Sprawdź, jak szybko zrobić dżem malinowy, który będzie pyszny nie tylko na kanapkach, ale również idealnie sprawdzi się jako dodatek do gofrów, naleśników, ciast oraz innych deserów. To naprawdę prosty przepis, który bez najmniejszego problemu przygotujesz samodzielnie. Ważne jest jednak to, aby najpierw zaopatrzyć się w trwały garnek z grubym dnem, który pozwoli na dłuższe gotowanie całej masy.
Co jest potrzebne do przygotowania dżemu malinowego?
- 1 kg malin
- 500 g cukru
- 1 cytryna
Jak zrobić dżem malinowy?
Owoce dokładnie umyj pod bieżącą wodą i delikatnie osusz (warto zachować ostrożność, aby ich nie zgnieść).
Umieść maliny w misce, zasyp je cukrem. Następnie przełóż je do dużego garnka. Dodaj do nich wyciśnięty sok z cytryny razem z miąższem.
Podgrzewaj maliny na małym ogniu, aby cukier się rozpuścił. Następnie zwiększ nieco ogień i gotuj do momentu, aż syrop delikatnie zacznie bulgotać. Maliny często mieszaj, aby nie przywarły do dna.
Ponownie zmniejsz płomień i czekaj około 30 minut – w tym czasie dżem zgęstnieje i nieco obniży swoją temperaturę. Gotowy dżem przelej do czystych, wygotowanych słoiczków (uwaga! Nie wlewaj go do pełna).
Mocno zakręć słoiki i odwróć je do góry dnem. Odstaw na bok w zacienione miejsce. Dżem malinowy jest gotowy do spożycia po 24 godzinach.
Kiedy najlepiej przygotować dżem malinowy?
Dżem malinowy najlepiej przygotować latem, w sezonie na maliny. Dzięki temu będziesz w stanie zakupić najwyższej jakości owoce, które zachwycają smakiem. To bardzo ważne, ponieważ mają one duży wpływ na to, jak będzie smakować dżem po przygotowaniu.
Jak przechowywać dżem malinowy?
Część dżemu, który masz zamiar wykorzystać od razu, możesz przełożyć po prostu do miseczki i przykryć. Jeśli zaś chcesz przechowywać go przez całą zimę, aby sięgać po niego w razie potrzeby, możesz trzymać go w pasteryzowanych, szczelnie zamkniętych słoikach. Takie przetwory nie muszą wcale stać w lodówce! Spiżarka będzie wystarczająca.
Czemu cukier to ważny dodatek do dżemu?
Cukier to naturalny konserwant. Z tego powodu warto dodać go do dżemu w większej ilości. Sprawi on, że przechowywany w słoikach produkt na dłużej zachowa świeżość.