Zestaw sztućców 68 szt. połysk ONDA
Quiche lotaryński to zapiekanka na kruchym cieście z nadzieniem na bazie śmietany. To danie, które warto przygotować w formie SMART bądź w ceramicznym naczyniu, w którym będzie możliwe eleganckie podanie go w trakcie np. spotkania z rodziną bądź znajomymi. Aby go przygotować, wykorzystaj foremkę do pieczenia tarty.
Co jest potrzebne na quiche lotaryński?
Ciasto:
- 120 g masła
- 200 g mąki pszennej
- szczypta soli
- 1 jajko
- 10 ml lodowatej wody
Farsz:
- 200 g wędzonego boczku pokrojonego w kostkę
- 5 ml masła
- 2 szalotki
- 2 jajka
- 2 żółtka
- 300 ml gęstej śmietany
- sól i pieprz wg. uznania
- 1 starta gałka muszkatołowa
- 450 g startego sera Gruyère
Przepisy na danie dla ok. 6 osób.
Jak przygotować quiche lotaryński?
Piekarnik rozgrzej do 190℃. Następnie połącz mąkę z solą i przesiej je do miski. Ucieraj masło z mąką pszenną. Możesz zrobić to ręcznie lub za pomocą robota. Następnie ubij jajka na delikatną piankę i wymieszaj je z mąką. To również możesz zrobić mechanicznie. Ciasto włóż do lodówki na ok. 60 minut.
Przygotowane ciasto rozwałkuj na stolnicy lub blacie lekko oprószonej mąką. Powinno być okrągłe i mieć grubość ok. 5 mm. Działaj szybko! Dzięki temu ciasto nie zacznie się kleić.
Nałóż ciasto na wałek, a następnie przenieś je do formy do tarty SMART. Przyciśnij je do dna, starając się nie naciągać go nadmiernie. To może prowadzić do powstania niechcianych dziur. Następnie odetnij jego nadmiar i nakłuj powierzchnię za pomocą widelca. Dzięki temu ciasto w trakcie pieczenia nie będzie wytwarzać „poduszeczek” z powietrzem.
Ciasto przykryj papierem do pieczenia. Obciąż je, np. fasolą lub ryżem (fasola jest cięższa, więc zwykle sprawdza się lepiej). Piecz w piekarniku przez ok. 10 minut, a następnie usuń papier oraz obciążnik. Ponownie piecz przez ok. 3 minuty, chyba że zacznie szybciej się rumienić. Pozostaw do ostudzenia.
W tym czasie przygotuj farsz. Na patelni przygotuj boczek. Smaż go na niewielkiej mocy palnika, aż stanie się chrupiący. Wyłóż boczek na ręcznik papierowy do odsączania. Jeśli na patelni jest mało tłuszczu, dodaj odrobinę masła (może być klarowane) i dodaj posiekaną za pomocą ostrego noża szalotkę. Podsmaż ją na złocisty kolor i odsącz razem z boczkiem.
Ubij jajka i żółtka na farsz ze śmietaną oraz przyprawami. Na dno ciasta wyłóż boczek i szalotkę, a następnie śmietanową masę. Na górę nałóż starty ser (ewentualnie możesz wymieszać go ze śmietaną).
Ciasto zapiekaj w górnej części piekarnika przez ok. 30 minut. Przed podaniem zaczekaj, aby danie delikatnie ostygło. Podawaj je po wyciągnięciu z formy. Smacznego!
Jaka jest historia quiche lotaryńskiego?
Według francuskiej encyklopedii gastronomii „Larousse Gastronomique” ten placek wywodzi się ze wschodniego rejonu Francji, Lotaryngii, co zresztą sugeruje jego nazwa. Istnieje wiele odmian quiche – prawdopodobnie każdy rejon ma swój własny przepis. Danie wywodzi się z XVI-wieku, jednak aż do połowy XX-wieku było mało znane poza regionem. Rzadko widywano je również w Paryżu.
Czym jest ser Gruyère?
To szwajcarski ser produkowany z mleka krowiego. To ser dojrzewający, podpuszczkowy. Ma łagodny, lekko orzechowy smak. Wywodzi się z okręgu Gruyère, zamieszkiwanym przez około 60 tysięcy osób. Okrąg ten graniczy od zachodniej strony z Francją.
Gdzie kupić ser Gruyère?
Ten rodzaj sera kupisz stacjonarnie w większych sklepach spożywczych lub w sklepach specjalistycznych. Jest również dostępny w Internecie. Pamiętaj jednak, aby zamawiać go w chłodniejsze miesiące roku – dzięki temu zminimalizujesz ryzyko zepsucia się sera w trakcie transportu.