Kiedy zimą warto podcinać winorośle? Sprawdź, czemu warto to robić regularnie. Spraw, by Twoja przydomowa uprawa rosła zdrowo i dobrze owocowała. Czym różni się podcinanie młodej, jednorocznej rośliny, od podcinania wieloletniej winorośli?
Czemu należy podcinać winorośl?
Niezależnie od tego, czy chodzi o winorośl, czy jabłoń, podcinanie pełni podobne funkcje. Pozwala na odmłodzenie rośliny, wymusza wypuszczenie świeżych pędów, a co za tym idzie, wzmaga owocowanie. Ponadto pozwala na usunięcie martwych pędów, przez co jest higieniczne dla rośliny i ułatwia kształtowanie jej.
Kiedy podciąć winorośl rosnącą w tunelu bądź szklarni?
Jeśli Twoja winorośl rośnie w tunelu bądź w szklarni, przycinanie należy przeprowadzić już w grudniu lub styczniu, dlatego, że jeśli po tych miesiącach rozpoczną się ciepłe dni, roślina zacznie wzrastać. Zaś cięcia należy przeprowadzić, nim to będzie miało miejsce. Postaraj się wybrać taki czas, kiedy pogoda przez najbliższe 2-3 dni będzie plusowa. Dzięki temu dasz winorośli czas na zasklepienie się pozostałości po odciętych gałęziach.
Kiedy podciąć winorośl rosnącą w gruncie zimą?
Winorośl rosnąca poza szklarnią bądź tunelem może rozpoczynać wegetacje nawet ponad miesiąc później, zależnie od warunków pogodowych. Wynika to m.in. z mocnego przymarznięcia ziemi, która nie pozwala roślinie na wzrost. Z tego powodu rośliny rosnące bez żadnej ochrony warto przycinać od połowy lutego do połowy marca, zależnie od warunków pogodowych.
Warto pamiętać o tym, że warunki pogodowe w Polsce są naprawdę bardzo różnorodne. W ciepłych miejscach kraju wegetacja może nastąpić nawet 2-3 tygodnie wcześniej, niż na terenach chłodniejszych, np. na wschodzie kraju, czy na terenach górskich.
Gdzie podcinać jednoroczne pędy winorośli?
Jednoroczne pędy winorośli należy podcinać, zostawiając tylko dwa pędy. Pęd należy skrócić mniej więcej na wysokości ok. 80 cm. Pierwsze cięcie nie jest cięciem formującym pień, a ma jedynie na zadaniu odświeżenie i wzmocnienie wzrostu pędu. Pień formuje się dopiero w kolejnych latach wzrostu rośliny.
Ze stworzonej rany nie powinna wypływać płyn, ponieważ oznacza to, że rozpoczął się już okres wegetacji rośliny. Jednak w przypadku jednorocznych pędów cięcia są zwykle proste, niewielkie i czyste, dlatego nie ma to aż takiego znaczenia.
Jak należy przycinać wieloletnie krzewy winorośli?
W trakcie przycinania wieloletnich krzewów winorośli należy zachować większą ostrożność. Owocujące rośliny mają bardziej rozbudowany system korzeniowy. Ponadto pobierają one więcej wody, dlatego zranienia są po prostu bardziej dotkliwe. Wówczas przytnij po prostu pędy na wysokości ok. 1-1,5 m, sprawdzając, czy okres wegetacyjny jeszcze się nie zaczął.
Jeśli z rośliny zaczyna wypływać płyn po nacięciu pędów, pod żadnym pozorem nie należy podcinać pnia winorośli. Jego średnica, a więc i rana są wówczas znacznie większe. Przez to rana może się długo zasklepiać. To z kolei doprowadzi do długotrwałego zasychania rany, a co za tym idzie, do znacznego osłabienia rośliny.
Ważne jest to, aby w trakcie podcinania takiej rośliny pozostawić przynajmniej część owocujących pędów, nazywanych łozami.
Jakimi narzędziami podcinać winorośl?
Jeśli chcesz podciąć swoją winorośl, koniecznie zaopatrz się w odpowiednie sekatory. Sekatory nożycowe doskonale sprawdzają się do podcinania żywych pędów, zaś kowadełkowe do usuwania tych wysuszonych. Ponadto warto dobrać je do rozmiarów pędów, np. te jednoręczne będą dobre do podcinania łozów, zaś dwuręcznymi w wygodny sposób podetniesz pień. W ofercie GERLACH znajdziesz:
- sekator nożycowy jednoręczny;
- sekator kowadełkowy jednoręczny;
- sekator nożycowy dwuręczny;
- sekator kowadełkowy dwuręczny.
Jeśli posiadasz co najmniej kilka winorośli w swoim ogrodzie, warto zaopatrzyć się we wszystkie, ponieważ to naprawdę ułatwi Twoją pracę.