Karnawał to czas wielkich przyjęć, tanecznych zabaw i wyjątkowej atmosfery. Od wieków, ten przedwiosenny czas kojarzy się z radością i obfitością. Dowiedz się jak przeżyć karnawał, aby był prawdziwie niezapomniany i poznaj niezwykłe przepisy na efektowne przekąski, które muszą pojawić się na karnawałowym stole!
Karnawałowe przyjęcie
Karnawał sprawia, że codzienność zmienia swoje oblicze. Szare ulice stają się pełne życia i kolorów, sale balowe brzmią muzyką, a ludzie z różnych zakątków świata tanecznym krokiem wchodzą w długi okres nowego roku. Przyjęcia karnawałowe są jedną z najbardziej popularnych form uczczenia tego czasu. Kluczem do sukcesu udanego przyjęcia jest radość, muzyka i oczywiście pyszne jedzenie.
Niezależnie od tego czy organizujesz wielki bal, czy też kameralne przyjęcie karnawałowe w domu, ważne, aby zaplanować proste i efektowne przekąski.
Jedzenie odgrywa ważną rolę podczas przyjęć, wpływa na ogólny przebieg i organizację, a także na atmosferę. Dobór potraw, a także ich prezentacja mają bezpośredni wpływ na klimat przyjęcia.
Kolorowe i bogate przekąski mogą być piękną karnawałową dekoracją!
Przekąski, które rozświetlą każde przyjęcie
Zabawa karnawałowa to nie tylko słynne maski, przebrania i taneczna muzyka. To też kulinarne doznania, które wpływają na atmosferę i odbiór całego przyjęcia. Doskonałą formą podania jedzenia podczas balu i przyjęcia są przekąski, które eliminują potrzebę siedzenia i formalnego spożywania posiłku. Goście bardzo cenią sobie taką swobodę podczas przyjęcia. Dodatkowo przekąski zazwyczaj są efektowne, lekkie i zaspokajają rozmaite gusta kulinarne.
Podczas przyjęć karnawałowych wiodącym tematem jest taniec, a stół zastawiony przekąskami pozwala gościom na szybkie zaspokojenie głodu i oddanie się karnawałowemu szaleństwu na parkiecie. Dowiedz się jakie proste przekąski przygotować w karnawale i zadbaj o każdy szczegół swojego przyjęcia!
Efektowne przekąski karnawałowe
Zielona roladka z wędzonym łososiem
Składniki:
- 250 g świeżego szpinaku
- 3 jajka
- 200 g łososia wędzonego
- 250 g serka śmietankowego
- 2 łyżki chrzanu
- 3 łyżki oleju winogronowy
- 2-3 łyżki posiekanego świeżego koperku
- szczypta gałki muszkatołowej
- pieprz, sól do smaku
- kiełki
Przygotowanie:
Zacznij od przygotowania rolady szpinakowej.
Umyte i osuszone liście szpinaku przełóż na rozgrzaną patelnię CONTRAST THERMOCOAT i podduszaj, aż do całkowitego zmięknięcia. Liście przełóż do miski, dodaj żółtka oraz przyprawy: sól, pieprz i gałkę muszkatołową i miksuj od uzyskania jednolitej, zielonej masy. Pozostałe białka ze szczyptą soli, ubij silikonową trzepaczką i dodaj do powstałej masy.
Następnie dużą blachę do pieczenia wyłóż papierem. Masę wylej na papier, formując z niej prostokąt i piecz ok. 15 min w 180°C.
W tym czasie przygotuj farsz.
Serek połącz z chrzanem, dodaj posiekany koperek oraz olej winogronowy. Po upieczeniu rolady rozsmaruj masę równomiernie na jej powierzchni. Ułóż kawałki wędzonego łososia i starannie zwiń w rolkę, następnie owiń folią aluminiową i wstaw na ok. 1 godzinę na półkę lodówki. Ostrym nożem szefa kuchni pokrój roladę na 2 cm plastry i podawaj na półmisku. Na koniec udekoruj przekąskę ulubionymi kiełkami.
