Deska do krojenia dębowa NATUR 45x30 cm
Chociaż nie są typowym daniem świątecznym, pojawiają się na niektórych stołach. Jak zrobić łazanki na wigilię? Sprawdź, jak przygotować to danie i w jaki sposób je zaserwować. Spraw, aby ten wigilijny czas spędzany razem z bliskimi był naprawdę wyjątkowy.
Łazanki – danie codzienne… ale nie tylko
W wielu polskich domach łazanki traktowane są jako danie codzienne, powszechne i dlatego nie jest wybierane jako jedno z tych, które serwuje się na wigilię. Prostota, szybkość wykonania i łatwość w dostosowaniu przepisu do świątecznych zwyczajów sprawia jednak, że niektórzy decydują się na niego również w święta, np. zamiast krokietów czy pierogów.
Czasem łazanki dodaje się do tradycyjnej zupy grzybowej podawanej na wigilię, jednak nie jest to bardzo powszechny zwyczaj.
Sprawdź nasze akcesoria do organizacji kuchni!
Czym są łazanki?
Łazanki to tak naprawdę nazwa makaronu tak jak spaghetti czy penne. Mają one kształt kwadracików z bokami o długości ok. 1 cm x 1 cm. Taki makaron można wykonać samodzielnie, tworząc ciasto na bazie mąki oraz wody. Następnie możesz je rozwałkować, zaczekać, aż przeschnie i wykroić makaron. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby go po prostu kupić: łazanki są dostępne w większości sklepów spożywczych.
Łazanki przechowuj w pojemnikach kuchennych. Są one szczelne, a jeśli zostały wykonane ze szkła lub wysokiej jakości tworzywa są bezpieczne dla zdrowia.
Czy łazanki są zdrowe?
Łazanki jako makaron dostarcza energii przez zawartość węglowodanów. Jest więc potrzebny w diecie, jednak należy pamiętać, aby spożywać go w zbilansowanych ilościach. Jeśli na wigilię przygotowujesz danie z kapustą i grzybami, można stwierdzić, że jest ono stosunkowo zdrowe. Kapusta dostarcza witamin, taki jak C i K, a ponadto jej kiszona wersja zawiera przydatne prebiotyki. Grzyby zaś zawierają cenne białko roślinne, witaminy z grupy B, a także minerały takie jak selen czy potas.
Wigilijne łazanki jak najbardziej można uznać za dobry dodatek do zbilansowanej diety. Takie dania spożywa się jednak na tyle rzadko, że nie ma to długofalowego wpływu na ludzkie zdrowie.
Oczywiście należy pamiętać, że jeśli cierpisz na celiakię, czy też masz uczulenie na którykolwiek ze składników dania nie będzie ono dobrym wyborem.
Skąd łazanki wzięły się w Polsce?
Słowo „łazanki” może kojarzyć się z włoskim „lasange”. Można by więc przypuszczać, że wywodzą się od tego płaskiego makaronu, wykorzystywanego do tworzenia różnorodnych zapiekanych dań. Jednak raczej nie jest to prawdą. Dania na bazie łazanek były znane już w średniowieczu. Ich nazwa prawdopodobnie wzięła się od słowa „laga” oznaczającego pasek albo drewniany kij.
Co jest potrzebne na wigilijne łazanki?
Na wigilijne łazanki przydadzą Ci się (podane proporcje są orientacyjne):
- 300 g łazanek,
- 1000 g kapusty kiszonej,
- 3 cebule,
- 60 g grzybów suszonych lub 400 g pieczarek,
- 1 łyżeczka majeranku,
- 1 liść laurowy,
- 2 ziarna ziela angielskiego,
- 3 łyżki masła klarowanego,
- sól i pieprz do smaku.
Na podstawie tych składników przygotujesz pyszne i szybkie danie. Pamiętaj też, że do gotowania przydadzą Ci się akcesoria kuchenne, takie jak szpatułka, czy deska do krojenia. To znacznie ułatwi pracę!
Jak zrobić łazanki na wigilię?
