Porcelana jest jednym z najszlachetniejszych materiałów wykorzystywanym do tworzenia sztuki użytkowej. Jej subtelność i trwałość od setek lat inspirują do tworzenia niezwykłych kompletów zastawy stołowej. Odkryj fascynujący świat ceramiki i dowiedz się jakie zastosowanie ma porcelana w dzisiejszym świecie oraz dlaczego warto mieć ją w swoim domu!
Porcelana to wyjątkowy materiał
Poznaj z bliska niezwykły i magiczny świat jednego z najdelikatniejszych, a przy tym najtrwalszych materiałów, dowiedz się jak powstaje i co to jest porcelana.
Jej historia to fascynująca droga sięgająca naprawdę odległych czasów. Aby lepiej zrozumieć jej zastosowanie i poznać jej tajemnice i zalety warto przyjrzeć się bliżej dziejom porcelany. Zacznijmy od początku.
„Białe złoto”, czyli co to jest porcelana
Porcelana jest jednym z bardziej szlachetnych materiałów ceramicznych, który charakteryzuje się delikatnością, wysoką jakością i niezwykłą trwałością. Wykonana jest z różnych odmian gliny wypalanej w bardzo wysokich temperaturach. W skład porcelany wchodzi glinka kaolinowa, skaleń oraz kwarc. Znana ze swojego niezwykłego białego koloru, w dawnej Europie nazywana była „białym złotem”, jako że jej wartość porównywana była do tego kruszcu.
Jeżeli wybierasz się na ślub, to porcelana na prezent ślubny to wyjątkowy pomysł, które na pewno ucieszy parę młodą!
Historia porcelany ma około 2000 lat. Aby ją odkryć, należy przenieść się do Chin, do czasu rządów dynastii Ming, w czasie których powstały pierwsze porcelanowe wyroby. Przez setki lat Chińczycy rozwijali technikę wypalania ceramiki – powstawać zaczęły słynne porcelanowe wazy, które są obecnie jednymi z najcenniejszych eksponatów w kolekcjach porcelany na świecie. Do Europy wieść o właściwościach tego materiału przypłynęła wraz z Marco Polo w XIII wieku, choć technologia produkcji pozostawała tajemnicą Chin. Mimo tego wielu europejskich ceramików metodą prób i błędów szukało sposobu na odtworzenie chińskiej porcelany. W związku z czym w 1709 roku powstała pierwsze europejskie porcelanowe naczynie. Dlaczego tak późno? Warto postawić tutaj istotne pytanie o tajemnice procesu wypalania, szeroko rozumianą sztukę ceramiczną i zastanowić się nad zasadniczym podziałem: ceramika a porcelana.
Ceramika to nie materiał, a w pewnym sensie grupa różnorodnych materiałów, do których zalicza się porcelana. Wyróżnia się ona składem i właściwościami – nie bez powodu jest uznawana za jej najszlachetniejszy rodzaj.
Ceramika a porcelana — jak je rozróżnić?
Ceramika jest ogólnym terminem obejmującym wiele materiałów ceramicznych. Jej skład może być różny, w zależności od rodzaju zastosowanej gliny oraz dodatków. Tymczasem w przypadku porcelany jej głównym składnikiem jest kaolinit, rodzaj gliny uboższej w zanieczyszczenia oraz o jednolitej, krystalicznej strukturze. Porcelana zawiera mniej dodatków i ma bardziej jednolity skład chemiczny co m.in. pozwala na uzyskanie niezwykłej, białej barwy, a także na stworzenie unikatowych, cieniutkich, lecz wciąż trwałych naczyń, które przepuszczają światło.
Kolejną różnicą jest sam tajemniczy proces wypalania. Porcelana wymaga wyższej temperatura wypalania, która osiąga wartość na poziomie 1200-1400°C. Dokonując zatem wyboru: ceramika a porcelana, rozważamy różnicę między produktami stworzonymi z materiałów o odmiennych właściwościach, a także zastosowaniu.
Zalety porcelany – dlaczego warto mieć ją w domu i jakie zastosowanie ma porcelana?
