Sekator jednoręczny kowadełkowy
Jesień w ogrodzie to czas przygotowań do zimy, których nie warto zaniedbać. To od tego, w jakim stanie zostawisz swoje grządki, drzewa i krzewy może zależeć to, jak będzie wyglądał Twój ogród wiosną. Zadbaj więc o swoje otoczenie i sprawdź, co koniecznie musisz zrobić przed przyjściem przymrozków.
Jesień w ogrodzie – lista podstawowych zadań
Nim nadejdzie zima, warto przygotować sobie listę zadań do wykonania w ogrodzie. Wśród nich znajduje się:
- Przycinanie i porządkowanie roślin;
- Sadzenie roślin cebulowych;
- Ochrona roślin wrażliwych przed mrozem;
- Przygotowanie trawnika;
- Sadzenie drzew i krzewów;
- Zbiory plonów.
Każde z tych zadań wymaga innego rodzaju narzędzi ogrodniczych i wiedzy, która pozwoli Ci odpowiednio zadbać o ogród. Sprawdź, w co musisz się zaopatrzyć, nim przejdziesz do ich wykonywania!
Jesienne przycinanie roślin w ogrodzie
Jesienią w ogrodzie konieczne jest przycięcie roślin. Dzięki temu sprawisz, że będą lepiej rosły. Ważne jest to, aby usunąć z drzew i krzewów suche pędy, które ograniczają dostęp do światła. Ponadto usunięcie części żywych gałęzi odmładza rośliny i sprawia, że wiosną będą lepiej rosły.
Rośliny należy przycinać od września do listopada, najlepiej jakiś czas przed przymrozkami – rany będą potrzebowały chwili, aby się zagoić. Jesienią koniecznie przytnij:
- byliny, takie jak lawenda, jeżówki i piwonie (usuwaj części naziemne, zostawiając ok. 5 cm nad ziemią);
- kwitnące latem krzewy, np. budleję, hortensję (nie wykonuj radykalnego cięcia, pełne przycinanie pozostaw na wiosnę);
- pnącza, takie jak wiciokrzew i bluszcz;
- drzewka owocowe (najlepiej zrób to zaraz po zbiorach, nie rób tego radykalnie).
Zwróć uwagę na to, aby usunąć wszystkie martwe lub chore pędy.
Jakich roślin nie należy przycinać jesienią?
Jesienią nie przycinaj krzewów, które kwitną wiosną. Drzewka owocowe mocniej należy przycinać późną zimą lub wiosną, kiedy rośliny są jeszcze w stanie stagnacji. Bardzo uważaj również na magnolie. Są one wrażliwe na cięcie, dlatego najlepiej robić to w kwietniu. Unikaj też mocnego przycinania krzewów iglastych.
Jakie sekatory wybrać do przycinania roślin?
Aby przycinać rośliny w ogrodzie, zaopatrz się w sekatory. Warto pamiętać, że istnieją różne ich rodzaje i mają one różne zastosowania. Sekatory nożycowe posiadają dwa ostre ostrza, co pozwala na wykonanie czystych cięć, a co za tym idzie – na stworzenie stosunkowo niewielkich ran, które będą się dobrze goić. Taki sekator dobrze sprawdzi się do przycinania żywych roślin. Z kolei sekator kowadełkowy lepiej nadaje się do przycinania suchych pędów.
Warto też zwrócić uwagę na to, jakie rośliny będziesz przycinać. Do niewielkich krzewów, np. do róż, najlepiej sprawdzą się sekatory jednoręczne. Z kolei do przycinania drzewek postaw na sekatory dwuręczne.
Jak posadzić rośliny cebulowe w ogrodzie jesienią?
Jesień to idealny czas na sadzenie cebulek roślin. Większość należy sadzić pomiędzy wrześniem a październikiem. To, jak sadzić konkretne cebulki, zależy od ich gatunku. Mogą mieć one inne wymagania, jeśli chodzi o naświetlenie, nawodnienie, czy wymaganą glebę. Oto kilka rodzajów kwiatów cebulkowych, które możesz posadzić w tym okresie:
- tulipany (stanowisko słoneczne, przepuszczalna gleba);
- żonkile (stanowisko słoneczne lub półcieniste, są odporne na niskie temperatury);
- krokusy (stanowisko słoneczne lub zacienione);
- hiacynty (stanowisko słoneczne, żyzna gleba);
- szafirki (stanowisko słoneczne, lub w lekkim cieniu);
- czosnek ozdobny (stanowisko słoneczne, dobrze przepuszczalna gleba).
