Pasztet z gęsiny warto przygotować na szczególną okazję, taką jak święta czy spotkanie z dawno niewidzianymi członkami rodziny. Aby go przygotować potrzebna niewielka gęś, którą warto nabyć z ekologicznego, sprawdzonego źródła. Stwórz ten przepis, wykorzystując wysokiej jakości garnki Gerlach.
Co jest potrzebne na pasztet z gęsi?
- 1 mała gęś (około 2 kg)
- Wątróbka z gęsi
- 40 dag wątróbki cielęcej
- 30 dag słoniny
- 1 łyżka masła
- 2 duże cebule
- 1 łyżka bułki tartej
- 5 jajek
- 1 czerstwa bułka pszenna
- 1 marchewka
- 1 pietruszka
- 1 seler
- Majeranek
- Gałka muszkatołowa
- Mielone ziele angielskie
- 2 liście laurowe
- 3 ziela angielskie
- Sól i pieprz
Jak zrobić pasztet z gęsiny?
Umyj gęś pod bieżącą wodą, włóż ją do garnka i zalej wodą (zamiast garnka możesz również użyć brytfanny GRANITEX). Obierz marchewkę, pietruszkę, seler i dodaj je do garnka razem z gęsią. Umieść w nim również liście laurowe, ziele angielskie oraz dopraw solą i pieprzem. Mięso gotuj do momentu, aż będzie miękkie.
Ugotowaną gęś wyjmij z garnka, wystudź i zmiel w maszynce razem ze słoniną. Obierz cebulę i pokrój ją na małe kostki. Następnie podsmaż ją na patelni razem z wątróbką cielęcą oraz wątróbką z gęsi. Polecamy do tego patelnię Gerlach GRANITEX 28 cm z powłoką ceramiczną.
Całą zawartość patelni zmiel w maszynce razem z ugotowanymi wcześniej warzywami – marchewką, pietruszką i selerem. Na koniec przełóż powstałą masę do gęsiny, dodaj przyprawy, jajka oraz namoczoną i odciśniętą bułkę pszenną. Całość dokładnie wymieszaj.
Nagrzej piekarnik do 180°C. Przygotuj formę do pieczenia pasztetu np. keksówkę Gerlach SMART. Posmaruj ją masłem i posyp bułką tartą. Umieszczając masę pasztetową w formie, postaraj się nie wypełniać jej po brzegi. Najlepiej, jeśli masa zmieści się w ¾ wysokości formy, ponieważ pasztet urośnie w piekarniku.
Pasztet zapiekaj przez około godzinę. Po tym czasie wyjmij go z piekarnika, wystudź, a następnie pokrój na grube plastry. Pasztet z gęsiny doskonale smakuje ze świeżym, chrupiącym pieczywem oraz żurawiną.
Ile waży gęś?
Największe dorosłe gąsiory ważą nawet do 12 kg. Często gęsi mięsne ważą ok. 6,5 kg. Wybierając jednak mięso do pasztetu, warto postawić na mniejszy i nieprzerośnięty drób. Mięso z niego będzie zdecydowanie bardziej smaczne.
Po co dodawać do pasztetu z gęsi inne rodzaje mięsa?
Do pasztetu z gęsi warto dodać inne rodzaje mięsa, które po prostu nadadzą mu głębi smaku. Gęś jest dość chuda, dlatego np. dodanie boczku pozwoli na lepsze rozprowadzanie się smaku. Pamiętaj, że to właśnie tłuszcz odpowiada za odpowiednie przenoszenie go.
Jakie garnki wybrać do gotowania gęsi?
Do gotowania gęsi dobrze sprawdzą się wysokiej jakości garnki z grubym dnem. Warto również zwrócić uwagę, aby w ich pokrywkach znajdował się system odcedzania, który znacznie ułatwia pracę. Możesz wybrać na przykład garnki PRESTIGE PLUS.