Rośliny w biurze korzystnie wpływają na nasze samopoczucie, oczyszczają powietrze z substancji toksycznych oraz są piękną ozdobą wnętrz. Jednakże nie wszystkie rośliny nadają się do postawienia ich na biurowych parapetach i biurkach ze względu na specyficzne warunki panujące w takich pomieszczeniach- suche powietrze, zbyt wysokie lub zbyt niskie temperatury, oraz brak czasu na zaawansowaną pielęgnację. Dlatego też wybierając rośliny do biura, nie kierujmy się jedynie ich wyglądem, ale przede wszystkim ich wymaganiami i sposobem pielęgnacji.
Sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata)
Sansewierie to popularne rośliny doniczkowe, które chętnie są uprawiane ze względu na dekoracyjne liście oraz łatwość w pielęgnacji. Sansewieria gwinejska posiada płaskie, mięsiste i gładkie liście o mieczowatym kształcie z charakterystycznymi jasnymi prążkami. Roślina osiąga około 1,5 m wysokości. Jest łatwa w pielęgnacji – nie lubi nadmiernego podlewania, wytrzymuje również duże różnice temperatur, dobrze rośnie w słońcu, półcieniu, a nawet cieniu. Rośliny nie musimy zraszać, ani nabłyszczać.
Monstera dziurawa (Monstera deliciosa)
Popularność tej rośliny zawdzięcza się małym wymaganiom w pielęgnacji oraz dużym liściom o charakterystycznym kształcie. Monstera dziurawa ceni sobie średnie temperatury: zimą ok. 12 °C, latem ok. 22 °C. Nie lubi ona nadmiaru wody, więc nie sprawi ona nam trudności w podlewaniu. Wystarczy jedynie pamiętać o jej nawodnieniu raz w tygodniu latem, oraz raz na dwa tygodnie zimą. Do prawidłowego wzrostu potrzebuje przede wszystkim dużej donicy i przestrzeni, gdyż rozrasta się do znaczących rozmiarów. Monstera jest rośliną tropikalną dlatego wymaga również powietrza o dużej wilgotności oraz regularnego zraszania wodą. Nawozimy ją w okresie wiosennym, najlepiej podłożem torfowym, średnio co trzy tygodnie.
Fikus benjamina (Ficus benjamina L.)
Fikus benjamina doskonale sprowadzi się w dużych i przestrzennych pomieszczeniach biurowych (np. hol), gdyż w przeciągu krótkiego czasu rozrasta się do pokaźnych rozmiarów. Potrafi osiągnąć wysokość ponad 5 m. Jego liście są zielone, drobne i błyszczące - może je jednak łatwo utracić w wyniku bardzo ograniczonego dostępu do światła słonecznego lub z powodu nadmiernego nawadniania. Latem wystarczy podlewać tą roślinę raz na dwa tygodnie, zimą średnio co tydzień. Fikus benjamina lubi częste zraszanie wodą, ale dobrze znosi suche powietrze, które często panuje w biurze. Jeśli fikus zbytnio się nam rozrasta możemy go przyciąć małym sekatorem nożycowym jednoręcznym. Najlepiej pracę tę wykonywać wiosnę, aby pobudzić roślinę do wzrostu po zimowym spoczynku. Powstałe po cięciu rany warto posmarować specjalną maścią ogrodniczą, która pomoże w szybszej regeneracji.