ASSIST Sekator dwuręczny kowadełkowy
Kiedy przycinać maliny? W jaki sposób należy to zrobić, aby krzew rósł bujnie i dawał obfite owoce? Dowiedz się też, jakie akcesoria ogrodowe będą Ci do tego potrzebne. Przygotuj się na lato i zadbaj o swój ogród.
Dlaczego należy przycinać maliny?
Przycinanie malin może bardzo pozytywnie wpłynąć na ich wzrost oraz na obfitość owocowania. Usunięcie starszych pędów nie tylko pobudza krzewy, ale również pozwala na ograniczenie rozpowszechniania się chorób, jeśli któreś z gałązek były zarażone, a także sprawia, że do większej części owoców będzie docierało światło. Ponadto ułatwia to zbiory, ponieważ zbyt gęste rośliny nie są szczególnie „poręczne”. Warto też pamiętać o tym, że bez przycinania maliny mogą się dość mocno rozprzestrzeniać, ponieważ są to szybko rosnące krzewy. Przycinanie pozwoli na kontrolę ich wzrostu i ukierunkowanie ich w preferowanym kierunku.
Kiedy przycinać maliny?
Jak w przypadku większości roślin, jak i w przypadku malin pierwsze cięcie wykonuje się wiosną. Najwcześniej przycina się maliny jesienne, bo na przełomie lutego i marca. Dotyczy to też malin powtarzających owocowanie. Maliny letnie przycinaj na przełomie marca i kwietnia.
W ich przypadku najważniejsze cięcie jednak przeprowadza się po owocowaniu – późnym latem lub jesienią, zależnie od tego, w jakim czasie miały miejsce zbiory.
Czym przycinać maliny?
Do przycinania malin przydadzą się przede wszystkim sekatory ogrodowe. Na rynku można je znaleźć w wielu rozmiarach i rodzajach, a to, jakie konkretnie będą Ci potrzebne będzie zależne od tego, jak wygląda Twój krzew malin. Sekatory jednoręczne powinny być wystarczające w przypadku większości z nich, jednak jeśli np. masz mocno rozrośniętą uprawę, która rośnie wysoko i w trudno dostępnych miejscach, dwuręczne mogą być również przydatne. Ponadto zwróć uwagę na to, czy kupujesz sekator kowadełkowy, czy nożycowy. Ten drugi jest najlepszy do przycinania żywych gałęzi.
W większości przypadków do przycinania malin nie będą potrzebne piły ogrodnicze, jednak jeśli chcesz przyciąć roślinę bardzo nisko, a jej pęd jest gruby, wówczas warto mieć ją pod ręką.
Jak przycinać maliny?
Najmocniejsze przycinanie malin ma miejsce po ich przycinaniu, czyli latem lub jesienią. Wówczas robi się to naprawdę mocno (podobnie jak w przypadku róż wiosną), przycinając wszystkie pędy tuż przy ziemi. Jednakże takie przycinanie oznacza, że roślina do jesieni wypuści kolejne pędy. To ważne, ponieważ dzięki temu odpowiednio wzmocni się przed nadejściem mrozów, jednak wiosną często wykonują się z tego powodu dodatkowe cięcie. Należy wówczas zostawić kilka najsilniejszych pędów i zadbać o to, by te nie zasłaniały się nawzajem, nadając krzewowi odpowiedni kształt.
Pamiętaj, że maliny warto przycinać też w sezonie, usuwając martwe czy schorowane części. Możesz również co jakiś czas je przerzedzić, jeśli widzisz, że np. niektóre owoce nie mają dostępu do światła.
Maliny przycinaj delikatnie pod skosem, dbając o to, by rana była czysta i o jak najmniejszej powierzchni. Wykorzystuj do tego wyłącznie ostre i czyste narzędzia. Warto przynajmniej co kilka cięć przetrzeć ostrze alkoholem.
Co zrobić, gdy maliny rosnąc zbyt gęsto?
Przycinanie zbyt gęsto rosnących pędów to jedno, ale warto zwrócić uwagę na to, że te krzewy często wypuszczają pędy korzeniowe. W związku z tym mogą same się zagęszczać i doprowadzić do sytuacji, w którym opieka nad nimi będzie po prostu utrudniona. Wówczas mogą przydać Ci się szpadle ogrodowe. Jeśli pędy się zakorzenią, warto je wykopać i przesadzić w inne miejsce.
Ponadto, jeśli nie chcesz, by maliny zbyt mocno się rozprzestrzeniały, warto zastosować bariery korzeniowe. Wkopane na głębokość ok. 40-60 cm bariery nie pozwolą krzewom na przemieszczanie się dalej, dzięki czemu zachowasz odpowiedni wygląd swojej plantacji.
Co zrobić po przycięciu malin?
Przycięcie malin początkowo osłabia roślinę. Dlatego też warto o nią wówczas odpowiednio zadbać. Ważne jest nawożenie krzewów. Wiosną warto użyć nawozów organicznych, takich jak kompost, by lepiej rosły i dały dobre plony. Po zbiorach i po przycięciu użyj zaś nawozu bogatego w potas, aby roślina mogła się zregenerować i przygotować do zimy.
Pamiętaj też, aby regularnie podlewać maliny, szczególnie w okresie suszy. Możesz też wyłożyć ściółką miejsca pod roślinami, aby gleba na dłużej pozostała mokra.
Jakie odmiany malin wybrać do ogrodu?
Odmian malin jest naprawdę dużo i to, jakie wybierzesz, zależy w dużej mierze od Twoich preferencji. Możesz postawić na kilka rodzajów, które dają owoce w różnym terminie.
Maliny letnie, owocujące na pędach dwuletnich, zapewnią Ci wcześniejsze zbiory. Możesz wybrać polską odmianę Laszka, która charakteryzuje się dużymi, słodkimi owocami i jest odporna na choroby. Jeśli zaś zależy Ci na unikatowym smaku, postaw na odmianę Tulameen, jednak pamiętaj, że może ona wymagać większej uwagi.
Wśród popularnych malin jesiennych znajdziesz na przykład Polkę, odmianę o dużych i obfitych owocach albo Polanę, która również sprawdzi się w większości ogrodów.
Ciekawe są również maliny o specyficznych kolorach owoców. I tak na przykład Jewel daje charakterystyczne, ciemne owoce, a Golden Queen czy Poranna Rosa – żółte.
Mamy nadzieję, że ten poradnik pomoże Ci w opiece nad Twoimi krzewami malin!