Makaron z kurkami to pomysł na prosty, sezonowy obiad, który będzie smakował całej rodzinie. Aby go przygotować, zaopatrz się w wygodną patelnię. Pamiętaj też, aby wybierać wyłącznie składniki najwyższej jakości, ponieważ to w dużym stopniu wpływa na ostateczny smak dania. Przepis został stworzony przez Adama Borowicza.
Co jest potrzebne na makaron z kurkami?
- 200 g makaronu spaghetti
- 150 g kurek
- 80 g chudego boczku
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 150 ml śmietanki 18%
- sól
- pieprz
- oliwa do smażenia
- garść pietruszki
Jak przygotować makaron z kurkami?
Makaron ugotuj w osolonej wodzie według przepisu na opakowaniu. Cebulę pokrój w kostkę, rozgrzej patelnię i zeszklij warzywo na odrobinie oliwy. Boczek pokrój w paseczki i dorzucić do cebuli, smaż przez około 5 minut aż boczek się wytopi, nadmiar tłuszczu odlej.
Następnie dodaj przeciśnięty przez wyciskacz czosnek. Kontynuuj smażenie przez minutę. Kurki włóż do miski, posyp solą, zalej wrzątkiem, delikatnie poruszaj łyżką, odczekaj chwilę, aż piasek opadnie na dno i wyłów kurki łyżką cedzakową. Czynność powtórz trzy razy, aby mieć pewność, że kurki są już czyste.
Tak oczyszczone dodaj na patelnię i razem z pozostałymi składnikami smaż przez około 5 minut. Następnie dolej śmietankę i gotuj sos na małym ogniu około 10-15 minut, aż powstanie lekko gęsty sos. Dopraw solą i pieprzem wedle uznania, oraz dodaj posiekaną natkę pietruszki. Do sosu dodaj odcedzony makaron, dokładnie wymieszaj do momentu połączenia składników.
Tak przygotowane danie jest gotowe. Możesz podawać je na eleganckiej porcelanie.
Kiedy jest sezon na kurki?
Sezon na kurki zaczyna się mniej więcej w czerwcu i trwa do końca listopada. To, czy można je znaleźć w lasach zależy również od wilgotności – grzyby nie rosną najlepiej w okresie suszy. Pamiętaj też, że zawsze możesz je zakupić!
Jaki makaron zamiast spaghetti?
Jeśli nie przepadasz za makaronem spaghetti, możesz oczywiście wybrać dowolny inny. Doskonale sprawdzą się te, które dobrze zbierają sosy, np. makaron typu kokardki. Makarony zwykle mają bardzo podobne do siebie składy i smak, wpływając głównie na konsystencje dania, dzięki czemu możesz dostosować ją do swoich własnych potrzeb.
Jaka jest pełna nazwa grzybów kurki?
Kurka to tak naprawdę pieprznik jadalny. Jest jednak znany również pod innymi nazwami, takimi jak liszka, łasiczka, czy stągiewka.
Autor przepisu:
Adam Borowicz
Adam Borowicz – kucharz ze Śląska, popularny vloger, autor i gospodarz wielu znanych programów kulinarnych m.in. „To je Borowicz" w TVP oraz „Co je Borowicz na Śląsku" na antenie Canal+ Kuchnia. Charyzmatyczna postać i wymagający juror (możecie kojarzyć go m.in. z jury I edycji „Family Food Fight. Pojedynek na smaki"), który obecnie inspiruje kulinarnie w programach grupy mediowej Polsatu. Łączy pasję i pracę — w poszukiwaniu nowych smaków odwiedził ponad 40 krajów. Bardzo ceni różnorodność kuchni świata, ale kocha również śląskie smaki, tworząc z nich wyśmienite sezonowe dania.