Deska do krojenia dębowa NATUR 45x30 cm
To danie zwykle kojarzy się z połączenia ryżu z mięsem oraz kapustą. Można jednak przygotować je w wersji, która będzie odpowiednia na tę wieczerzę, na którą wszyscy czekają w ciągu roku. Jak zrobić gołąbki na wigilię? Poznaj nasze pomysły i stwórz wyjątkowe danie!
Czym są gołąbki?
Te najbardziej tradycyjne gołąbki to gotowany ryż z mięsem mielonym, który zawija się w liście kapusty głowiastej, a następnie gotuje lub zapieka. Często podaje się je z sosem pomidorowym. Taka wersja nie jest jednak odpowiednia na wigilie, w trakcie której nie spożywa się mięsa. Tradycyjnie w ten dzień przygotowuje się je na bazie kaszy gryczanej z suszonymi grzybami. Po odpowiednim doprawieniu są niezwykle smaczne i będą idealnym uzupełnieniem świątecznej wieczerzy.
Czy gołąbki z kaszą gryczaną i ryżem są zdrowe?
Takie danie jak najbardziej może być zdrowym elementem zbilansowanej diety, nawet na co dzień. Kasza gryczana to nie tylko źródło roślinnego białka, ale również zawiera magnez oraz rutynę. Grzyby z kolei zawierają witaminy z grupy B i minerały: selen i miedź. Kapusta jest bogata w witaminę C, K oraz przeciwutleniacze. Dzięki temu działa przeciwzapalnie. To sprawia, że duszone lub pieczone gołąbki wigilijne mogą być naprawdę zdrowe.
W jaki sposób gołąbki stały się daniem wigilijnym?
Określenie tego nie jest szczególnie proste. Wiadomo, że gołąbki były daniem chłopskim, wykonywanym z łatwo dostępnych składników, takich jak kapusta, czy kasza. Na pewno wpływ na rozpowszechnienie się ich jako potrawy wigilijnej miał fakt, że jest to danie, które można przygotować wcześniej i jedynie odgrzać przed wieczerzą. Nic więc dziwnego, że dołączyły do 12 potraw, tradycyjnie podawanych na polskim stole.
Do dzisiaj gołąbki są daniem łatwym do przechowywania. Wystarczą odpowiednie pojemniki kuchenne, najlepiej wykonane ze szkła, lub też garnek z pokrywką i bez obaw możesz przechowywać je w lodówce przez 2-3 dni.
Jakie składniki wybrać na gołąbki wigilijne?
Do przygotowania gołąbków na pewno przyda Ci się ładna główka kapusty. Powinna mieć duże, elastyczne liście, które będzie się łatwo zawijać. Dobrze sprawdzi się tutaj kapusta biała, ale w niektórych przypadkach odpowiednim wyborem będzie również kapusta włoska.
Jako farsz wybierz kaszę gryczaną, najlepiej ekologicznego pochodzenia. Takie produkty są nie tylko zdrowsze dla ludzkiego organizmu, ale również sprzyjają rozwojowi bezpiecznej dla przyrody gospodarki rolnej. Jako dodatek do farszu można wykorzystać również cebulę.
Oczywiście nie zapominaj również o grzybach. Możesz wybrać świeże, łatwo dostępne pieczarki, które są często najbezpieczniejszym i najtańszym wyborem. Jeśli jednak chcesz, możesz wykorzystać suszone grzyby leśne. Gdy sięgasz po nie, zwróć uwagę na to, aby pochodziły ze sprawdzonego źródła. Do gołąbków idealnie sprawdzą się podgrzybki.
Nie zapomnij też o przygotowaniu składników na odpowiedni sos: grzybowy lub pomidorowy, zależnie od preferencji Twoich i Twojej rodziny.
