ASSIST Sekator jednoręczny kowadełkowy
Czy wiesz, jak przeprowadzić przycinanie wrzosu? Dowiedz się, jakie akcesoria ogrodowe wykorzystać oraz w jaki sposób to zrobić. Sprawdź też, w jakim terminie najlepiej przeprowadzić cięcie oraz na co lepiej uważać.
Dlaczego przycinanie wrzosu jest ważne?
Przycinanie wrzosów jest jednym z podstawowych zadań pielęgnacyjnych, które należy przeprowadzać regularnie. Warto wiedzieć, że rośliny te mają tendencje do „łysienia” od środka oraz nadmiernego wyciągania pędów, jeśli nie są przycinane, co może sprawiać, że ich pokrój przestanie wyglądać estetycznie. Ponadto odpowiednio przycięte kwitną bujniej i dłużej, a także wyglądają młodziej. Taki zabieg pozwala również ograniczyć choroby, także te grzybowe. Jak więc widać, istnieje bardzo wiele argumentów za przycinaniem tej rośliny i o ile nie chcesz stworzyć „dzikiego” ogrodu, o możliwie najbardziej naturalnym wyglądzie, zdecydowanie zaleca się to robić.
Kiedy należy przycinać wrzosy?
Wrzos pospolity należy przycinać pomiędzy marcem a kwietniem, gdy miną już największe mrozy, ale rośliny nie rozpoczną jeszcze wzrostu. Ważne jest to, aby wybrać taki moment, aby w ciągu następnych kilku dni nie pojawiły się przymrozki. Nie należy przycinać wrzosów latem i jesienią, ponieważ może to ograniczyć ilość kwiatów w kolejnym sezonie. Wyjątkiem są wrzośce, które należy przyciąć bezpośrednio po kwitnieniu.
Co jest potrzebne do przycinania wrzosów?
Do przycinania wrzosów warto przygotować kilka podstawowych narzędzi. Nie posiadają one raczej mocnych i zgrubiałych gałęzi, toteż nie przydadzą się raczej piły ogrodnicze. Jednakże cięcie należy wykonywać ostrym i czystym narzędziem. Dlatego też przed sezonem warto sprawdzić, czy wśród Twoich akcesoriów znajdują się sekatory ogrodowe. W tym przypadku sprawdzi się szczególnie ten jednoręczny, nożycowy – czyli z dwoma krawędziami ostrymi. Ponadto warto zaopatrzyć się w nożyce do żywopłotu, które pomogą Ci w stworzeniu odpowiedniego kształtu wrzosu. Mogą być szczególnie przydatne, gdy posiadasz więcej roślin pod swoją opieką.
Zaopatrz się również w rękawice ogrodowe, środek do dezynfekcji narzędzi i w wiaderko na przycięte gałązki.
Jak przycinać wrzosy?
Przycinanie wrzosów zacznij od wybrania odpowiedniego dnia. Powinien być suchy i stosunkowo ciepły, bez przymrozków. W trakcie cięcia należy przede wszystkim usunąć przekwitłe kwiatostany z poprzedniego roku. Zostawiaj zielone przyrosty – to z nich będą rosnąć nowe pędy. Nie przejmuj się zdrewniałą częścią rośliny, nie przycinaj jej.
Cięcia wykonuj równo i zdecydowanie, bez szarpania gałązkami. Usuwaj też wszystkie suche, chore lub przymarznięte pędy, ucinając je tuż przy ziemi. Możesz też formować roślinę, nadając jej kształt i wielkość dostosowaną do przestrzeni, w której rośnie.
O jakich zasadach higieny należy pamiętać przycinając wrzos?
Przy przycinaniu roślin zawsze dbaj o higienę. Używaj czystych narzędzi, pozbawionych rdzy. Warto zdezynfekować je przed rozpoczęciem pracy i powtarzać tę czynność, gdy przechodzisz z rośliny na roślinę. Dzięki temu jeśli jakiś z krzewów wrzosu będzie pokryty grzybnią lub będzie chorował – nie przeniesiesz bakterii pomiędzy.
Ważne jest również to, aby używać wyłącznie ostrych narzędzi, które pozostawią jak najmniejszą, czystą ranę. Poszarpane końcówki, czy też zgniecione pędy mogą z trudnością się regenerować. Usuwaj też resztki roślinne z rabat, ponieważ rozkładające się fragmenty mogą być źródłem różnorodnych chorób.
Jak pielęgnować wrzosy po przycinaniu?
Przycinanie roślin osłabia je. Dlatego też warto o nie po tym odpowiednio zadbać. Warto dopilnować, aby wrzosy miały po przycięciu odpowiednio wilgotną glebę. Jeśli to bezdeszczowy okres, warto dodatkowo je podlać, najlepiej miękką wodą, np. deszczówką. Możesz też zasilić wrzosy nawozem dla roślin kwasolubnych, co wspomoże ich regeneracje i wzrost, a także zapewni bujniejsze kwitnienie. Warto regularnie sprawdzać stan przyciętych roślin, zwracając uwagę na ewentualne występowanie chorób, czy nadmierne osłabienie.
Jakie są popularne błędy przy przycinaniu wrzosów?
Przycinanie wrzosów nie jest szczególnie trudnym zdaniem. Istnieje jednak kilka błędów, które są często powtarzane przez ogrodników i o których warto pamiętać nim zabierzesz się za to zadanie:
- zbyt niskie cięcie – jeśli pozostawisz jedynie zdrewniałą część, roślina nie będzie miała jak wypuścić nowych pędów;
- przycinanie w złym terminie – może wpłynąć negatywnie na kwitnienie rośliny;
- pomijanie cięcia przez kilka sezonów – takie krzewy łysieją od środka, mają nieregularny pokrój i trudno jest przywrócić je do pożądanego stanu;
- używanie tępych i/lub brudnych narzędzi – mogą przez to wystąpić choroby roślin.
Przycinanie wrzosu – to proste!
Przycinanie wrzosu nie jest trudnym zadaniem. Jeśli posiadasz niewiele roślin, nie będzie też bardzo czasochłonnym zadaniem. Nie da się zaś ukryć, że zapewni zdecydowanie ładniejszy wygląd tych ozdobnych krzewów. Dlatego warto na co dzień dbać o swój ogród.
Pamiętaj, że w ofercie marki Gerlach znajdziesz odpowiednie akcesoria ogrodowe, dzięki którym praca z roślinami będzie zdecydowanie przyjemniejsza. Sprawdź na przykład szpadle ogrodowe, sekatory, motyczki, czy grabie.