Łazanki na wigilię robi się bez dodatku mięsa, mimo że często podaje się je z boczkiem czy z kiełbasą. Jeśli używasz suszonych grzybów, zacznij od przygotowania ich. Zalej je zimną wodą i zaczekaj kilka godzin, aż namokną. Możesz to zrobić np. wieczorem poprzedniego dnia. Następnie należy ugotować je bez zmieniania wody.
Makaron na łazanki ugotuj, wrzucając je do wrzącej wody. Postaw na garnek średniej wielkości, który dobrze pomieści łazanki. Czas gotowania jest zależny od grubości makaronu, dlatego możesz robić to „na oko” lub według instrukcji producenta, jeśli nie zostały one przygotowane przez Ciebie.
Cebulę pokrój. Na patelni rozpuść masło klarowane. Rozgrzej ją, a gdy osiągnie odpowiednią temperaturę zeszklij na niej cebulę. Kapustę posiekaj i przełóż ją na patelnie. Smaż ją z cebulą, podlewając całość wodę z grzybów. Jeśli używasz pieczarek, możesz dodać je na tej etapie.
Ugotowane grzyby pokrój na małe kawałki za pomocą ostrego noża kuchennego. Przełóż je na patelnie i podsmażaj całość aż składniki zmiękną. Na koniec dodaj makaron, który należy wymieszać ze składnikami, mieszając, przez ok. 5 minut. Na koniec przypraw danie.
Jak podać łazanki na wigilię?
Łazanki to proste, wręcz codzienne danie, jednak sposób podania ich może mocno zmienić ich odbiór. Podaj je bezpośrednio na eleganckie talerze lub na półmisku bądź w eleganckiej salaterce, aby podkreślić wigilijny charakter spotkania. Pamiętaj, aby zaserwować dla gości odpowiednie sztućce, które powinny znaleźć się przy ich talerzach.
Do łazanek przyda się również woda, a także inny napój. Te możesz podać, używając jakościowej zastawy szklanej – wypolerowane, przejrzyste szkło pięknie odbija światło i podkreśla urok każdego spotkania przy stole.
Czy łazanki na wigilię można przygotować na słodko?
Tak, łazanki to danie, które również możesz przygotować na słodko. To dobra alternatywa, jeśli masz przy swoim stole małe niejadki. Makaron podany z twarogiem i cukrem albo owocami, czy też z jabłkami i cynamonem. To proste w przygotowaniu dania, które pozwolą Ci upewnić się, że Twoi najmłodsi domownicy również będą mieli co jeść!
Jak przechowywać łazanki po wigilii?
Gdy wigilia się skończy, łazanki możesz przechowywać w lodówce, używając do tego garnka lub specjalnych pojemników do przechowywania żywności. Pamiętaj, aby szczelnie je zamknąć: to pozwoli na zachowanie pełni smaku i aromatu dania. Należy je spożyć w ciągu 3-4 dni od przygotowania. Co jednak ważne, ich odgrzewanie jest bardzo proste. Możesz to zrobić na standardowej kuchence lub w mikrofalówce – to naprawdę przyśpieszy przygotowanie!
Łazanki możesz również zamrozić i przechowywać w tej formie nawet kilka miesięcy.
Wigilijne menu – co poza łazankami?
Poza łazankami na wigilijnym stole mogą pojawić się między innymi:
- ryba (karp, śledzie, łosoś itd.),
- barszcz czerwony,
- zupa grzybowa,
- pierogi różnego rodzaju (bezmięsne),
- gołąbki bez mięsa,
- kutia,
- pierniczki,
- kompot z suszu.
Pamiętaj też, że możesz wprowadzić na swój świąteczny stół dowolne dania, dostosowując kolację do potrzeb i preferencji własnej rodziny. W końcu najważniejsze jest to, aby wszystkim smakowało. Jeśli tradycyjne potrawy nie sprawdzają się w Twojej rodzinie, nie wahaj się modyfikować przepisy i tworzyć własne, świąteczne zwyczaje.