Warto stworzyć ciekawą kompozycję o harmonijnych kolorach. Postaraj się odpowiednio dobrać kwiaty. Uważaj jednak – wiele z tych gatunków jest potencjalnie trująca dla ludzi i zwierząt. Do sadzenia cebulek przyda Ci się zestaw niewielkich narzędzi, takich jak kultywator, czy łopatka.
Jakie rośliny warto osłonić przed mrozem na zimę?
Wiele gatunków roślin ozdobnych i owocowych jest dość delikatna i wrażliwa na mróz. Choć obecnie zimy w większości rejonów Polski są dość łagodne, nie należy bagatelizować zagrożenia i warto odpowiednio zadbać o rośliny. Zwróć szczególną uwagę na róże. Kopczykowanie pomoże Ci ochronić je przed zimnem. Do tego zadania przyda Ci się motyczka.
Takie rośliny jak hortensje, budleja, wrażliwe krzewy zimozielone czy młode drzewka owocowe warto ochronić przed mrozem, używając agrowłókniny, czyli specjalnego materiału tekstylnego, który przepuszcza powietrze i jednocześnie dobrze chroni przed mrozem. Oczywiście możesz użyć również naturalnych produktów, takich jak np. słoma.
Jeśli posiadasz w ogrodzie fuksje i dalie wykop ich cebulki i przechowuj w chłodnym, suchym miejscu.
Jak przygotować trawnik na zimę?
Jesień w ogrodzie oznacza również, że na zimę należy przygotować trawnik. Na przełomie października i listopada wykonaj ostatnie koszenie, zostawiając ok. 4-5 cm trawy. Nie może być zbyt krótka, ponieważ może przemarznąć, a z kolei zbyt długa będzie podatna na rozwój chorób grzybowych.
Nim spadnie śnieg koniecznie zgrab liście, ponieważ tworzą one wilgotne środowisko i mogą doprowadzać do wytwarzania się pleśni śniegowej. Możesz również napowietrzyć glebę przez jej nakłuwanie. Warto również nawieść trawnik substancją bogatą w fosfor i potas.
Jesienią możesz również dosiać trawę w miejscach, w których jej brakuje. Dzięki temu będzie mogła ukorzenić się przed zimą.
Posadź drzewa i krzewy na jesień
W tym okresie możesz posadzić wiele różnych gatunków drzew i krzewów. Tak samo jak w przypadku cebulek, konkretny okres sadzenia, czy wymagana przez rośliny gleba albo poziom nasłonecznienia może być różny, dlatego zawsze sprawdź to, nim zabierzesz się do pracy. W tym terminie jednak możesz wsadzić np.:
- kaliny;
- hortensje;
- tuje;
- porzeczki;
- agrest;
- jabłonki i grusze;
- śliwy;
- wiśnie i czereśnie;
- maliny;
- borówki amerykańskie.
Jakie plony zbiera się jesienią w ogrodzie?
W tym okresie dojrzewa wiele gatunków roślin. Dlatego warto wykonać zbiór, a następnie odpowiednio go zabezpieczyć. Jesienią w ogrodzie zbierać możesz np. dynie, marchewki, ziemniaki czy kapustę. Wymagać tego mogą również jabłka, gruszki, śliwki czy orzechy, a także zioła, takie jak mięta, melisa, tymianek czy lawenda.
Jeśli zbiór jest zbyt duży, aby od razu spożyć wyhodowaną żywność, koniecznie zadbaj o jej odpowiednie zabezpieczenie. Zioła możesz wysuszyć, a warzywa i owoce ułożyć w bezpieczny sposób, dostosowany do ich rodzaju, i przechowywać w chłodnym, suchym miejscu.
Jesień w ogrodzie – niech Cię nie zaskoczy!
Przygotowując się do jesiennych prac w ogrodzie koniecznie przygotuj listę zadań oraz potrzebnych narzędzi. Dzięki temu nic nie zaskoczy Cię w trakcie i porządki przebiegną szybko oraz sprawnie. Skorzystaj z oferty narzędzi ogrodowych marki Gerlach. Życzymy powodzenia w dbaniu o swoje rośliny!