Deska do krojenia dębowa NATUR 45x30 cm
Czy wiesz, jakie są rodzaje czekolady i czym się od siebie różnią? Sprawdź najpopularniejsze typy i dowiedz się, do czego możesz ich użyć. Jak się je przygotowuje i co powinny zawierać w swoim składzie?
Jak powstaje czekolada?
Powstawanie czekolady zaczyna się na drzewie. To na drzewach kakaowych, które rozwijają się w warunkach równikowych, rosną owoce, z których następnie można przygotować ten przysmak. Osiągają one do ok. 30 cm długości, a wewnątrz znajdują się białe, miąższowe ziarna. Najwięksi producenci kakao na świecie to Wybrzeże Kości Słoniowej, Ghana, Ekwador i Brazylia.
Po wydobyciu ziaren z owoców poddaje się je fermentacji (ok. 5-7 dni), co pozwala na rozwiniecie się charakterystycznych dla kakao aromatów i smaków, zmniejsza goryczkę, a ziarna zyskują brązowy kolor. Następnie są prażone, oddziela się ich łuski, a wnętrze ziaren jest miażdżone. Z półpłynnej miazgi można utworzyć masło kakaowe, proszek kakaowy oraz – po prostu – czekoladę. Przy wyborze tej ostatniej opcji można dodać do niej również dodatki, które poprawiają lub lekko zmieniają jej smak.
Jakie są najpopularniejsze rodzaje czekolady?
W tym momencie wydziela się cztery główne rodzaje czekolady:
- czekoladę gorzką / deserową,
- czekoladę mleczną,
- czekoladę białą,
- czekoladę różową (Ruby).
Ponadto do każdego podstawowego rodzaju można dodawać elementy, które zmieniają jej smak czy konsystencję, np. orzechy, bakalie, suszone owoce, cukierki, karmel, alkohol, ziarna itd.
Czekolada gorzka czy deserowa?
Czekolada gorzka i deserowa to stwierdzenia często stosowane zamiennie, choć producenci czekolady stosują tu pewne rozróżnienie. Co do zasady, obydwa rodzaje to czekolada bez dodatku mleka i podwyższoną zawartością kakao.
Czekolada deserowa co do zasady zawiera więcej cukru i ok. 30-50% masy kakaowej. Jest łagodniejsza w smaku, niż gorzka. Często używa się jej do domowych wypieków. To dobry wybór dla osób, które lubią głęboki smak kakao, ale niekoniecznie przepadają za jego goryczką.
Czekolada gorzka zawiera od ok. 50% masy kakaowej aż to nawet 99%. W składzie powinna znajdować się masa kakaowa, tłuszcz kakaowy i niewielka ilość cukru lub zupełnie jego brak. Nie powinno się w nim znajdować mleko lub żadne inne dodatki podobnego rodzaju. Jest ceniona przez koneserów oraz przez profesjonalnych kucharzy. Przydaje się do przygotowania ganache, pralin czy musów czekoladowych.
Czekolada mleczna – najpopularniejszy rodzaj czekolady
Czekolada mleczna to dla wielu ta ulubiona. I nie ma się czemu dziwić! Jej delikatny smak, zwykle połączony ze słodkim cukrem i delikatnym mlekiem tworzy połączenie, obok którego mało kto może przejść obojętnie.
Ten rodzaj czekolady powstał na przełomie XIX i XX wieku w Szwajcarii. To, co ją wyróżnia od czekolady gorzkiej i deserowej to dodatek mleka. Według norm Unii Europejskiej musi się w niej znajdować minimum 25% masy kakaowej, ale w produktach naprawdę wysokiej jakości ta zawartość może być zdecydowanie wyższa (np. 50%). W sklepowych czekoladach jest to zazwyczaj ok. 30%. W składzie zwykle znajduje się cukier oraz mleko lub też śmietanka czy mleko skondensowane albo mleko w proszku. Takie dodatki sprawiają, że ma ona jaśniejszy smak.
Oczywiście istnieją tabliczki czekolady mlecznej zupełnie bez dodatku cukru – tak tworzone są czasem czekolady premium z niewielkich manufaktur. Jeśli w składzie znajduje się jednak dalej mleko i masa kakaowa w odpowiednim stężeniu w dalszym ciągu można uznać ją za czekoladę mleczną.
Czy czekolada biała to czekolada?
Według niektórych osób czekolada biała wcale czekoladą nie jest. Dlaczego? To przez brak zawartości kakao w składzie. Bazuje ona, a przynajmniej powinna basować na tłuszczu kakaowym, do którego dodaje się cukier i mleko (lub mleko skondensowane, mleko w proszku, śmietankę itd.).
Taka czekolada powinna zawierać co najmniej 20% tłuszczu kakaowego, 14% składników mlecznych oraz powinna maksymalnie ograniczać ilość tłuszczów innych, niż kakaowe. Zwykle jest ona bardzo słodka i mleczna w smaku, bez typowej dla czekolady (kakao) goryczki.
Biała czekolada zaczęła powstawać w latach 20. XX wieku. Pierwsza tabliczka trafiła na rynek w 1936 roku. Jej produkcję rozpoczęto, aby wykorzystać masę kakaową, która pozostawała po wyprodukowaniu kakao i czekolad klasycznych.
Najnowszy rodzaj czekolady, czyli różowa czekolada Ruby
Różowa czekolada, znana również jako Ruby, to najnowsze osiągnięcie w świecie czekolady. Jej oficjalna premiera miała miejsce w Szanghaju w 2017 roku. Do tworzenia jej wykorzystuje się specjalną odmianę ziaren, które przechodzą bardzo specyficzny proces przygotowania, dzięki czemu uzyskuje ona swój naturalnie różowy kolor. Zazwyczaj do przygotowania tabliczek używa się – poza masą kakaową i tłuszczem – cukru oraz mleka. Ma ona charakterystyczny, owocowy smak, mimo że w jej składzie nie ma owoców jako takich.
Czekolada Ruby jest wciąż dość droga i niezbyt popularna. Zwykle nie da się jej zakupić w markecie. Jednakże można kupić ją w tabliczkach marek premium, używa się jej również do wyborów cukierniczych, pralin, deserów itd.
Co można dodać do czekolady?
Każdy rodzaj czekolady ma konkretne składniki, które musi zawierać. Czasem jednak do tabliczek dodaje się inne produkty. Często używa się aromatów, np. waniliowego, aby podkreślić i poprawić walory smakowe tabliczki. Ponadto istnieją różne dodatki, takie jak:
- orzechy,
- owoce suszone i kandyzowane,
- karmel,
- pokruszone ciasteczka, chrupki,
- żelki,
- wiórki i mleko kokosowe,
- kwiaty jadalne,
- przyprawy,
- sól morską,
- likier.
Jakich składników unikać w czekoladzie?
Istnieją składniki, które dodaje się do czekolady, aby wypełnić czymś tabliczkę, lub poprawić jej konsystencję, mimo że obniża to jej jakość. Dotyczy to zwłaszcza tych tańszych produktów. Zwykle są to różnego rodzaju tłuszcze pochodzenia innego, niż kakaowiec. Zwracaj więc uwagę na skład czekolady i unikaj takiej, która zawiera olej palmowy, rafinowany tłuszcz kokosowy czy tanie tłuszcze roślinne różnego rodzaju. Staraj się ograniczać też sięganie po czekoladę z wysoką zawartością tłuszczu, a także unikać produktów ze sztucznymi barwnikami, utwardzonymi tłuszczami, ze skrobią modyfikowaną, gumą arabską czy gumą guar.