Porcelana jest z pewnością jednym z najbardziej tradycyjnych, a zarazem szlachetnych materiałów. Jakie zastosowanie ma porcelana? Przede wszystkim ma ona zastosowanie w produkcji takich artykułów jak elementy dekoracyjne, biżuteria, produkty sanitarne czy wreszcie słynna zastawa stołowa. Porcelana dzięki niezwykłemu procesowi tworzenia ma wiele zalet, ale najistotniejsza wydaje się jej długowieczność. Jak już wspominaliśmy materiał ten od setek lat używany jest do tworzenia najpiękniejszych elementów zastawy stołowej. Porcelanowe naczynia marki Gerlach tworzone są natomiast z wyjątkowej odmiany porcelany – Royal Ivory Porcelain, w której skład wchodzą wyłącznie naturalne i w pełni wegańskie surowce. Jej unikatowa barwa w odcieniu kości słoniowej, uzyskiwana jest w masie, a nie poprzez szkliwienie co czyni ją wyjątkowo trwałą i urodziwą.
Rola, jaką pełni w domu porcelanowa zastawa ma wymiar nie tylko praktyczny. Łączy bowiem ducha tradycji ze współczesnością, i tak było na każdym etapie jej historii. Zastawa stołowa towarzyszy nam na co dzień i podczas najważniejszych uroczystości w życiu. Obecna jest z nami podczas świąt, urodzin, a także w innych szczególnych momentach. Tworząc niezwykłe kompozycje z porcelanowych elementów buduje się zaczarowany świat, do którego zaprasza się bliskich. Nakrywając do stołu elegancką zastawę, warto wiedzieć co to jest porcelana i dlaczego wnosi do pomieszczenia tyle harmonii i uroku. Co wchodzi w skład porcelanowej zastawy obiadowej? Jest to zbiór wszystkich elementów, które znajdują się na stole i pełnią funkcję naczyń i narzędzi do jedzenia i picia. Sam sposób nakrycia zastawy zależy od naszych indywidualnych preferencji, gustu, a także charakteru okazji.
Porcelanowa zastawa obiadowa – jak nakryć do stołu?
To, który sposób i styl nakrycia wybierzesz zależy wyłącznie od Twojej fantazji. Z pewnością doskonałym natchnieniem będzie efektowny wygląd samych porcelanowych naczyń. Wszystko zależy od rodzaju posiłku, charakteru imprezy oraz miejsca. Piękne porcelanowe nakrycie ma bezpośredni wpływ na atmosferę przy stole. Jak nakryć do stołu?
Zacznij od tego, aby na każdym miejscu przeznaczonym dla gościa postawić talerz główny. Ułożenie poszczególnych naczyń zależy od kolejności i rodzaju planowanych dań, a także zawartości kompletu. Naczyń nie powinno układać jedno na drugim. Kolejne talerze wymienia się z każdym przybywającym daniem. Głębokie talerze należy ustawiać na podstawce. Przy talerzach bazowych powinien znajdować się komplet sztućców. Jeżeli do dania serwuje się pieczywo należy podać osobny mały talerzyk i postawić go po lewej stronie.
Pamiętaj o tym, żeby każdy gość siedzący przy stole miał odpowiednio dużo miejsca. Zaleca się, aby każda osoba miała wyznaczone ok. 60 cm miejsca przy stole wyłącznie dla siebie. W wypadku sztućców do standardowego, trzydaniowego posiłku należy podać: łyżkę do zupy, nóż, widelec, widelczyk oraz łyżeczkę deserową. Sztućce układa się po obu stronach talerza bazowego w kolejności podawanych potraw, licząc od zewnątrz nakrycia. Ostrze noża ułożonego po lewej stornie powinno być skierowane do wewnątrz. Obok niego po lewej stornie powinna być ułożona łyżka. Widelec natomiast bezwzględnie znajduję się po stronie prawej. W przypadku dania bez bez zupy widelec i nóż mogą być ułożone razem po prawej stornie, przy czym bliżej talerza znajduje się widelec, a następnie nóż ponownie z ostrzem skierowanym w stronę brzegu talerza. Sztućce deserowe mogą być ustawione równolegle do krawędzi stołu nad talerzem. Jeśli na stole pojawia się pieczywo warto również podać dodatkowo widelczyk do masła. Umieszcza się go na bocznym talerzyku. do kawy powinna być przy filiżance i spodeczku.
Porcelana obecna jest w naszym życiu na co dzień i od święta. Łączy pokolenia przy rodzinnym obiedzie i cudownie zdobi najistotniejsze uroczystości. Piękne formy, małe dzieła sztuki, które sprawiają, że rzeczywistość jest jeszcze piękniejsza!