Patelnia głęboka CONTRAST PROCOAT 24 cm z powłoką ceramiczną
Pstrąg i śledź z Bornholmu to pomysł na dwie smaczne kanapki, które po prostu musisz sprobować zrobić w wolnej chwili! Przepis jest zainspirowany daniami przygotowywanymi na duńskiej wyspie Bornholm i został przygotowany przez Adama Borowicza. Do stworzenia tego przepisu przyda Ci się wygodna foremka.
Co jest potrzebne na pstrąga i śledzia z Bornholmu?
- 2 kromki ciemnego żytniego pieczywa
- ½ wędzonego pstrąga
- Musztarda francuska
- Kilka krążków czerwonej cebuli
- Fenkuł marynowany
- 3 marynowane śledzie
- ½ szklanki mąki pszennej
- ½ szklanki oleju rzepakowego
- 1 burak
- 1 jabłko
- Remulada
- Sok z cytryny
- 3 gałązki świeżego tymianki
- 1,5 łyżki sosu balsamicznego
- Sól i pieprz do smaku
Składniki dwóch da na 1 porcję.
Jak przygotować pstrąga i śledzia z Bornholmu?
Zacznij od przygotowania buraka. Zawiń go w folię aluminiową i włóż go do formy silikonowej odpornej na działanie wysokich temperatur. Następnie na ok. 30 minut włóż go do piekarnika rozgrzanego na 180°C.
Przygotuj pierwszą z dwóch kanapek. Weź kromkę ciemnego pieczywa i pokryj ją cienką warstwą remulady. Połóż na nią cały kawałek wędzonego filetu z pstrąga. Na niego dodaj jeszcze odrobinę remulady i marynowany fenkuł, a także odrobinę musztardy. Samą górę ozdób tymiankiem. Możesz dołożyć również szypułki ze świeżego fenkułu, jeśli posiadasz. Dodaj również czerwoną cebulę pokrojoną w cieniutkie krążki, która doskonale pasuje do pstrąga. Podawaj z plasterkami cytryny pokrojonym na ćwiartki.
Przejdź do przygotowywania drugiej kanapki. Buraka pokrój na talarki. Nie powinien być jeszcze zupełnie miękki. Rozgrzej garnek i dodaj do środka buraczka. Dodaj odrobinę soku z cytryny i świeży tymianek, a także sos balsamiczny. Wymieszaj całość.
W czasie, gdy będzie się przygotowywać, sięgnij po jabłko. Pokrój je na 2-3 mm plasterki.
Rozgrzej tłuszcz na patelni. Sięgnij po śledzie i wybierz niewielki nożyk. Ostrożnie, za pomocą krótkich ruchów, natnij ryby. Nacięć powinno być jak najwięcej. Przypraw ryby solą i pieprzem, a następnie wmasuj przyprawy wewnątrz, tak aby weszły w stworzone otwory. Zrób to samo z drugiej strony. Skrop ryby odrobinę cytryną, a na koniec obtocz je dokładnie w mące. Obsmaż śledzie z obydwu stron na głębokim tłuszczu.
Z garnka wyciągnij plasterek ciepłego i miękkiego buraczka. Połóż go na talerzu i nałóż na niego plasterek jabłka. Przekładaj w ten sposób plasterki. Dodaj do nich tymianek. Wyciągnij śledzie i odsącz je z nadmiaru tłuszczu za pomocą papierowego ręcznika. Połóż śledzie na wcześniej przygotowanej sałatce. Ryba powinna być sztywna.
Przypal delikatnie pomidorka koktajlowego i dodaj go do śledzi. Ozdób całość czerwoną cebulą oraz dodaj remuladę. Chleb pokrój w malutką kostkę i obsyp całość. Smacznego!
Przygotuj pstrąga i śledzia razem z Adamem Borowiczem
Sprawdź, jak krok po kroku przygotować te kanapki ze śledziem i pstrągiem, oglądając nasze wideo z Adamem Borowiczem. Znajdziesz je tutaj.
Czy wędzone ryby są zdrowe?
Wędzone ryby, takie jak pstrąg i śledź, są bogate w białko, omega-3 kwasy tłuszczowe i witaminy D oraz B12. Te składniki odżywcze wspierają zdrowie serca, poprawiają funkcje mózgu i wzmacniają układ odpornościowy.
Jak wybrać najlepsze śledzie i pstrągi do wędzenia?
Najlepiej wybierać świeże, jędrne ryby o błyszczącej skórze i jasnych oczach. Świeże śledzie i pstrągi powinny mieć czysty, morski zapach. Unikaj ryb, które wyglądają na zmętniałe lub mają silny, nieprzyjemny zapach.
Jakie akcesoria kuchenne są niezbędne do przygotowania tego przepisu?
Przydatne będą ostre noże do filetowania ryb, foremka silikonowa do pieczenia buraka, oraz solidna patelnia do smażenia śledzi. Dodatkowo, wykałaczki do przymocowania boczku do porów są niezbędne do uzyskania pożądanego w przepisie efektu.
Autor przepisu:
Adam Boeowicz
Adam Borowicz – kucharz ze Śląska, popularny vloger, autor i gospodarz wielu znanych programów kulinarnych m.in. „To je Borowicz" w TVP oraz „Co je Borowicz na Śląsku" na antenie Canal+ Kuchnia. Charyzmatyczna postać i wymagający juror (możecie kojarzyć go m.in. z jury I edycji „Family Food Fight. Pojedynek na smaki"), który obecnie inspiruje kulinarnie w programach grupy mediowej Polsatu. Łączy pasję i pracę — w poszukiwaniu nowych smaków odwiedził ponad 40 krajów. Bardzo ceni różnorodność kuchni świata, ale kocha również śląskie smaki, tworząc z nich wyśmienite sezonowe dania.