalne, trwałe i wygodne naczynia
Gdy już zaplanujesz meble i sprzęty kuchenne, należy dobrać odpowiednie naczynia, które również sprawią, że kuchnia będzie bardziej funkcjonalna. Postaw na wygodne w czyszczeniu i trwałe naczynia. Na przykład wybierz zestaw garnków SUPERIOR, który posiada wbudowany system odcedzania. Wykonane ze stali nierdzewnej, nadają się do mycia w zmywarce.
Nie bez znaczenia są też dobrej jakości noże w wygodnym bloku, np. model AMBIENTE, czy pojemniki na żywność (COUNTRY, AMBIENTE, SUPERIOR), w których przechowasz makarony, musli czy inne suche produkty.
Funkcjonalna kuchnia to kuchnia, z której aż chce się korzystać. Dlatego warto dokładnie przemyśleć jej design i dopasować ją do swoich potrzeb.