Gołąbki mięsne z wieprzowiną to alternatywna wersja klasycznych gołąbków z ryżem. Do ich przygotowania przydadzą się suszone grzyby. Warto zacząć myśleć o przygotowaniu tego dania już dzień wcześniej, aby je odpowiednio namoczyć. Istotna będzie też duża, ładnie wyglądająca główka białej kapusty. Do ich przygotowania sprawdzi Ci się żeliwny garnek.
Jak przygotować gołąbki mięsne z wieprzowiną?
- 1 cała biała kapusta
- 250 g posiekanej wieprzowiny
- 1 czerstwa bułka
- 1 jajko średniej wielkości
- 2 średnie cebule
- 20 g suszonych grzybów
- 3-4 plasterki boczki
- sos pomidorowy wg. uznania
- sól i pieprz do smaku
Jak przygotować gołąbki mięsne z wieprzowiną?
W dużym garnku zagotuj wodę i włóż do niej kapustę nadzianą na duży, ostry nóż kuchenny LOFT. Stopniowo zdejmuj zaparzone liście i rozkładaj je na stolnicy lub blacie kuchennym pokrytym ściereczką. Gdy wystygną, wykrój z nich grube fragmenty nerwów liściowych.
Mięso posiekane za pomocą noża szefa kuchni wyrób, dodając do niego namoczoną i odciśniętą bułkę. Cebulę zetrzyj na tarce lub posiekaj i ją również dodaj do masy razem z jajkami. Wcześniej namoczone grzybki posiekaj w niewielkie kawałeczki. Następnie podduś je na maśle na patelni GRANITEX i tak przygotowane także dodaj do masy mięsnej. Przypraw ją solą i pieprzem, a następnie wyrób. Powinna być idealnie jednolita.
Nadzienie rozkładaj na wcześniej przygotowanych liściach i zawijaj je. Dno brytfanny NATUR IRON wyłóż plasterkami boczku oraz pozostałymi liśćmi kapusty. Gołąbki układaj obok siebie. Podlej je wodą lub rosołem, a następnie duś pod przykryciem przez ok. 60 minut. Możesz je również zapiec w piekarniku. Podawaj z sosem pomidorowym, np. w stylu włoskim. Smacznego!
Czy gołąbki to tradycyjne polskie danie?
W pewnym sensie – tak. To danie spotykane nie tylko w Polsce. Uznaje się je za tradycyjne dla państw Europy Środkowej oraz Wschodniej. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że przepisy polegające na zawijaniu rozdrobnionego mięsa w różnego rodzaju warzywa czy ciasta są dość popularne w różnych kulturach świata, także tych azjatyckich. Przykładowo, w Rumunii i w Grecji podaje się Dolmades, swoiste „gołąbki”, zawijane jednak w liście winorośli.
Dlaczego do różnego rodzaju dań dodaje się boczek?
Boczek ze swojej natury jest dość tłusty, a tłuszcz nie tylko jest nośnikiem smaku, ale również zapewnia daniom odpowiedniej, „wilgotnej” konsystencji. Dlatego też często dodaje się go do różnego rodzaju dań, nawet w niewielkiej ilości.
Jakie cebule do gołąbków wybrać?
Do gołąbków sprawdzi się zwykła, biała cebula. Jeśli jednak jest dla Ciebie zbyt ostra możesz użyć również szalotki lub cebuli czerwonej.