Pączki to tradycyjny deser, który przygotowuje się przynajmniej raz do roku. Są dość czasochłonne do wykonania, jednak naprawdę warto spróbować zrobić je samodzielnie. Warto zaopatrzyć się w głęboką patelnię lub w niski garnek. Dzięki temu usmażysz wygodnie pączki, nie zużywając nadmiernej ilości tłuszczu.
Co jest potrzebne na tradycyjne pączki?
- 500 g mąki pszennej
- 250 ml mleka (ciepłego)
- 4 żółtka
- 40 g cukru
- 50 g świeżych drożdży
- 50 g masła
- szczypta soli
- 2 łyżki spirytusu albo rumu
Nadzienie pączków:
- Ulubiona marmolada
Składniki do smażenia:
- 1 l smalcu lub oleju roślinnego
Składniki na lukier:
- 2 łyżki soku z cytryny
- 250 g cukru pudru
Jak przygotować pączki?
Podgrzej lekko mleko tak, aby nie było zbyt gorące. Dodaj do niego łyżkę cukru, pokruszone drożdże i łyżkę mąki. Dobrze wymieszaj ze sobą składniki, a następnie przykryj naczynie ścierką i odstaw w ciepłe miejsce na ok. 15 minut.
W oddzielnej misce przygotuj mąkę, dodaj do niej szczyptę soli, wcześniej przygotowany zaczyn, żółtka, resztę cukru oraz 2 łyżki spirytusu albo rumu.
Wymieszaj ze sobą wszystkie składniki i wyrabiaj je, aż wszystkie się ze sobą połączą, tworząc gładką masę. Na koniec dodaj roztopione masło (powinno być wystudzone). Wyrobione ciasto pozostaw w misce, przykryj je ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na około godzinę, aby urosło (możesz również wstawić miskę do piekarnika, ale temperatura w nim nie może przekraczać 40 stopni).
Po tym czasie wyjmij je z miski i rozwałkuj na stolnicy (warto wcześniej posypać ją mąką, podobnie jak wałek, ponieważ ciasto jest klejące). Grubość ciasta powinna mieć ok. 1-2 cm grubości. Z tak przygotowanego ciasta wykrawaj równe krążki (np. za pomocą szklanki). Każdy krążek lekko spłaszcz w dłoniach i na środku umieść nadzienie. Następnie sklej ciasto, formując z niego kulkę. Ostaw pączki na ok. 30 minut.
Przygotuj większy garnek, rozgrzej w nim smalec lub olej. Temperatura tłuszczu do smażenia powinna wynosić ok. 175 stopni. Smaż pączki partiami po kilka sztuk, po 2 minuty z każdej strony. Wyjmuj je łyżką cedzakową i układaj na talerzach wyłożonych papierowymi ręcznikami.
Ostudzone pączki możesz udekorować lukrem albo posypać cukrem pudrem.
Jak zrobić lukier na pączki?
Wymieszaj cukier puder z sokiem z cytryny tak, aby konsystencja była gładka i bez grudek. Jeśli lukier jest zbyt gęsty, możesz dodać do niego nieco więcej soku, a jeśli zbyt rzadki – cukru pudru.
Pączki najlepiej smakują świeże. Smacznego!
Kiedy powstały pączki?
Pierwsze wypieki cukiernicze przypominające pączki powstały już w starożytnym Rzymie. W Polsce, w wersji słodkiej, pojawiły się w XVI wieku. Kulisty kształt pojawił się zaś z początkiem używania drożdży w kuchni, co nadało im puszystości. Taki początek jest znany w kraju od ok. XVIII wieku.
Z czym można podać pączki?
Pączki można podawać zarówno na słodko, jak i na wytrawnie. Dobrze sprawdzą się z marmoladą, z dżemem, z kremem czekoladowym, bądź ze słonym karmelem. Doskonale smakują również z masą grzybową – w tej wersji mogą sprawdzić się w trakcie świąt Bożego Narodzenia.
Co lepiej użyć – smalec czy olej roślinny?
Olej roślinny jest nieco zdrowszą alternatywą, jednak to smalec nadaje pączkom wyjątkowego smaku. Dlatego też jeśli zależy Ci właśnie na nim, postaw na smalec.