Kolorowe tosty a’la pizza
Składniki:
- 12 kromek chleba tostowego
- serek śmietankowy
- koncentrat pomidorowy
- 1 cebula
- 4 pieczarki
- czerwona papryka
- żółta papryka
- kilka listków szpinaku
- 200 g szynki
- 200 g mozzarelli z zalewy
- 200 g mozzarelli żółtej
- sól, pieprz
- zioła prowansalskie
- słodka papryka mielona
Przygotowanie:
Za pomocą noża szefa kuchni lub noża Santoku przygotuj składniki: posiekaj cebulę w piórka, a pieczarki pokrój w cienkie plasterki. Czerwoną i żółtą paprykę, a także szynkę pokrój w drobną kostkę. Posiekaj także liście szpinaku. Mozzarellę w kawałku zetrzyj na średnich oczkach tarki, a tę z zalewy odsącz i pokrój na cienkie plasterki. Następnie rozłóż kromki chleba tostowego na wyłożonej papierem do pieczenia blasze i posmaruj je warstwą serka śmietankowego. Tak przygotowaną bazę oprósz przyprawami, a następnie każdą kromkę wykładaj wszystkimi przygotowanymi dodatkami. Na wierzchu ułóż plastry mozzarelli, którą dodatkowo można oprószyć słodką papryką. Piecz ok. 15 minut w temperaturze 190°C. Podawaj na ciepło!
Koreczki serowe
Składniki:
- 200 g sera edamskiego
- łyżeczka sproszkowanej papryki wg. uznania
- 1 banan pokrojony w kostkę
- 1 pomarańcza pokrojona w kostkę
- 1 ogórek gruntowy
- 1 papryka konserwowa
- wiśnie z kompotu lub nalewki wg. uznania
Przygotowanie:
Żółty ser pokrój na 12 kostek. Obtocz je w papryce. Połóż na nie plasterki banana, pomarańczy, ogórka, papryki konserwowej oraz według uznania, wiśnie z nalewki lub kompotu. Nabij na niewielkie wykałaczki, mogą być drewniane.
Muffiny bananowe
Składniki:
- 125 g masła (masło nie może być twarde)
- 3 łyżki mleka
- 1 łyżka ekstraktu z wanilii
- 2 jajka
- 100 g mąki pszennej
- 1 łyżeczka przypraw korzennych
- 50 g cukru trzcinowego
- 50 g suszonej żurawiny
- 75 g płatków owsianych
- 1 banan
Przygotowanie:
Rozgrzej piekarnik do 180°C. Obierz banana i rozgnieć go. Zmiksuj masło, mleko, ekstrakt z wanilii i jajka. Dodaj do nich kolejne składniki: mąkę, przyprawy korzenne, cukier, żurawinę, banana oraz płatki owsiane. Ponownie zmiksuj wszystkie składniki. Gotową masę przełóż do formy silikonowej SMART. Każdą foremkę wypełnij maksymalnie do ¾ wysokości. Dzięki usztywnianym brzegom formy, ciasto nie będzie wyciekać na zewnątrz. Muffiny bananowe wstaw do nagrzanego piekarnika i piecz przez ok. 30 minut. Gdy babeczki się zarumienią, wyjmij je z piekarnika i odstaw na bok do wystudzenia.
