ASSIST Sekator jednoręczny kowadełkowy
Przycinanie forsycji należy przeprowadzać regularnie. Kiedy to zrobić i jakie akcesoria ogrodowe przydadzą się do tego zadania? Poznaj najlepszy sposób na przycinanie forsycji oraz dowiedz się, o czym musisz pamiętać w trakcie.
Dlaczego warto przycinać forsycję?
Przycinanie krzewów i drzew, w tym również forsycji, bardzo pozytywnie wpływa na ich wzrost oraz zdrowie. Odpowiednio przycinana, kwitnie obficiej. Tworzy ładny pokrój, który nie rozrasta się zbytnio. Przyznanie pozwala na usuwanie też pędów suchych, lub chorych. Ważne może być też przerzedzenie rośliny, tak aby do każdego miejsca docierało światło. W innym przypadku może się tworzyć wilgoć, a ta może doprowadzać do pojawienia się chorób grzybowych. Przycinanie pobudza również forsycję do wzrostu i pozwala na dostosowanie jej rozmiarów do miejsca, w którym została posadzona.
Kiedy przycinać forsycję?
Czas cięcia forsycji jest bardzo ważny, ponieważ jeśli zrobisz to zbyt późno lub zbyt wcześnie roślina może nie zakwitnąć. W przypadku tej rośliny kluczowe jest to, aby przyciąć ją po zakończeniu kwitnienia, czyli w drugiej połowie kwietnia lub na początku maja. Kwitnie ona na pędach dwuletnich, dlatego jeśli zrobisz to przed kwitnieniem, usuniesz pędy, które za nie odpowiadają. Jeśli cięcie zostanie wykonane zbyt późno, np. jesienią, roślina nie zdąży wytworzyć nowych pędów.
Jakie narzędzia przygotować do przycinania forsycji?
Nim zabierzesz się za przycinanie forsycji, warto przygotować odpowiednie narzędzia. Podstawą będą oczywiście sekatory ogrodowe. Warto zaopatrzyć się w egzemplarz jedno- i dwuręczny. Mniejszy model dobrze sprawdzi się do przycinania drobnych gałązek i precyzyjnej pracy. Większy zaś wykorzystasz do usuwania większych pędów o średnicy większej, niż 1,5 cm.
Piły ogrodnicze raczej nie będą miały większego zastosowania przy krzewie forsycji, ale to, co może Ci się przydać to nożyce do żywopłotu, które pomogą Ci w formowaniu odpowiedniego kształtu. Ponadto warto zaopatrzyć się w środek do dezynfekcji, rękawice ochronne, okulary i taczkę bądź wiaderko.
Przycinanie forsycji krok po kroku
Gdy forsycja jest już zielona, pozbawiona żółtych kwiatów, możesz zabrać się za jej przycinanie. Przygotuj sekator i zacznij skracać pędy. Wszystkie te, które kwitły, skróć o ok. 1/3 lub o połowę długości. Cięcie wykonuj ukośnie, około 0,5 cm nad pąkiem skierowanym na zewnątrz krzewu – to zapewni roślinie odpowiedni wzrost w przyszłości. Następnie sprawdź, czy roślina nie ma pędów starych, uszkodzonych, czy też krzyżujących się i chorych. Usuwaj te, które nie wyglądają odpowiednio. To bardzo ważny etap przycinania rośliny.
Co 3-4 lata warto wykonać cięcie odmładzające i przyciąć ok. 1/3 najstarszych pędów aż do ziemi. W następnym roku usuń kolejne 1/3 pędów i kontynuuj do całkowitego odmłodzenia rośliny.
Pamiętaj, aby po cięciu – zwłaszcza odmładzającym – zadbać o roślinę. Podlej ją, a także podsyp niewielką ilością nawozu wieloskładnikowego. Nie usuwaj wszystkich pędów na raz i nie pozostawiaj „kikutów”. Cięcie wykonuj nad pędem lub tuż przy ziemi.
Jakie są zasady higieny w trakcie przycinania forsycji?
Najważniejszą zasadą przy przycinaniu każdej rośliny, nie tylko forsycji, jest zachowanie higieny. Pamiętaj, aby sięgać wyłącznie po czyste narzędzia, niepokryte rdzą, a przed rozpoczęciem pracy koniecznie je zdezynfekuj. Jeśli przechodzisz od krzewu do krzewu – przemyj ostrze za pomocą roztworu na bazie alkoholu.
Używaj tylko ostrych narzędzi. Stworzona przez nie rana będzie czysta, o mniejszej powierzchni. Dzięki temu roślina w łatwiejszy sposób ją zasklepi i szybciej się zregeneruje. Unikaj też cięcia w deszczu i przy szczególnie wysokiej wilgotności powietrza.
Jak pielęgnować forsycję po cięciu?
Tuż po przycięciu zadbaj o to, by forsycja miała stały dostęp do wilgoci. Jeśli nie ma opadów, regularnie ją podlewaj. Najlepiej robić to wczesnym porankiem lub w godzinach wieczornych. Wokół krzewu rozłóż też warstwę ściółki grubą na ok. 3-5 cm. Dzięki temu gleba będzie wolniej wysychać. Pamiętaj też, aby regularnie ją nawozić.
Obserwuj roślinę uważnie po cięciu. Wkrótce powinna zacząć wypuszczać nowe pędy. Jeśli zaczną się pojawiać zbyt cienkie i słabe gałęzie oraz tzw. wilki – możesz je przyciąć. Po cięciu nie przesadzaj też rośliny bez konkretnego powodu. Warto dać jej czas na regeneracje.
Najczęstsze błędy przy przycinaniu forsycji – lista
Gdy przycinasz forsycję, warto unikać kilku błędów. Do najpopularniejszych należą:
- zbyt wczesne cięcie – spowoduje, że roślina nie zakwitnie w danym roku;
- zbyt późne cięcie – spowoduje, że roślina nie zakwitnie w kolejnym sezonie;
- cięcie na równo – takie pędy zagęszczą się i ograniczą dostęp do światła, zmniejszając liczbę kwiatów;
- używanie tępych narzędzi – spowoduje, że rany w trakcie cięcia będą poszarpane i mocniej osłabią roślinę;
- brak dezynfekcji sekatora – może doprowadzić do przenoszenia się chorób pomiędzy roślinami;
- pozostawianie „kikutów” – może doprowadzić do gnicia pozbawionych liści pędów.
Przycinanie forsycji nie jest trudne
Jak widzisz, przycinanie forsycji nie jest trudne! Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, a te nie różnią się zbytnio od innych reguł przycinania roślin. Pamiętaj, że do pracy w ogrodzie warto zaopatrzyć się w dobre jakości narzędzia. Sprawdź ofertę marki Gerlach, w której znajdziesz m.in. wysokiej jakości szpadle ogrodowe, sekatory, łopatki, grabie i inne akcesoria, które pomogą Ci w codziennych zadaniach.