Lista składników na gołąbki wigilijne
Na gołąbki wigilijne przyda Ci się:
- 1 główna kapusty
- ok. 500 g kaszy gryczanej
- 70 g suszonych grzybów lub ok. 500-600 świeżych pieczarek
- 300 g pieczarek
- 1 duża cebula
- 1 marchewka (opcjonalnie)
- 3 ząbki czosnku
- posiekana natka pietruszki
- sól i pieprz do smaku
- majeranek, suszony koperek
- 600 ml bulionu warzywnego
Jak odpowiednio przechowywać przyprawy do gołąbków?
Przyprawy do gołąbków i nie tylko, należy odpowiednio przechowywać, aby nie straciły swoich aromatów. Tu przydadzą się akcesoria do organizacji kuchni. Różnego typu szczelne pojemniki, wykonane z trwałych materiałów doskonale się sprawdzą. Do soli i pieprzu wypróbuj zestaw pieprzniczki i solniczki NATUR. Świeżą natkę pietruszki możesz zaś przechowywać w szklanych pojemnikach SMART.
Jak zrobić gołąbki na wigilię?
Wybierz odpowiednio duży garnek, w którym zmieści się główka kapusty. Zagotuj w nim wodę, a kiedy zacznie wrzeć – posól ją. Włóż do niej kapustę, sparzając ją i stopniowo, za pomocą noża kuchennego, ściągając kolejne liście. Pamiętaj, aby wierzchnie pozostawić na później do wyłożenia garnka. Wytnij z nich zgrubiałe nerwy.
Suszone grzyby zalej wrzątkiem na co najmniej 15 minut. Pokrój cebulę i rozgrzej na patelni olej. Smaż ją, aż się zeszkli, a następnie dodaj do niej posiekany lub przeciśnięty przez praskę czosnek. Takie akcesoria kuchenne naprawdę mogą przyśpieszyć pracę w kuchni! Na tym etapie możesz dodać na patelnie również posiekaną lub startą marchewkę. Grzyby i pieczarki pokrój na drobne kawałki. Wodę z namoczonych grzybów odstaw, nie wyrzucaj.
Grzyby i pieczarki również podsmaż na patelni razem z cebulą. Kaszę ugotuj, dodaj ją do masy i całość wymieszaj. Dopraw do smaku, np. natką pietruszki, solą, pieprzem, koperkiem.
Tak przygotowany farsz nakładaj na liście kapusty i zawijaj je. Gołąbki układaj w naczyniu żaroodpornym lub też w garnku żeliwnym. Bulionem zalej przygotowane zawijasy, a następnie duś w piekarniku lub na kuchence przez ok. 60-70 minut. Jeśli używasz piekarnika, rozgrzej go do 180°C.
Jak podać gołąbki wigilijne na stół?
Gołąbki wigilijne możesz podać na stole na eleganckim półmisku, lub od razu serwować je na talerzu. Dobrze sprawdzi się do tego również zastawa szklana, w której podasz tradycyjny kompot z suszu lub innego rodzaju napój. Ważne jest to, aby naczynia były eleganckie, czyste i nieporysowane, dlatego też dobrze jest stawiać na specjalny komplet naczyń, używany głównie w święta. Pamiętaj też o podaniu sztućców. Te powinny być ułożone w odpowiedni sposób przy talerzach gości. Nóż powinien znaleźć się po prawej stronie, z ostrzem w stronę talerza. Widelec powinien leżeć po drugiej stronie.
Jak zadbać o świąteczny nastrój na stole?
Aby zadbać o świąteczny nastrój na stole, warto postawić na delikatne dekoracje, które podkreślą klimat wigilii, jednak nie będą przeszkadzać w świętowaniu. Drobne świeczniki, świeże gałązki czy niezbyt wysoki wieniec doskonale się sprawdzą. Możesz również wykorzystać kubki czy talerze ze świątecznymi nadrukami. Doskonale sprawdzą się również złote sztućce, których charakter podkreśli urok tego rodzinnego spotkania.