Wege przekąski: paszteciki w cieście francuskim
Składniki:
- 400 ml bulionu (1 i 1/2 szklanki)
- 1 liść laurowy
- 2 ziela angielskie
- 75 g czerwonej soczewicy
- 50 g (5 łyżek) kaszy jaglanej
- 5 brązowych pieczarek (lub innych grzybów)
- 1 duża cebula (150-200 g)
- 100 g orzechów włoskich
- 1 łyżka oleju
- 1 łyżka czosnku w proszku
- 1 łyżka cebuli suszonej
- 1 łyżka sosu sojowego
- 1 łyżka suszonych, mielonych grzybów (można zastąpić kolejną łyżką sosu sojowego)
- 1 łyżeczka gałki muszkatołowej
- 1/2 łyżeczki koncentratu pomidorowego (opcjonalnie)
- 1/2 łyżeczki tymianku
- 1/2 łyżeczki majeranku
- 1 łyżeczka cząbru
- szczypta cynamonu, goździków (do smaku)
- 1/2 łyżeczki soli (lub do smaku)
- garść suszonych śliwek
- jeden płat ciasta francuskiego
Przygotowanie:
W rondlu rozgrzej bulion, dodaj do niego liść laurowy i ziele angielskie, a następnie gotuj w nim kaszę oraz soczewicę. Gdy całość się zagotuje, zmniejsz moc i gotuj składniki pod przykryciem, aż dodatki wchłoną cały bulion. Pod koniec mieszaj silikonową szpatułką, aby składniki nie przywarły do dna. Wyciągnij ziele angielskie i liść, a następnie odstaw do ostudzenia. Obierz i pokrój cebulę, a następnie razem z orzechami oraz pieczarkami przesyp do misy i rozdrabniaj blenderem lub mikserem na mniejsze kawałki. Możesz również posiekać składniki bardzo drobno za pomocą ostrego noża szefa Santoku.
Rozgrzej patelnię CONTRAST THERMOCOAT i podsmaż mieszankę, rozdrabniając je silikonową łopatką. Posól delikatnie, aby danie puściło wodę. Ważne, aby mieszanka „złapała kolor” i aby odparował z niej nadmiar wody. Następnie ostudzoną mieszankę zmiel lub zblenduj dodając pozostałe składniki. Silikonową formę SMART wyłóż ciastem francuskim, a następnie wypełnij do połowy powstałą masą. Na jego powierzchni ułóż śliwki i przykryj pozostałą częścią i przykryj ciastem francuskim. Zapiekaj ok. 30 min w temperaturze 180°C. Podaj z żurawiną!
Wege przekąski: hummus z warzywami
Składniki:
- 1 szklanka suchej ciecierzycy
- 1 szklanka jasnej pasty tahini
- 1/3 szklanki zimnej wody
- 3 ząbki czosnku
- 1 cebula (opcjonalnie)
- chilli
- sól, pieprz
- 2 marchewki
- 1 seler naciowy
- 1 kalarepa
Przygotowanie:
Ciecierzycę umieść w garnku z zimną wodą i moczymy całą noc. Następnie, odcedź, opłucz i zalej ją świeżą wodą. Dodaj łyżeczkę soli i gotuj godzinę od momentu zagotowania się wody. Ponownie odcedź i opłucz. Przełóż ciecierzycę do naczynia, w którym zazwyczaj blendujesz. Dodaj pastę tahini, sól, pieprz, chilli, czosnek i przesmażoną cebulkę (dzięki cebulce nadasz oryginalnego, słodkiego smaku naszej paście). Całość blenduj przez około 3 minuty, aż do uzyskania gładkiej i aksamitnej konsystencji. Następnie, dodaj stopniowo zimnej wody, cały czas blendując.
Gdy uzyskasz kremową masę, możesz zakończyć blendowanie. Przygotuj warzywa: obierz marchewki i kalarepę, a seler naciowy opłucz. Następnie wszystkie pokrój na grubsze paski. Gotowy hummus przełóż do ozdobnej salaterki, a na porcelanowym talerzu podaj przygotowane warzywa. Smacznego!
Stół pełen przekąsek podczas balu czy przyjęcia karnawałowego to idealne rozwiązanie, które sprzyja swobodnej atmosferze, integracji gości i tworzy unikalne doświadczenia smakowe!