Drewniany chlebak jest pod wieloma względami najlepszym pojemnikiem na pieczywo. Jak jednak o niego zadbać, aby mógł służyć przez długie lata? Sprawdź, jak wyczyścić chlebak z pleśni i nie tylko.
Uważaj, co wkładasz do chlebaka
Podstawą dbania o higienę chlebaka jest wkładanie do niego odpowiednich produktów. Jeśli wkładasz do środka pieczywo, koniecznie musi być to czysty bochenek czy bułka, bez dodatków takich jak wędlina czy masło. Tak przygotowane kanapki włóż do lodówki. Mogą one szybko zacząć się psuć i nie tylko będą niezdatne do spożywania, ale również mogą doprowadzić do rozwijania się drobnoustrojów.
W pojemnikach GERLACH możesz trzymać również inne produktu, np. owoce, takie jak jabłka, mandarynki czy pomarańcze. Jednak pamiętaj, aby wkładać do niego wyłącznie produkty, które nie wykazują oznak zepsucia i posiadają ładną, nieuszkodzoną skórkę. Koniecznie zużywaj je regularnie i nie wkładaj do chlebaka połowicznie zjedzonych produktów. Ponadto możesz przechowywać je w niewielkim koszyczku z wikliny bądź innego materiału, który oddzieli owoce od drewna. Dzięki temu w razie pojawienia się pleśni lub oznak psucia się produkty nie będą miały bezpośredniego styku z drewnem.
Regularnie dbaj o higienę drewnianego chlebaka
Aby zadbać o drewniany chlebak, codziennie otwieraj go na kilka minut, aby zapewnić odpowiednią wymianę powietrza. Produkty GERLACH wykonane są z wysokiej jakości dębu, który jest naturalnym, oddychającym materiałem, jednak taka prosta czynność pozwoli lepiej wyrównać poziom wilgotności powietrza i uniknąć rozwijania się pleśni. Jeśli używasz pokrywki ze swojego chlebakaNATUR do krojenia pieczywa, ta chwila zupełnie wystarczy.
Pamiętaj też, aby na desce kroić wyłącznie chleb i bułki. Unikaj używania jej do warzyw, owoców czy mięs. Dzięki temu nie przejmie ona zapachu innych produktów spożywczych i łatwiej zachowasz ją w czystości.
Raz w tygodniu koniecznie przetrzyj chlebak suchą ściereczką od wewnątrz. Możesz również wymieszać wodę z octem w proporcji 2:1 i takiej mieszanki użyć do czyszczenia chlebaka. Dzięki niej w bezpieczny sposób usuniesz większą część drobnoustrojów i zapobiegniesz tworzeniu się pleśni, czy bakterii. Innym sposobem jest użycie wody utlenionej, która pozwoli na odkażenie chlebaka.
W trakcie czyszczenia nie zapominaj o zakamarkach: to na stykach elementów w drewnianym chlebaku zbiera się najwięcej brudu i bakterii. Dlatego zwróć na te elementy szczególną uwagę.
Uważaj na czarną pleśń!
Regularnie czyszczony i zadbany drewniany chlebak to produkt, który wytrzyma wiele długich lat. Ważne jest jednak to, aby po prostu o niego dbać i zapobiegać powstawaniu pleśni. Ten typ grzybów może być trudny do usunięcia w pełni, jeśli już się pojawi.
Szczególnie uważaj na pleśń w czarnym kolorze. Może być ona niebezpieczna dla zdrowia, a na dodatek jest trudna do usunięcia, ponieważ może rozwijać się w niewielkich pęknięciach drewna. Jeśli takowa się pojawi, prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana chlebaka na nowy.
Drewniany chlebak – bezpieczny i wygodny w codziennym użytkowaniu
Zadbany drewniany chlebak to produkt bezpieczny i wygodny w codziennym użytkowaniu. Warto postawić właśnie na niego. W przeciwieństwie do produktów z tworzyw sztucznych „oddycha”, przepuszczając część powietrza, czym zapewnia świeżość pieczywa na dłużej.
Ponadto jest w pełni bezpieczny dla zdrowia: w przypadku chlebaków z plastiku, zwłaszcza starszych i nieprzebadanych odpowiednio, może dochodzić do migracji szkodliwych substancji. Tego typu chlebak może też blaknąć i nie jest odporny na zarysowania, co sprawia, że szybko straci swój pierwotny wygląd, w przeciwieństwie do drewnianego pojemnika.
Drewniany chlebak jest też znacznie bardziej ekologiczny. Nie tylko ulega szybciej rozkładowi, ale jest wykonany z odnawialnego surowca.
Jaki drewniany chlebak NATUR wybrać?
Wybierz jeden z dwóch drewnianych chlebaków NATUR. W naszej ofercie znajdziesz model w kolorze naturalnego dębu oraz pokryty z zewnątrz bezpiecznym dla zdrowia lakierem. Są wykonane w Polsce z najwyższej jakości materiałów. Dębowe drewno wykazuje właściwości antyseptyczne oraz stosunkowo wysoką odporność na ogień. Chlebak czarny doskonale sprawdzi się w nowoczesnych kuchniach, tych z dodatkiem ciemnych barw, oraz wykończonych w stylu loftowym. Z kolei model drewniany będzie uniwersalnym dodatkiem do większości wnętrz, zwłaszcza w stylu rustykalnym oraz skandynawskim.